Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-01 11:07
AC / Radio Watykańskie

Rada Kardynałów: status episkopatów, dyplomacja, kolejne cięcia w finansach

W Watykanie zakończyły się trzydniowe obrady Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie Stolicy Apostolskiej i Kościoła powszechnego. Wachlarz tematów był bardzo szeroki.

Autor/źródło: Photogenica.pl

Rozmawiano między innymi o statusie teologicznym konferencji episkopatów, odnosząc się do tego, co Franciszek mówi w Encyklice Evangelii gaudium, a mianowicie, że „nie wyjaśniono dostatecznie statusu konferencji episkopatów, który by je pojmował jako podmioty o konkretnych kompetencjach, łącznie z pewnym autentycznym autorytetem doktrynalnym”. Zdaniem Papieża, „przesadna centralizacja zamiast pomagać, komplikuje życie Kościoła oraz jego dynamizm misyjny”.

Mówi watykański rzecznik Greg Burke:

„Idea jest taka, że konferencje episkopatów powinny mieć więcej władzy decyzyjnej. Franciszek mówi często o zdrowej decentralizacji Kościoła. Dyskusja na ten temat będzie jeszcze trwała, ale jej rozpoczęcie tutaj w Radzie Kardynałów jest na pewno bardzo ważne” – powiedział Greg Burke.

Kardynałowie wysłuchali też sprawozdania abp. Jana Romea Pawłowskiego o pracy kierowanej przez niego Trzeciej Sekcji Sekretariatu Stanu, która zajmuje się watykańskim personelem dyplomatycznym. Z kolei kard. Reinhard Marx, przewodniczący Rady Ekonomicznej mówił o zarządzaniu zasobami ludzkimi w Watykanie. Przedstawił pozytywne rezultaty oszczędności i redukcji deficytu Stolicy Apostolskiej. Zapowiedział, że Rada Ekonomiczna wyda wytyczne dla instytucji Stolicy Apostolskiej w celu wprowadzenia dodatkowych cięć finansowych.

Rada Kardynałów podjęła też dyskusję nad procesami w sprawie wykorzystywania nieletnich, prowadzonymi przez Kongregację Nauki Wiary. W ramach reformy Kurii Rzymskiej rozmawiano natomiast o kongregacjach dla Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów. Kolejne posiedzenie Rady wyznaczono na koniec kwietnia.

kb/ rvPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Watykan, Stolica Apostolska, episkopat, Kuria Rzymska, reforma, finanse, dyplomacja, Rada Kardynałów