Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-18 11:39
MG

Raport Matića: narzucanie państwom UE lewicowego rozumienia „praw seksualnych”

Parlament Europejski 23 czerwca podejmie debatę nad Raportem Matića, dotyczącym „reprodukcyjnych praw seksualnych”, ujmującym prawo do aborcji jako jedno z podstawowych praw człowieka i likwidującym w praktyce klauzulę sumienia

Autor/źródło: Pixabay.com
Raport przygotowany przez lewicowego chorwackiego polityka Predraga Freda Matića wzbudził zaniepokojenie wielu instytucji i osób, zwracających uwagę na coraz dalej posunięte próby narzucania liberalnej agendy poszczególnym państwom pod pozorem troski o prawa kobiet.

Sekretariat Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) opublikował w czwartek 17 czerwca 2021 r. stanowisko w sprawie raportu. O ile sama kwestia ochrony zdrowia kobiet nie wzbudza kontrowersji, szczegółowe rozwiązania i propozycje zdradzają, że nie chodzi o rzeczowe podjęcie tego zagadnienia, ale o narzucanie lewicowej ideologii związanej z „prawami reprodukcyjnymi”, w tym – prawem do aborcji.

Projekt rezolucji sprzeczny jest z zasadą pomocniczości i lekceważy odpowiedzialność państw członkowskich za określenie własnej polityki zdrowotnej, organizację i świadczenie usług zdrowotnych i opieki medycznej. „Dotyczy to również i w szczególności obszarów wysoce wrażliwych, takich jak regulacje przyjęte przez państwa członkowskie w zakresie warunków przeprowadzania aborcji” - czytamy w oświadczeniu.

W stanowisku COMECE zauważono z ubolewaniem, że „projekt rezolucji charakteryzuje się jednostronną perspektywą, zwłaszcza w kwestii aborcji, która nie uwzględnia w pełni sytuacji życiowych zainteresowanych osób i odpowiadających im praw człowieka”.

Według Sekretariatu COMECE, raport Matića również „neguje podstawowe prawo do sprzeciwu sumienia, które jest emanacją wolności sumienia przewidzianej w artykule 10.1 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej”.

Dlatego też Kościół wzywa wszystkich posłów do wzięcia pod uwagę delikatności i złożoności omawianej kwestii, „która wymaga zgodnego z prawem i etycznego wyważenia wszystkich praw, które wchodzą w grę”.


Na problematyczne zapisy Raportu zwróciła także uwagę Federacja Życia i Godności Ludzkiej „One of Us”, podkreślając, że dotyka on kwestii pozostających w kompetencjach legislacyjnych państw członkowskich, a nie Unii Europejskiej. W szczególności zaś oparty jest na fałszywym rozumieniu praw człowieka: aborcja bowiem nie jest prawem człowieka. „Nigdy nie była i nigdy nie jest. Nie została uznana w żadnej deklaracji ani przez żaden międzynarodowy trybunał za prawo człowieka”.

Ponadto, jak zauważa Federacja, raport posła Matića w sprawie praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet narusza godność kobiet, propagując antykoncepcję i aborcję zamiast macierzyństwa. W ten sposób podważa godność i wyjątkowość kobiet jako matek. „Zamiast promować rzeczywiste alternatywy dla kobiet, które spodziewają się dziecka, dostarczający im niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego zdrowia i farmakologii, raport proponuje eliminację dziecka, które jest w ich łonie, jako jedyną lub preferencyjną opcję. To uderza bezpośrednio w godność kobiety w jej macierzyństwie, a także wpływa na prawo do sprzeciwu sumienia.”

„One of Us” – wypowiadając się w imieniu obywateli Europy wzywa Parlament UE, aby rozwiązywał problemy społeczne w sposób unikający ideologicznego narzutu. Z tego względu Raport Matića powinien zostać odrzucony.


Szczególnie kontrowersyjne zapisy znajdują się w punktach 33-36. Czytamy w nich m.in.: „aborcja musi zawsze być dobrowolną decyzją opartą na życzeniu danej osoby, podjętą z własnej woli, zgodnie ze standardami medycznymi oraz dostępnością, łatwością dostępu, przystępnością cenową i bezpieczeństwem bazującymi na wytycznych WHO; [raport] wzywa państwa członkowskie do zapewnienia powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji (...) wzywa państwa członkowskie do depenalizacji aborcji oraz do usuwania i zwalczania przeszkód w legalnej aborcji (...) zwraca się do państw członkowskich o dokonanie przeglądu krajowych przepisów prawnych dotyczących aborcji i dostosowanie ich do międzynarodowych standardów praw człowieka i regionalnych najlepszych praktyk oraz zapewnienie, aby aborcja na życzenie była legalna”.

Odnośnie do klauzuli sumienia raport uznaje wprawdzie jej istnienie, ale w praktyce neguje jej zastosowanie w stosunku do aborcji: „klauzula sumienia nie może kolidować z prawem pacjenta do pełnego dostępu do opieki zdrowotnej (...) ubolewa, że niekiedy powszechna praktyka w państwach członkowskich umożliwia lekarzom, a w niektórych przypadkach także całym instytucjom medycznym, odmowę świadczenia usług zdrowotnych na podstawie tzw. klauzuli sumienia, co prowadzi do odmowy opieki aborcyjnej ze względu na religię lub sumienie...”


Projekt rezolucji dostępny jest na stronie www Parlamentu Europejskiego:

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-9-2021-0169_PL.html#topWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-18 10:25:02
miniaturka

Węgry: prawo chroniące nieletnich przed promocją homoseksualizmu

Według premiera Węgier Viktora Orbana wolność nie tylko oznacza wolność słowa, ale zawiera w sobie również prawo do obrony rodziny i wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Potwierdzeniem tego jest uchwalone we wtorek prawo.
2021-06-18 10:39:41
miniaturka

Katolicy w USA krytycznie o proaborcyjnych politykach: nie powinni przyjmować Komunii

Zdecydowana większość amerykańskich katolików regularnie chodzących do kościoła uważa, że politycy, którzy w swej działalności zajmują stanowiska sprzeczne z nauczaniem Kościoła, wprowadzają wśród wiernych zamęt i nie powinni przyjmować Komunii św.
2021-06-18 11:33:40
miniaturka

Maląg: młodzi Polacy chcą mieć dzieci, rząd chce ich wesprzeć, by nie odkładali decyzji

Młodzi Polacy chcą mieć dzieci, rząd chce ich wesprzeć i znieść bariery, by nie odkładali decyzji o powiększeniu rodziny – powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg, uzasadniając rozwiązania zaplanowane w Strategii Demograficznej 2040.
2021-06-18 11:55:33
miniaturka

Idziesz w góry? GOPR: w czasie upałów istotne jest dobre zaplanowanie wycieczki

Ratownicy górscy przypominają, aby w czasie upałów wyprawy planować na godziny poranne i zabrać do plecaka zapas wody. Konieczne na górskie wyprawy jest nakrycie głowy – powiedział PAP prezes Grupy Podhalańskiej GOPR Paweł Konieczny.
2021-06-18 12:19:47
miniaturka

Portugalia: kordon sanitarny wokół aglomeracji Lizbony po nasileniu się pandemii

Rząd Portugalii ogłosił w czwartek kordon sanitarny wokół aglomeracji Lizbony z powodu nasilenia się pandemii Covid-19. Zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu stolicy zacznie obowiązywać od piątku. Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii koronawirusem zakaziły się 1233 osoby, a dwie zmarły.
2021-06-18 12:40:05
miniaturka

Bez kard. Pella katolicyzm w Australii mógłby być w takim stanie jak w Niemczech

„Bez przywództwa George'a Pella i jego chęci obrony prawdy, katolicyzm w Australii w 2021 r. mógłby wyglądać jak konający Kościół w większej części dzisiejszych Niemiec” – pisze George Weigel. Na łamach „First Things” przypomina o zasługach kard. Pella, który 8 czerwca obchodził 80 urodziny.