Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-12 14:30
nc

Rada Stała KEP: higiena i spowiedź

Możliwość nawiedzania kościołów, adoracji i spowiedzi, a także odroczenie bierzmowań oraz rekolekcji - to niektóre zalecenia biskupów skierowane do wspólnot wiernych.

Autor/źródło: Pixabay, davideucaristia, licencja: CC0

Biskupi - członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski zalecają wiernym nawiedzanie kościołów i gorliwą modlitwę. W związku z tym kościoły winny pozostawać otwarte. Kapłani natomiast winni zatroszczyć się o możliwość spowiedzi oraz wystawiać Jezusa Eucharystycznego do adoracji. Z zachowaniem higieny, duszpasterze oraz nadzwyczajni szafarze powinni roznosić Komunię św. do chorych i starszych parafian.

Rada Stała pisze także, aby odłożyć udzielanie sakramentu bierzmowanie i nie organizować rekolekcji szkolnych. Zachęca jednocześnie kapłanów, aby w zamian zorganizować rekolekcje przez Internet. Odnośnie zaś rekolekcji osób dorosłych, to tę kwestię pozostawiono osądowi proboszczów.

Na koniec biskupi poprosili o „solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji «Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie»”.

***

Biskupi zarekomendowali także udzielenie dyspensy od niedzielnej Mszy św. niektórym wiernym oraz normy zachowania się w kościołach. Szczegółowe informacje poniżej.

Za: Biuro Prasowe KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-12 12:28:43
miniaturka

Papież u św. Marty: módlmy się za władze i nie zapominajmy o ubogich

Do modlitwy w intencji osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji dotyczących pandemii koronawirusa zachęcił Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. Zaapelował ponadto, aby także w tym trudnym okresie nie zapominać o najbardziej potrzebujących.
2020-03-12 12:35:40
miniaturka

Abp Popowicz: zostańcie w domu, jeżeli macie choćby lekkie przeziębienie

Abp Eugeniusz Popowicz zaleca wiernym, aby nie całowali ikon i księgi Ewangelii w świątyniach, a w razie nawet lekkich objawów choroby – aby pozostali w domach. Metropolita greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej wydał instrukcje związane z zagrożeniem koronawirusem.
2020-03-12 13:59:01
miniaturka

Rada Stała Episkopatu zaleca w kościołach środki ostrożności dot. koronawirusa

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie do 29 marca dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. dla niektórych osób. Szczegół
2020-03-12 15:02:10
miniaturka

Narodowa Pielgrzymka do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II - odwołana

W związku z sytuacją zagrożenia koronawirusem zostaje odwołana Narodowa Pielgrzymka do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – zdecydowała w czwartek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.
2020-03-12 15:45:18
miniaturka

Bp Kiciński: módlmy się o zahamowanie ekspansji koronawirusa

Wielki Post to czas modlitwy i ascezy. Biskup Jacek Kiciński CMF zaapelował do osób konsekrowanych o jeszcze więcej modlitwy, aby uprosić powstrzymanie epidemii.
2020-03-12 16:27:49
miniaturka

Abp Gądecki wydał dekret w związku z epidemią koronawirusa

Abp Stanisław Gądecki przyjął za obowiązujące w archidiecezji poznańskiej zarządzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Tym samym udzielił dyspensy od niedzielnej Mszy św. osobom, o których mowa w rekomendacjach Rady.