Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-12 14:30
nc

Rada Stała KEP: higiena i spowiedź

Możliwość nawiedzania kościołów, adoracji i spowiedzi, a także odroczenie bierzmowań oraz rekolekcji - to niektóre zalecenia biskupów skierowane do wspólnot wiernych.

Autor/źródło: Pixabay, davideucaristia, licencja: CC0

Biskupi - członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski zalecają wiernym nawiedzanie kościołów i gorliwą modlitwę. W związku z tym kościoły winny pozostawać otwarte. Kapłani natomiast winni zatroszczyć się o możliwość spowiedzi oraz wystawiać Jezusa Eucharystycznego do adoracji. Z zachowaniem higieny, duszpasterze oraz nadzwyczajni szafarze powinni roznosić Komunię św. do chorych i starszych parafian.

Rada Stała pisze także, aby odłożyć udzielanie sakramentu bierzmowanie i nie organizować rekolekcji szkolnych. Zachęca jednocześnie kapłanów, aby w zamian zorganizować rekolekcje przez Internet. Odnośnie zaś rekolekcji osób dorosłych, to tę kwestię pozostawiono osądowi proboszczów.

Na koniec biskupi poprosili o „solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji «Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie»”.

***

Biskupi zarekomendowali także udzielenie dyspensy od niedzielnej Mszy św. niektórym wiernym oraz normy zachowania się w kościołach. Szczegółowe informacje poniżej.

Za: Biuro Prasowe KEP


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, prewencja, koronawirus