Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-18 10:39
MG / PAP

Raport: w lipcu br. średnie ceny w sklepach spożywczych wzrosły o 12 proc. rdr

W lipcu br. średnie ceny w sklepach spożywczych wzrosły o 12 proc. rok do roku, w porównaniu do czerwca br., ceny wzrosły o 3,5 proc. - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych I-VII 2021". W ciągu roku produkty tłuszczowe zdrożały o blisko 40 proc, mięso o ponad 30 proc. - podano.

Autor/źródło: PAP

Z cyklicznej ogólnopolskiej analizy, prowadzonej przez UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail wynika, że po przeanalizowaniu 80 tys. cen, w lipcu średnie ceny w sklepach były wyższe o 11,9 proc. w porównaniu do lipca ub. roku, z kolei w zestawieniu z czerwcem tego roku, zakupy zdrożały średnio o 3,5 proc.


Podano, że na 12 sprawdzonych kategorii produktowych w lipcu 2021 r., aż 8 miało wyższe ceny rdr. Najbardziej poszły w górę produkty tłuszczowe – o 38,3 proc., mięso – 32,6 proc., art. sypkie – 15 proc., oraz nabiał, który zdrożał o 14,8 proc. Wśród 4 kategorii produktów, które odnotowały spadki pojawiły się owoce z wynikiem - 16,6 proc., napoje, które staniały o 6,3 proc., inne art. (karmy dla zwierząt, pieluchy) ze spadkiem cen o 3,5 proc., oraz dodatki spożywcze – 3,4 proc. w dół.


Według współautora badania z centrum analiz Grupy AdRetail Karola Kamińskiego, w przypadku produktów tłuszczowych, mięsa i nabiału podwyżkom sprzyjają wysokie ceny na rynkach surowców rolnych w tych kategoriach. "Natomiast spadki, szczególnie widoczne w przypadku owoców, mają źródło w tym, że ostatnio był nieco mniejszy popyt na produkty o wysokich walorach zdrowotnych niż rok temu" – wskazał.


Podał, że wśród konkretnych produktów liderem podwyżek rok do roku jest cielęcina, która poszła w górę o 66,4 proc. Wyraźne wzrosty odnotowały też takie artykuły, jak olej – o 55,1 proc., a także mąka – o 43,9 proc. Natomiast najgłębsze spadki cen dotyczyły jabłek 79,6 proc., potaniały też ogórki o 24,7 proc.


Według Kamińskiego, sieci handlowe mogły sobie pozwolić na znaczącą obniżkę cen jabłek, ponieważ zapasy owoców były ostatnio dużo większe niż rok wcześniej. "Ponadto branża zapowiada, że tegoroczne zbiory mogą być lepsze niż poprzednio" – dodał.


Jak ocenił analityk Hiper-Com Poland Michał Majszczyk, praktycznie nieprzerwany wzrost cen na przestrzeni roku można tłumaczyć narastającymi obciążeniami nakładanymi na przedsiębiorców. "Oni z kolei w znacznym stopniu przerzucają nowe zobowiązania na konsumentów, co skutkuje podwyżkami" - wskazał.


Kamiński dodał, że patrząc realnie na sytuację rynkową, uważam, że w II półroczu br. średnie podwyżki nadal będą zauważalne. "Z miesiąca na miesiąc ceny będą rosły nawet o 4-5 proc., jeśli jednak nastąpi nagły wzrost zachorowań na COVID-19, wówczas ta prognoza pogorszy się o dodatkowe 2 proc." – szacuje ekspert.


Według autorów, "Indeks cen w sklepach detalicznych" pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca od stycznia do początku czerwca 2021 r. w rozłożeniu na 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów. Do porównania łącznie zestawiono prawie 2 tys. marek, w tym blisko 80 tys. cen detalicznych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach. (PAP)


autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-18 09:39:17
miniaturka

Mija 45 lat od śmierci ks. Romana Kotlarza, męczennika czasów komunizmu

18 sierpnia Kościół wspomina 45. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza, niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki o wolność i godność ludzkiego życia.
2021-08-18 09:48:06
miniaturka

Biskupi z Teksasu: migranci nie są jedyną przyczyną pandemii

W ubiegłym tygodniu republikański gubernator Teksasu Greg Abbott wydał rozporządzenie dotyczące zakazu transportu migrantów, powołując się między innymi na bezpieczeństwo epidemiologiczne mieszkańców stanu. Rodzi to zagrożenie dla działalności ośrodków tamtejszej Caritas
2021-08-18 10:29:56
miniaturka

Amerykański biskup polowy ostrzega przed łamaniem praw człowieka w Afganistanie

Niepokój o to, że w nowej sytuacji w Afganistanie może tam dojść do łamania praw człowieka, zwłaszcza kobiet i dziewcząt, wyraził naczelny kapelan armii amerykańskiej abp Timothy P. Broglio.
2021-08-18 10:46:00
miniaturka

Wspólnota św. Idziego proponuje korytarze humanitarne z Afganistanu

Wspólnota św. Idziego oraz Federacja Kościołów Protestanckich wyraziły gotowość wzięcia odpowiedzialności za organizowanie korytarzy humanitarnych z Afganistanem.
2021-08-18 10:53:52
miniaturka

Małymi krokami na wielką górę. Codzienność i marzenia pracowników humanitarnych Caritas

Są łącznikami pomiędzy polskimi darczyńcami, a ofiarami największych współczesnych dramatów. Niosą nadzieję cierpiącym z powodu wojen, głodu, chorób, klęsk żywiołowych. Przed przypadającym jutro Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej opowiadają o tym, co kochają najbardziej – czyli o pomaganiu
2021-08-18 11:10:51
miniaturka

Jego życie jest cudem. Historia 8-letniego Dawida, któremu nie dawano szans na przeżycie

W piątym miesiącu ciąży u Dawida zdiagnozowano wadę serca oraz wodogłowie. Chłopiec miał nie przeżyć. Lekarka zagroziła, że jeżeli jego mama nie podpisze zgody na aborcję, nie będzie jej ratować. Rodzice nie chcieli zabijać dziecka. Dziś Dawid ma 8 lat i przynosi im wiele radości.