Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-11 09:33
MG / PAP

Przyłbice mało skuteczną formą ochrony, jak wykazują badania

Przyłbice nie chronią przed skutkami kichania. Gdy zakażona osoba kicha, wytwarzają się specyficzne, przenoszące zainfekowane krople wiry, które z łatwością pokonują przyłbicę drugiej osoby - wykazały badania japońskich naukowców.

Autor/źródło: PAP

Pracują oni nad bardziej skutecznymi zasłonami.


Badacze z japońskiego Uniwersytetu w Fukuoka sprawdzili, jak noszone dla ochrony przed koronawirusem przyłbice chronią przed kontaktem ze śliną innej, kichającej osoby. Okazało się, że nie chronią.


Naukowcy tłumaczą, że kichanie ma specyficzny przebieg. W jego trakcie powstają tzw. wiry pierścieniowe. Symulacja pokazała, co dzieje się z tymi wirami, gdy napotkają na osobę z przyłbicą stojącą w odległości jednego metra.


„Powstające w czasie kichania wiry przechwytują również wyrzucane mikroskopijne kropelki i przenoszą je do górnego i dolnego krańca przyłbicy - tłumaczy prof. Fujio Akagi, dodając, że kropelki docierają do osłony w czasie od 0,5 do 1 sekundy od kichnięcia. „Jeśli ten moment jest zsynchronizowany z wdechem, właściciel przyłbicy wchłonie kropelki” - podkreśla.


Naukowcy zwracają więc uwagę, że powstające w czasie kichnięcia kropelki są transportowane nie tylko przez główny strumień powietrza o wysokiej prędkości, ale także właśnie przez wiry. Taka zasłona nie stanowi więc dobrej ochrony - twierdzą badacze.


Ich zdaniem przyłbice można ulepszyć tak, aby pozwalały na mniejszy dopływ powietrza do chronionej przez nie strefy.


„Obecnie pracujemy nad kilkoma udoskonalonymi osłonami. Chcemy pomóc w zapewnieniu ludziom bezpieczeństwa. Wierzymy, że pewnego dnia, w niedalekiej przyszłości pracownicy medyczni będą mogli chronić się przed zakażeniem tylko z pomocą przyłbic i typowych maseczek, a nawet, co byłoby idealne, tylko z pomocą przyłbic” - mówi prof. Akagi.


Więcej informacji:


https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/250553.php?from=485993


https://aip.scitation.org/doi/10.1063/5.0031150


wideo: https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/250554.php (PAP)


mat/ ekr/

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-11 10:33:16
miniaturka

Adwent w cieniu pandemii. Na co dziś czeka świat?

Połowa Adwentu za nami. Czy jednak koronawirus, szczepionki i inne sprawy, nie zepchnęły czasu radosnego oczekiwania w cień? Na czym bardziej skupiają się dziś wierzący? Czy bardziej czekają na „powrót do normalności” po pandemii, czy na normalność z perspektywy nieba?
2020-12-11 10:40:29
miniaturka

Czy jesteś gotowy przyznać się do swojej wiary? Zapal adwentowy świecznik!

Chrześcijański zwyczaj zapalania świec adwentowych ma bardzo długą historię. Zarówno świeczniki cztero-, pięcio-, jak i siedmioramienne mają głęboką wymowę. Nie jest ona odległa od chanukowych świec zapalanych w tym samym czasie przez Żydów.
2020-12-11 11:19:26
miniaturka

Handel bronią osiąga rekordowe poziomy - czy to zapowiedź kolejnych wojen?

O 8,5 proc. wzrosła w ubiegłym roku ilość sprzedanej na świecie broni. Wydano na nią łącznie rekordowe 361 miliardów dolarów. Tradycyjnie najwięcej sprzedają Stany Zjednoczone, ale szybko doganiają je Chiny.
2020-12-11 12:09:15
miniaturka

Kościół na Białorusi prześladowany, księża jednak nie boją się bronić swego narodu

Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej, z której wygnano jej ordynariusza, nie boi się nazwać obecnej sytuacji na Białorusi systemem represji i prześladowań. Tymczasem białoruskie władze chcą zabronić Kościołowi mówienia prawdy
2020-12-11 12:10:29
miniaturka

Soros niezadowolony z unijnego porozumienia

Na stronie portalu Project Syndicate George Soros wyraża niezadowolenie z zawartego przez unijnych przywódców kompromisu budżetowego, który miał wesprzeć Europę w walce z kryzysem gospodarczym. A jeśli mówi to wielki i wpływowy w świecie inwestor i finansista, to znaczy, że nie chodziło o pieniądze i ekonomię, ani nawet o praworządność.
2020-12-11 12:21:18
miniaturka

Duży sukces chińskich naukowców: uruchomili „sztuczne słońce”!

Chińczycy dokonali kolejnego, historycznego przełomu w swoich badaniach. Pierwszy raz uruchomili reaktor fuzji jądrowej HL-2M Tokamak, czyli „sztuczne słońce”, które osiąga większą temperaturę od prawdziwego.