Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-21 10:47
AC / Krzysztof Bronk

Przyznano Nagrody Ratzingera: dla teologa i architekta

W Watykanie przyznano doroczną Nagrodę Ratzingera, prestiżowe wyróżnienie z zakresu teologii i dziedzin ściśle z nią związanych. Podobnie jak przed rokiem laureatów jest dwóch. I tym razem obok teologii doceniona została sztuka inspirowana wiarą.

Autor/źródło: en.wikipedia.org, Lene, licencja: CC BY

O ile w ubiegłym roku nagrodzony został kompozytor Arvo Pärt, to tym razem doceniono dorobek szwajcarskiego architekta Maria Botty. Obok niego Nagrodę Ratzingera otrzyma też niemiecka teolog Marianne Schlosser. Pochodzi ona z Bawarii. Od 2004 r. jest profesorem teologii duchowości na uniwersytecie wiedeńskim. Jest znawcą teologii i duchowości patrystycznej oraz późnośredniowiecznej. Przetłumaczyła na język niemiecki większość dzieł św. Bonawentury. Od 2014 r. jest członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Mario Botta jest natomiast architektem o międzynarodowej renomie. Wśród wielu prac zaprojektował także kilka obiektów sakralnych (m.in. kościół św. Jana Chrzciciela w Mogno w Szwajcarii, katedrę w Evry we Francji, konkatedrę Świętego Oblicza w Turynie). Jest również autorem kaplic w pawilonie Stolicy Apostolskiej na biennale architektury w Wenecji.

Nagrodę Ratzingera przyznaje Papież Franciszek na wniosek Komitetu Naukowego, w którego skład wchodzą kardynałowie: Gianfranco Ravasi, Kurt Koch, Angelo Amato i Luis Ladaria oraz biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-21 09:15:19
miniaturka

Papież: równowaga pomiędzy solidarnością i pomocniczością

Papież Franciszek spotkał się z delegacją włoskiego stowarzyszenia osób poszkodowanych i rannych w wypadkach przy pracy. W słowach pozdrowienia wyraził szczególną bliskość wobec tych, którzy są dotknięci trwałymi lub czasowymi skutkami wypadków.
2018-09-21 09:38:24
miniaturka
play

Kard. Tagle do księży: Nasz język jest daleki od ludzkich słów

Kard. Tagle uważa, że używany przez księży język bywa bardzo daleki od słów, jakimi na co dzień posługują się wierni.
2018-09-21 10:22:16
miniaturka

Hiszpania: próba wywłaszczenia Kościoła

„Własności Kościoła są niepodważalne” – powiedział rzecznik Episkopatu Hiszpanii ks. José María Gil Tamayo. W ten sposób skomentował zapowiedź rządu o planowanym „wywłaszczeniu” Kościoła i pozbawieniu go m.in. szeregu świątyń.
2018-09-21 11:16:36
miniaturka
play

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju

21 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju, ang. International Day of Peace. Z tej okazji przypominamy Symfonię o Pokoju i Miłości w wykonaniu dzieci z African Music School.
2018-09-21 11:46:39
miniaturka
play

Co facet rozumie z tego, co mówi kobieta?

O komunikacji w rodzinie mówi Agnieszka Kozak w cyklu Strategia Ona&On.
2018-09-21 12:17:15
miniaturka

Prymas Polski: Europa ludzi wolnych to Europa solidarności i budowania

„Europa ludzi wolnych jest Europą ludzi zdolnych do przekraczania dzielących nas barier, do pokonywania nieufności, ludzi wezwanych w imię wolności do budowania a nie niszczenia” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, otwierając XI Zjazd Gnieźnieński.