Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-20 09:54
ds / Katolicka Agencja Informacyjna

Raport na temat McCarricka nie szkodzi Janowi Pawłowi II

Zdaniem ks Sławomira Odera, postulatora procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, watykański raport na temat McCarricka nie obciąża Papieża-Polaka, ale jednakże jest przez niektórych złośliwie i tendencyjnie interpretowany.

Autor/źródło: By Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53425248

Jest oczywiste, że postać Karola Wojtyły wychodzi czysta z raportu o Theodorze McCarricku – powiedział postulator procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II ks. Sławomir Oder. W rozmowie z hiszpańskim tygodnikiem "Vida Nueva" przyznał, że jest "bardzo zasmucony" atakami na Ojca Świętego po ogłoszeniu 10 listopada watykańskiego raportu o byłym już księdzu i kardynale amerykańskim, który przez całe dziesięciolecia dopuszczał się przestępstw seksualnych i nadużywał władzy głównie wobec seminarzystów i młodych księży. 

Zdaniem polskiego duchownego, od lat pracującego w diecezji rzymskiej, wspomniany raport dostarczył "złośliwych i tendencyjnych interpretacji" w odniesieniu do K. Wojtyły. "Jeśli czyta się uczciwie i rozważnie ten dokument, staje się oczywiste, że postać św. Jana Pawła II wychodzi z niego czysta" – stwierdził dawny postulator. Zapewnił, że przeczytał całą dokumentację dotyczącą McCarricka i nie znalazł w niej niczego niewłaściwego na temat Jana Pawła II.

Zwrócił uwagę, że Ojciec Święty chciał dowiedzieć się czegoś więcej o duchownym amerykańskim, toteż poprosił o dostarczenie sobie materiałów o nim. I nie znaleziono w nich żadnych dowodów przestępstw seksualnych McCarricka, który ze swej strony sam napisał do papieża w obronie swej niewinności, zapewniając, że nigdy nie utrzymywał stosunków seksualnych z jakąkolwiek osobą. Jan Paweł II mu uwierzył i mianował go w 2000 arcybiskupem Waszyngtonu a w rok później kardynałem.

Zarzuty wobec hierarchy amerykańskiego pojawiły się dopiero po ujawnieniu w 2017 przypadków pederastii z jego udziałem, co z kolei spowodowało krytykę pod adresem polskiego papieża, które – według postulatora – są całkowicie niesłuszne. Przywołał w tym kontekście polskie przysłowie, iż jeśli chce się uderzyć psa, to się kij znajdzie. "W tym wypadku dzieje się to z wielkim świętym, którego pamięć usiłuje się zniesławić" – oświadczył ks. Oder.

Zauważył, że poprzednik Benedykta XVI na tronie papieskim "stał się kolejną ofiarą oszustw McCarricka, drapieżcy seksualnego o wyrafinowanej inteligencji i wielkiej łatwości nawiązywania kontaktów w różnych dziedzinach". „Raport watykański pokazuje czarno na białym tle, że wiarygodne zarzuty [przeciw niemu] przedstawiono dopiero w 2017. Każdy, kto ma choćby minimalne wykształcenie prawnicze, wie, że istnieje coś takiego, jak domniemanie niewinności: jeśli nie ma dowodów, człowiek jest niewinny” – przypomniał rozmówca pisma.

Podkreślił, że nikt nie chciał niczego ukrywać i raport ujawnia jednoznacznie, że Jan Paweł II nie miał nic wspólnego z oskarżeniami, jakie niektórzy wysuwają pod jego adresem. "Zastanawiam się, czy kieruje się oni złą wolą?” – zapytał retorycznie były postulator, nie wdając się przy tym w ocenę surowej krytyki, z jaką spotyka się w swoim kraju osobisty sekretarz papieża Polaka kard. Stanisław Dziwisz – arcybiskup-senior krakowski.

Nadany w ubiegłym tygodniu przez polską stację telewizyjną TVN24 film mówi o ewentualnym ukrywaniu przed Janem Pawłem II przypadków pedofilii w Kościele, w co mógł być zamieszany przyszły kardynał. Według hiszpańskiego pisma Dziwisz był kluczową postacią pontyfikatu Wojtyły, zwłaszcza w ostatnich latach jego życia. Episkopat polski nalega na Watykan, aby wyjaśnić “wszelkie wątpliwości” w tej sprawie, podczas gdy 81-letni kardynał wydał oświadczenie, w którym bronił swej niewinności a wszystkie oskarżenia pod swoim adresem, zawarte we wspomnianym filmie uznał za “oszczerstwa”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-19 15:42:55
miniaturka

Prof. Piotr Kuna: „tylko u 20 proc. leczonych z nałogu palaczy terapia jest skuteczna”

Uzależnienie od nikotyny jest tak silne, że nawet wśród tych nałogowych palaczy, którzy podejmują leczenie, czyli korzystają z leków i psychoterapii, jedynie 20 proc. osób jest w stanie skutecznie rzucić palenie – wynika z 15-letnich badań, prowadzonych przez specjalistów chorób płuc
2020-11-20 08:44:22
miniaturka

Ekonomia Franciszka trafia do młodych ludzi

Do 21 listopada 2020 roku potrwa wydarzenie pod hasłem „Ekonomia Franciszka”. To konferencja młodych katolików, którzy szukają odpowiedzi jak zmieniać świat i najbliższe otoczenie na lepsze.
2020-11-20 08:48:27
miniaturka

Zostanie kardynałem, ale nie przyjmie sakry biskupiej

Kardynał-nominat, franciszkański zakonnik o. Raniero Cantalamessa, którego papież Franciszek włączy 28 listopada do Kolegium Kardynalskiego, zrezygnował z przysługującej mu według prawa kanonicznego sakry biskupiej. Sekretarz kardynała-nominata poinformował 17 listopada, że papież Franciszek udzielił dyspensy 86-letniemu duchownemu.
2020-11-20 10:40:04
miniaturka

Do 29 listopada bez zmian, Boże Narodzenie także z dużymi ograniczeniami

Minister Zdrowia Adam Niedzielski stwierdził w wywiadzie, że najbliższe święta Bożego Narodzenia będą podobne do świąt Wielkanocnych, które przypadały w tym roku na pierwszą falę pandemii koronawirusa. To oznacza, że spędzimy je z najbliższą rodziną, bez wyjazdów i odwiedzin.
2020-11-20 11:13:23
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Przeżywamy ostatnie dni roku liturgicznego, w których Kościół tradycyjnie proponuje nam czytania dotyczące naszej przyszłości i czasów ostatecznych. Dzisiaj czyni to w związku z pytaniem, jakie postawili Jezusowi saduceusze, nawiązując do historii siedmiu braci.
2020-11-20 11:26:02
miniaturka

Pandemia wyrwała nas z iluzji wszechmocy

Pandemia koronawirusa gwałtownie wyrwała nas z większego niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są poszczególni ludzie i cała ludzkość: z iluzji wszechmocy. (…) Wystarczył mały, bezkształtny element natury – wirus – aby przypomnieć nam, że jesteśmy śmiertelni – powiedział o. Raniero Cantalamessa.