Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-03 08:23
MG / PAP

Ratownik wodny: nieodpowiedzialność ludzi wypoczywających nad wodą

Już nie zastanawiam się, co skrajnie nieodpowiedzialnego wymyślą tym razem ludzie, którzy odpoczywają nad wodą. To nie ma sensu, i tak mnie zaskoczą – powiedział PAP ratownik wodny Łukasz Kamiński.

Autor/źródło: PAP

"Pierwszym zdarzeniem, do którego wypływałem z grupą interwencyjną, było zaginięcie pod wodą 13-latka. Chłopak, razem ze znajomymi, wypłynął na rzekę z kawałkiem styropianu; nie umiał pływać. W pewnej chwili styropian wysunął mu się z rąk, on nie potrafił złapać gruntu. Skończyło się to tym, że musiała przyjechać jednostka wodno-nurkowa i poszukiwać ciała" – powiedział w rozmowie z PAP ratownik wodny z 11-letnim stażem Łukasz Kamiński z Wodnej Służby Ratowniczej.


Dodał, że codzienność ratowników to – pozornie banalne – interwencje po wypłynięciu turystów na rowerkach wodnych czy kajakach. Groźnie robi się, gdy osoby wyprawiające się na takie wycieczki nie sprawdzą prognozy pogody.


"Gdy działałem w Szczecinie, wielokrotnie interweniowaliśmy na jeziorze Dąbie, kiedy kajakarze nie byli w stanie powrócić ze względu na silne fale i złe warunki atmosferyczne" – powiedział Kamiński. Podkreślił, że przed wypłynięciem koniecznie trzeba sprawdzić prognozę i przygotować odpowiednie ubranie. I absolutnie nie pić wtedy alkoholu.


Zaznaczył, że każda akcja ratunkowa dla ratowników wodnych wiąże się z narażeniem życia, każde wejście do wody to sprawdzian umiejętności - nie tylko pływackich, ale też m.in. radzenia sobie ze stresem.


"Osoba, która się topi, będzie w panice, w amoku i nie będzie w nas widzieć kogoś, kto chce nieść pomoc, ale zobaczy nas jako element, dzięki któremu może się utrzymać na wodzie, który pozwoli mu przetrwać. Będzie próbował nas podtopić. Dlatego w trakcie kursu uczymy się odpowiednich chwytów obezwładniających, które umożliwiają szybką ewakuację topiącej się osoby na brzeg" – tłumaczył ratownik.


Jak wskazał, podczas akcji ratownicy muszą odsunąć na bok emocje i działać "jak maszyna": wykonać zadanie, uratować osobę w niebezpieczeństwie, po czym – wrócić do służby, na dyżur.


Podkreślił, że niebezpieczne są także akcje ratunkowe przy ostrogach brzegowych – palikach wbitych w morze. Wyjaśnił, że woda, uderzając w ostrogi obmywa je z piasku, pozostawiając swoją florę i drobinki muszli, które potrafią dotkliwie zranić.


"Interwencje przy ostrogach są jednymi z cięższych, a niestety – ratownicy muszą je przerabiać bardzo często, mimo tego, że plażowiczom nie wolno ani na nie wchodzić, ani przy nich pływać" – mówił. "Mamy prąd, który będzie nas +dobijał+ do palików, zmienny grunt, bo przy samych ostrogach mogą być nawet dwa metry głębokości, choć niewiele dalej mieliśmy wody ledwie po kolana. Dodatkowo wir, który tam powstaje, jest w stanie wciągnąć nas pod wodę" – kontynuował ratownik.


Dodał, że w podejściu osób wypoczywających nad wodą do ratowników niewiele się zmienia. Każde upomnienie traktowane jest najczęściej jako niepotrzebne "zawracanie głowy" osobom, które przyjechały wypoczywać "i chcą to robić za wszelką cenę".


"Słyszę często +Panie, ja tu pływam od 40 lat i jeszcze się nie utopiłem, czego pan ode mnie chce? I po co te żółte bojki?+ Tyle że one są po to, żeby wyznaczyć strefę bezpieczną, w której ratownik jest w stanie szybko dotrzeć do osoby poszkodowanej, wyciągnąć ją na brzeg i uratować" – wyjaśnił Kamiński.


Przyznał, że w pierwszych latach pracy zastanawiał się, jakimi jeszcze zachowaniami zaskoczą go wypoczywający nad wodą. "Już tego nie robię, to bez sensu. I tak zawsze będzie coś nowego" – powiedział.


"Skrajności jest wiele. Pamiętam takie zdarzenie na jeziorze Dąbie: godzina 22, trzech panów wypłynęło kajakami. Jeden dopłynął do przystani, ale że kolegów nie było, zadzwonił po służby ratunkowe. Okazało się, że ma kontakt z pozostałymi osobami, które nie wiedziały, gdzie są. Dyspozytor porozmawiał z nimi, widzieli jakieś światła, ale nie wiedzieli, gdzie się znajdują, poza tym, że w trzcinach. Na prośbę dyspozytora wysłali alarm przy pomocy aplikacji Ratunek. Dzięki temu udało się ich znaleźć – byli 200 metrów w linii prostej od przystani. Oczywiście byli pod wpływem alkoholu" – relacjonował ratownik.


Podkreślił, że ze względu na stan, w jakim znajdowali się mężczyźni – wychłodzeni, zdezorientowani i z alkoholem we krwi – można było zakwalifikować sytuację jako zagrażającą życiu "co nie zmienia faktu, że była to skrajna nieodpowiedzialność".


Dodał, że reakcje osób wypoczywających nad wodą mogą być różne, także na lądzie – ratownicy muszą zachować ostrożność. "Kiedy sprawdzamy na przykład leżącą osobę – może to być ktoś pod wpływem alkoholu, kto nas zaatakuje, albo przeciwnie, ktoś, kto po prostu zasnął na słońcu i podziękuje nam za czujność" – mówił Kamiński.


"W ratownictwie wodnym nie ma ludzi z przypadku – to osoby, które mają misję i chcą pomagać" – zaznaczył.(PAP)


autorka: Elżbieta Bielecka

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-03 08:59:10
miniaturka

Patriarcha Rai: Papież dał nam program dla Libanu

W swym przemówieniu na zakończenie dnia refleksji i modlitw za Liban Franciszek wytyczył program dla naszego kraju – uważa kard. Bechara Boutros Rai, patriarcha Kościoła maronickiego.
2021-07-03 09:51:53
miniaturka

Hiszpania: kongres o św. Janie z Awili

W Kordobie zakończył się w piątek III Międzynarodowy Kongres Awilistyczny. Poświęcony był życiu i duchowości św. Jana z Awili, patrona hiszpańskiego duchowieństwa diecezjalnego i doktora Kościoła.
2021-07-03 10:04:09
miniaturka

Abp You Heung-sik: nie będzie odnowy Kościoła bez świętych kapłanów

Nie będzie odnowy Kościoła bez odnowy kapłanów. To święci księża odnawiają Kościół i ukazują jego najpiękniejsze oblicze – podkreśla nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.
2021-07-03 10:41:39
miniaturka

Trzej birmańscy pastorzy aresztowani za modlitwę o pokój

Armia, która na początku lutego bezprawnie przejęła władzę w Birmie, aresztowała w stanie Kaczin trzech pastorów z kościoła baptystów. Powodem zatrzymania była zorganizowana przez nich ekumeniczna modlitwa o pokój.
2021-07-03 12:07:46
miniaturka

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia o zastrzeżeniach wobec szczepionek

Podczas piątkowej konferencji prasowej arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, wezwał katolików, którzy nie chcą przyjmować szczepionki przeciw COVID i sprzeciwiają się ich dystrybucji, aby wsłuchali się w to, co Kościół już powiedział na ten temat.
2021-07-03 13:24:47
miniaturka

Watykan: 27 lipca rozpocznie się proces w sprawie nieruchomości londyńskiej

Przed Trybunałem Państwa Watykańskiego rozpocznie się 27 lipca proces osób oskarżonych w aferze związanej z inwestycjami finansowymi Sekretariatu Stanu w Londynie – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.