Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-20 12:46
AC / md / KAI

Rabka: 100-lecie posługi sióstr nazaretanek

Nazaret mówi to, o czym nawet w Kościele zdarza się nam zapominać: że prawdziwa przemiana świata odbywa się w ciszy i ukryciu – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. odprawionej z racji 100. rocznicy przybycia do Rabki pierwszych sióstr nazaretanek.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Prowadzą one tam m.in. Dom Matki i Dziecka „U Matusi”.

- Jak Maryja, staracie się odpowiadać na wezwanie Pana, który szuka dla Siebie domu. Nie szukacie rozgłosu i uznania. Po prostu służycie. Nazaret mówi bowiem to, o czym nawet w Kościele zdarza się nam zapominać: że prawdziwa przemiana świata odbywa się w ciszy i ukryciu – mówił w homilii krakowski biskup pomocniczy.

Dodał, że Bóg buduje swoje królestwo dzięki „cichej, wytrwałej służbie ludzi, którzy nie boją się w Jego ręce oddać ster swojego życia”. - Najpiękniejszym obliczem Kościoła są zastępy sióstr i braci, którzy niejako na jego zapleczu, z dala od głośnych sporów, służą wiernie Bogu i człowiekowi, odpowiadając na wyzwania, jakie stawia przed nimi świat, który wciąż jest miejscem nieprzyjaznym dla odrzucanych dzieci, samotnych matek, chorych i niepełnosprawnych, uchodźców i bezdomnych – stwierdził.

- Czerpiąc z ducha Nazaretu, stajecie się znakami miłości i pojednania, wprowadzając pokój, dobro i współczucie, a nie napięcia, podziały i frustracje. To dzięki waszej pracy, często niewdzięcznej i ciężkiej, ludzie kojarzą Kościół z ofiarną i bezinteresowną miłością, a nie z kolejnymi skandalami czy kontrowersjami – zaznaczył hierarcha. Jego zdaniem, jeśli ktoś chce poznać prawdę o Kościele, winien jej szukać w domach tworzonych przez siostry.

Jak zauważył, ludzie, którzy doświadczają pomocy sióstr, nigdy nie mówią, że Kościół ich rozczarowuje, że nie mogą znaleźć w nim swojego miejsca. - Z ust ludzi, do których wyciągacie pomocną dłoń, nie usłyszymy, że Kościół ich zawiódł lub zgorszył – dodał.

Biskup mówił także o trzech miejscach, gdzie posługują siostry nazaretanki i które są mu szczególnie bliskie. Mówił o Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie prowadzą przedszkole i o Wadowicach, gdzie „ubogi Nazaret dla niepełnosprawnych dziewcząt i dojrzałych pań zmienił się w Nazaret XXI wieku”.

Wspomniał także o wieloletniej posłudze sióstr w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Rabie Wyżnej, gdzie tworzyły „bezpieczne miejsce dla ludzi starszych, schorowanych, a także dla tych, którzy nabierali sił po przebytych chorobach, czy operacjach”.

Siostry nazaretanki pracują jako wychowawczynie, nauczycielki i katechetki, pielęgniarki, opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych. Ich szczególnym powołaniem jest troska o rodziny.

Pierwsze siostry przyjechały do Rabki w 1919 r. Prowadziły dawniej liceum handlowe, przyjmowały dzieci chore na płuca. Do domu na Słonecznej, gdzie dawniej mieścił się Państwowy Dom Dziecka, przyszły pracować w latach 70. XX wieku. Wcześniejszy klasztor, usytuowany w centrum miasta, został im bezprawnie zabrany przez władze komunistyczne.

Dziś wspólnota w Rabce liczy 14 sióstr. Prowadzą one Dom Matki i Dziecka „U Matusi” i katechizują.

md / Rabka

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-20 11:03:53
miniaturka
play

Caritas Polska dla misji

W tę niedzielę Kościół na całym świecie obchodzi Niedzielę Misyjną. Jest to kulminacyjny moment ogłoszonego przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.
2019-10-20 11:38:20
miniaturka

Franciszek: Każdy z nas jest misją na tym świecie!

Każdy z nas ma misję, każdy z nas jest misją na tym świecie - podkreślił Franciszek podczas Mszy św. w watykańskiej Bazylice św. Piotra.
2019-10-20 12:10:29
miniaturka

Bp Dec: odmawianie różańca jest potrzebne, by zwyciężyć zło

- Pamiętajmy o nabożeństwach różańcowych - zachęcał bp Ignacy Dec w Świdnicy, gdzie odbyły się coroczne obchody związane z upamiętnieniem św. Jana Pawła II, patrona miasta.
2019-10-20 16:33:09
miniaturka

Bp Milewski: trzeba bronić chrześcijańskiej niedzieli

Niech niedziela pozostanie „dniem wiary”. Trzeba ją szanować i bronić jej chrześcijańskiego charakteru - zaapelował bp Mirosław Milewski w parafii Żurominek Kapitulny w diecezji płockiej.
2019-10-20 16:40:05
miniaturka

Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował uroczyście kolejny rok akademicki

W trzecią niedzielę października, 20 października 2019 r., w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2019/2020.
2019-10-20 18:20:10
miniaturka

Bp Mazur: Sercem misji Kościoła jest modlitwa

Współczesny świat potrzebuje świadków Chrystusa - podkreślił bp Jerzy Mazur zachęcając do gorliwej modlitwy za misje. Ona, jak zaznaczył - jest „Sercem misji Kościoła”.