Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-20 18:16
AC / Beata Zajączkowska

Przeżywają paschalne tajemnice na ile mogą! Wielki Tydzień w Jemenie bez kapłanów

W Jemenie na chwilę obecną nie ma ani jednego kapłana. Niewielka wspólnota katolicka w tym kraju sama organizuje obchody Wielkiego Tygodnia.

Autor/źródło: Pixabay, VMonte13, licencja: CC0

„Na ile możemy wspieramy ich przekazując m.in. konsekrowane hostie, jednak sytuacja chrześcijan w tym kraju jest naprawdę dramatyczna” – mówi wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder. Jego jurysdykcji podlega również Jemen. Ze względu na trwającą tam wojnę, nie ma on jednak dostępu do tego kraju.

Bp Hinder wskazuje, że nie może ujawnić zbyt wielu faktów dotyczących życia jemeńskich chrześcijan ponieważ mogłoby się to obrócić przeciwko nim. „Kościół w tym kraju jest na Kalwarii i wciąż nie widać światła niosącego nadzieję zmartwychwstania” – mówi bp Hinder.

- Przeżywają paschalne tajemnice na tyle, na ile mogą. Nie ma w tym kraju żadnego księdza. Spotykają się głównie w domach, ale i w nielicznych kaplicach. Wszystko zależy od względów bezpieczeństwa, ale i odległości, bo to jest niewielka, rozproszona wspólnota – mówi Radiu Watykańskiemu bp Hinder. – Warto tu dokonać pewnej refleksji dla nas. Żyje się nam dobrze, całą ofertę Kościoła mamy podaną jak na tacy, wydaje się nam, że tak jest wszędzie. Nie zdajemy sobie sprawy, że są ludzie, którzy nie mają takiego przywileju. Naszym obowiązkiem jest pamiętanie o tych, którzy zachowują wiarę mimo, że na co dzień spragnieni są Jezusa Eucharystycznego i nie mogą Go przyjmować, jako codziennego Chleba, tak jak nam jest to dane.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-04-20 17:05:52
miniaturka

Święcenie pokarmów wielkanocnych w Krakowie

- Te Święta trzeba uczcić zwycięstwem prawdy, bo Chrystus przyniósł ludziom wyzwolenie! – mówił metropolita krakowski podczas tradycyjnego poświęcenia pokarmów na Starym i Nowym Kleparzu, a także na Rynku Głównym przed Bazyliką Mariacką.
2019-04-20 17:26:36
miniaturka
play

To święta naszej przyszłości – życzenia Prymasa Polski na Wielkanoc

Święta wielkanocne są świętami życia i nadziei, świętami naszej przyszłości. Dzielmy się ich radością w naszych domach, przy rodzinnych stołach, we wspólnotach, w których żyjemy – mówi abp Polak w krótkich życzeniach opublikowanych na YT archidiecezji gnieźnieńskiej.
2019-04-20 17:58:05
miniaturka

Wielki Piątek w Licheniu. Relacja z Liturgii Męki Pańskiej

W ciszy i modlitewnym skupieniu rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Wielki Piątek.
2019-04-20 18:45:42
miniaturka

Święconka Jakubowa dla najbardziej potrzebujących

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotował ponad 200 paczek dla osób ubogich i bezdomnych Szczecina. Uroczyste święcenie pokarmów odbyło się w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła.
2019-04-20 19:01:47
miniaturka

Plac św. Piotra na Wielkanoc zamienia się w "kwiatowy raj"

W Watykanie na placu św. Piotra. w sobotę rano rozpoczęły się przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Na to największe święto chrześcijan holenderscy dostawcy kwiatów dekorują plac przed bazyliką prawie 55 tys. żonkili, tulipanów, hiacyntów i innych kwiatów.
2019-04-20 23:31:40
miniaturka

Życzenia Biskupa Kaliskiego

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego Biskup Kaliski Edward Janiak złożył życzenia.