Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-27 14:20
S. Zielińska / KAI

Radom: filmowcy kręcą w jesiennej scenerii zdjęcia do filmu "Klecha"

W Radomiu pojawili się filmowcy, którzy rozpoczęli kolejne zdjęcia do obrazu "Klecha" w reżyserii Jacka Gwizdały, opowiadającego o proteście radomskich robotników w czerwcu 1976 r.

Autor/źródło: episkopat.pl

Jednym z bohaterów radomskiego zrywu był ks. Roman Kotlarz, który był prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa i zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców". Premiera filmu odbędzie się 17 października 2018 roku.

Reżyser Jacek Gwizdała poinformował, że filmowy planują zrealizować 12 dni zdjęciowych. - Wszystko to w jesienno-zimowej scenerii. Jest z nami Ireneusz Czop, odtwórca głównej roli ks. Romana Kotlarza. Stawiamy dekorację plebanii i powoli przygotowujemy się do zdjęć zimowych. Będziemy też realizować zdjęcia sylwestrowej zabawy z udziałem ks. Kotlarza - mówił Jacek Gwizdała na antenie Radia Plus Radom.

Z kolei Ireneusz Czop przyznał, że nie kryje podziwu dla swojego bohatera. - Mówimy o ludziach, którzy robili coś dobrego dla innych. To, kim był ks. Kotlarz było podstawą mojego wyboru. Zachowało się wiele zdjęć, dokumentów, czy kazań, które ukazują niezwykłą postać ks. Kotlarza, człowieka z kręgosłupem - opowiadał Ireneusz Czop.

Przyznał, że zdjęcia, które filmowcy ponownie rozpoczęli, pozwolą bardziej poznać postać ks. Kotlarza. - Mówiłem już, że film "Klecha" to opowieść o pewnej miłości do ludzi, o prostocie bycia z nimi. Ja podchodzę do ks. Kotlarza jak do człowieka. Mam nadzieję, że świadectwo jego życia przyczyni się do podjęcia pewnych decyzji w Kościele - powiedział Ireneusz Czop, który był pytany o ewentualne wyniesienie ks. Kotlarza na ołtarze. Przypomnijmy, że niejednokrotnie radomska "Solidarność" apelowała o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kapłana męczennika.

Ireneusz Czop wspomniał także swoją rolę w Teatrze Telewizji, gdzie zagrał Jana Pawła II w spektaklu "Totus Tuus" w reżyserii Pawła Woldana. - To była niesamowita przygoda i moja prywatna droga do poznania życia Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II. Cieszę się, że spektakl ma bardzo dobrą oglądalność. To cieszy serce każdego aktora. Czy będzie to trampolina do kolejnych ról księżowskich? Nie do końca, bo nie opowiadamy o sutannie, lecz o wnętrzu człowieka - powiedział Ireneusz Czop.

Premiera filmu Klecha odbędzie się 17 października br. z okazji 90. rocznicy urodzin ks. Romana Kotlarza, a więc dzień po 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Ks. Roman Kotlarz uważany jest za niezłomnego kapłana, męczennika czasów komunizmu. Był prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa i zmarł na skutek pobicia przez tzw. "nieznanych sprawców". Miał wówczas 47 lat.

25 czerwca 1976 r. znalazł się - jak sam pisał - "świadomie i dobrowolnie" w ogromnej rzeszy strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Następnie ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji.

Po wydarzeniach Czerwca '76 modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził "ścieżki zdrowia", kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez "nieznanych sprawców".

15 sierpnia 1976 r. odprawiał w parafii w Pelagowie Mszę św. za zamordowanych i pobitych robotników. W jej trakcie zasłabł. Po trzydniowym pobycie w szpitalu zmarł 18 sierpnia. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była niewydolność mięśnia sercowego. Mimo wielu świadectw o znęcaniu się nad księdzem, lekarze nie stwierdzili obrażeń mogących powstać po pobiciu.

W 1981 r. po licznych protestach wiernych, władze wszczęły śledztwo w sprawie śmierci kapłana, które po kilku miesiącach dochodzenia zakończyło się umorzeniem.

W 1990 r. prokuratura wojewódzka w Radomiu wznowiła śledztwo, ale i ono zostało umorzone, chociaż prokuratorzy przesłuchali prawie wszystkich funkcjonariuszy SB zajmujących się w Radomiu zwalczaniem Kościoła katolickiego.

3 maja 2009 ks. Roman Kotlarz został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

rm / Radom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-27 13:15:56
miniaturka

Wrocław: coraz więcej propozycji spędzenia nocy przed dniem Wszystkich Świętych

We Wrocławiu oraz kilku innych miastach archidiecezji w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych będzie można wziąć udział w marszu świętych lub spędzić czas na balu.
2017-10-27 13:33:14
miniaturka

Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni - nowa wystawa w Muzeum KUL

Kilkanaście stylów, ponad 40 wybitnych nazwisk i przeszło 80 prac - wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, zostanie zaprezentowanych na nowej wystawie czasowej w Muzeum KUL, której wernisaż odbędzie się 27 października.
2017-10-27 13:51:33
miniaturka

"Tradycyjny Sad”: Fundacja Episkopatu będzie inicjować tworzenie mini sadów

Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Fundacja Banku Ochrony Środowiska oraz Polska Akademia Nauk zapraszają do udziału w ogólnopolskim grantowym projekcie edukacyjnym "Tradycyjny Sad”.
2017-10-27 15:00:06
miniaturka

Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej w Krakowie

W dniach 8-12 listopada 2017 roku w Krakowie, odbędzie się I Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej "Śladami świętego Papieża Jana Pawła II".
2017-10-27 15:20:30
miniaturka

Prymas Polski: Reformacja miała wpływ na rozwój doktryny katolickiej

Na niewątpliwy wpływ Reformacji na rozwój doktryny katolickiej wskazał w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak. Prymas Polski uczestniczy dziś w Warszawie w krajowych, centralnych obchodach 500-lecia Reformacji.
2017-10-27 15:52:44
miniaturka
play

Jak zmienić swoją żonę?

Gośćmi Tematu Dnia Salve TV byli Mariusz Marcinkowski i Jarosław Kumor ze wspólnoty Przymierze Wojowników, którzy w rozmowie z Piotrem Otrębskim wyjaśniali, czym zajmują się wojownicy Chrystusa.