Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-03 13:51
JR

„Rafał Lemkin. Z bliska” – publikacja edukacyjna nt. twórcy pojęcia ludobójstwa

Instytut Pileckiego udostępnił concept book dotyczący Rafała Lemkina. Publikacja ma pomóc w szerzeniu wiedzy na temat człowieka, którego „koncepcji i wysiłkom świat zawdzięcza nazwanie i napiętnowanie jednej z najstraszliwszych klęsk ludzkości, jaką jest ludobójstwo”.

Autor/źródło: By Center for Jewish History, NYC - https://www.flickr.com/photos/center_for_jewish_history/3698531453/, No restrictions, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41533303

Rafał Lemkin (1900–1959) to polski prawnik żydowskiego pochodzenia. W czasie drugiej wojny światowej wyemigrował do USA. Był twórcą pojęcia „ludobójstwo”, a także autorem projektu Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. ONZ przyjęła tę konwencję 9 grudnia 1948 r.

„Jego koncepcja zyskała powszechne uznanie i na zawsze zmieniła prawo międzynarodowe oraz sposób myślenia o pożądanym kształcie relacji między wspólnotami ludzkimi” – pisze Instytut Pileckiego.

Nowa publikacja pt. „Rafał Lemkin. Z bliska”, dostępna na stronie IP, przedstawia w rzetelny, ale przystępny sposób życie i dzieło Rafała Lemkina.

„Autorzy publikacji przedstawiają w niej postać Rafała Lemkina oraz historię jego życia w kontekście losów Polski i Europy w XX wieku. Unikalne fotografie, mapy, kontekstowe rozszerzenia zagadnień mogą pomóc w odbiorze tekstu i być doskonałym materiałem do wykorzystania w czasie zajęć z uczniami. Podpowiadają też, jakie pytania można zadać uczniom, aby w pełni wykorzystać materiał. Na koniec proponują scenariusz warsztatu poświęconego Lemkinowi i jego konwencji, który pomoże uświadomić uczniom, że problemy, z którymi intelektualnie mierzył się ponad pół wieku temu Rafał Lemkin, są nadal aktualne” – podaje Instytut Pileckiego.

Jest to postać, o której warto i trzeba przypominać i to nie tylko uczniom, ale także szerszemu gronu odbiorców.

„Rafał Lemkin, znany przede wszystkim w kręgach akademickich i wśród ekspertów prawa międzynarodowego, zasługuje na to, by dołączyć do kluczowych postaci XX wieku – jako wybitny intelektualista, badacz zbrodni totalitarnych i autor koncepcji ludobójstwa. Obok Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Jana Karskiego, Witolda Pileckiego czy Szmula Zygielbojma, był jednym z tych, którzy starali się uświadomić światu ogrom tragedii, jaka rozegrała się na ziemiach polskich pod okupacją dwóch totalitaryzmów” – czytamy na stronie.

Publikacja edukacyjna „Rafał Lemkin. Z bliska” dostępna jest na stronie Instytutu Pileckiego.

Źródło: instytutpileckiego.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-03 11:50:32
miniaturka

W Tychach będą tulić do serca porzucone niemowlęta

„Nasze przesłanie jest jasne: każde dziecko jest dobrem, czy zdrowe, czy chore. Będziemy całkowicie oddani dzieciom, które trafią do naszego ośrodka” – mówi Bernadeta Weidemann-Nimptsch, wiceprezes Zarządu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. Fundacja poprowadzi w Tychach Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny „Tusietuli”.
2020-12-03 12:10:13
miniaturka

Konferencja prasowa poświęcona Kongresowi Młodzieży Polonijnej online

W piatek, 4 grudnia o godz. 11.00 odbyła sie konferencja prasowa pt.:„Nie jesteś samotną wyspą”. Konferencja była poświęcona Kongresowi Młodzieży Polonijnej, który odbywa się obecnie w formie online. Uczestniczy w nim młodzież z całego świata.
2020-12-03 12:30:03
miniaturka

Wdówik: osoby z niepełnosprawnościami chcą uczestniczyć we wszystkich wymiarach życia

Osoby niepełnosprawne mają normalne pragnienia, pasje, zainteresowania i tak samo chcą uczestniczyć we wszystkich wymiarach tego życia: w pracy, w rozrywce, czy w turystyce - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
2020-12-03 14:32:51
miniaturka

Wiadomości z Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie

Siedziba PMK w Argentynie znajduje się przy Polskim Ośrodku Katolickim OO. Bernardynów w Martin Coronado (zwanym przez Polaków Maciaszkowo)– Buenos Aires. Polscy misjonarze pracują na terenie 25 diecezji w Argentynie. Zbudowali dziesiątki kościołów, kaplic, szkół, plebanii i sal katechetycznych. Siostry zakonne pracują w szkolnictwie, w szpitalach i przy parafiach. Rektorem PMK w Argentynie jest o. Jerzy Jacek Twaróg OFM.
2020-12-03 14:56:50
miniaturka

„Wdzięczność to imię dojrzałej miłości” - Święto Dziękczynienia w USA

Święto Dziękczynienia obchodzone w czwarty czwartek listopada jest dla Amerykanów jedną z najważniejszych dat w roku. Duchowy opiekun Polonii, ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, mówi między innymi o tym, jak zapamiętał Dzień Dziękczynienia spędzony w Stanach Zjednoczonych, a także odpowiada na pytanie, czy warto to święto obchodzić w polskich domach.
2020-12-03 15:02:05
miniaturka

Rodzinne roraty – jak dobrze przeżyć czas pandemicznego Adwentu

Wydawnictwo eSPe przygotowało specjalny projekt, który w wyjątkowy sposób pozwoli przeżyć czas adwentu. Co tydzień pojawiać się będzie komplet materiałów formacyjnych dla całej rodziny.