Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-12 08:41
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Pustoszejące seminaria we Włoszech i księża „globtroterzy”

Kościół we Włoszech stara się wypracować nowy plan duszpasterski, który będzie odpowiedzią na coraz bardziej odczuwalny brak kapłanów w tym kraju. Zdarza się, że jeden kapłan sprawować musi posługę duszpasterską w kilkunastu kościołach.

Autor/źródło: Diakoni stali diecezji rzymskiej podczas spotkania z papieżem Franciszkiem (vaticannews.va)

 Biskupi zaczynają powierzać odpowiedzialność za kolejne parafie diakonom stałym, rodzinom i wspólnotom, którzy współpracują z księżmi sprawującymi sakramenty nawet w kilkunastu podlegającym im kościołach.


Najnowsze badania episkopatu nt. księży we Włoszech przynoszą mało optymistyczne dane. Mówi się o „kryzysie duszpasterskim”, „galopującym starzeniu duchowieństwa” oraz o nowym rodzaju duszpasterzy, których nazywa się „księżmi-globtroterami” będącymi non stop w drodze między powierzonymi ich pieczy wspólnotami parafialnymi. Rekordzista nazwany jest „proboszczem od siedemnastu dzwonnic”.


Obraz pogłębiającego się kryzysu oddają suche liczby. We Włoszech jest obecnie 39.804 kapłanów (na 25.589 parafii), a jeszcze dekadę temu było ich o 10 tys. więcej. W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba księży we Włoszech zmniejszyła się o 27 proc., a średnia ich wieku zdecydowania wzrosła i przekroczyła obecnie 61 lat. Prawie 17 proc. duchowieństwa diecezjalnego stanowią 80-latkowie, a zaledwie 10 proc. ma mniej niż 40 lat. Perspektywy na przyszłość nie są najlepsze, biorąc pod uwagę fakt, że z powodu braku powołań zamykane są kolejne seminaria duchowne. W ciągu pierwszych piętnastu lat nowego tysiąclecia liczba powołań diecezjalnych zmalała o jedną trzecią, podobnie sytuacja wygląda w zakonach męskich. O 29 proc. spadła też ilość powołań w zakonach żeńskich.


Duszpasterskim ratunkiem dla Kościoła we Włoszech jest systematycznie rosnąca liczba diakonów stałych. Jest ich obecnie ponad 4.700. Warto odnotować, że 90 proc. z nich to mężowie i ojcowie rodzin. W kolejnych diecezjach powierzana jest im odpowiedzialność za wspólnoty parafialne, które terytorialnie się rozrastają, ponieważ powstają z łączenia kolejnych parafii. Włoscy biskupi podkreślają, że są to „decyzje misyjne” mające pomóc stawić czoło nowemu duszpasterskiemu wyzwaniu. Podkreślają zarazem, że coraz mocniejsze zaangażowanie diakonów, rodzin, wspólnot i ruchów w prowadzenie parafii staje się „motorem nowego dynamizmu duszpasterskiego”. 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-11 15:58:27
miniaturka

Prof. Roszkowski: zakwestionowano pojęcie prawdy, wolność stała się bóstwem

„To jest błędne koło, w którym dzisiejszy postmodernistyczny świat ugrzązł. Pytanie, co jest ważniejsze, wolność czy dobro i prawda” – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski. Przyznał, że cywilizacja zachodnia stoi dziś przed wieloma zagrożeniami – zewnętrznymi i wewnętrznymi.
2021-10-11 16:13:11
miniaturka

Ochrona danych osobowych w podmiotach kościelnych - relacja ze szkolenia KIOD

W dnia 7-9 października 2021 r. w Centrum Formacyjno – Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem odbyło się szkolenie pt. „Ochrona danych osobowych w podmiotach kościelnych: kontrola, kancelaria, odpowiedzi”.
2021-10-12 08:40:21
miniaturka

Ad limina drugiej grupy polskich biskupów w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II

Wczoraj rano Mszą odprawianą przy grobie św. Piotra rozpoczęła się wizyta ad limina Apostolorum drugiej grupy polskich biskupów.
2021-10-12 08:54:22
miniaturka

#MyChurchToo: francuscy katolicy chcą odnowy Kościoła

Świeccy katolicy we Francji zainicjowali akcję, której celem jest odnowa Kościoła w tym kraju. Jest to reakcja na opublikowanie raportu niezależnej komisji, która przedstawiła wstrząsające dane nt. wykorzystywania seksualnego w środowisku kościelnym we Francji.
2021-10-12 09:16:05
miniaturka

Chrześcijanie w Indiach protestują przeciw przemocy na tle religijnym

Chrześcijańscy liderzy w stanie Uttarakhand w północnych Indiach zorganizowali strajk przeciw grupie 200 terrorystów, którzy zaatakowali i ranili wiernych w kościele w Roorkee, w dystrykcie Haridwar.
2021-10-12 09:19:35
miniaturka

Resort nauki: rektorzy odpowiadają za walkę z mobbingiem na uczelniach

Resort edukacji i nauki na bieżąco monitoruje sytuacje na uczelniach pod kątem przejawów dyskryminacji i przemocy, ale to rektorzy odpowiadają za to, by działały one we właściwy sposób - poinformował PAP resort, odnosząc się do raportu NZS na temat mobbingu na uczelniach.