Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-22 05:10
JR / PAP

Przez różne inicjatywy chcemy pokazywać korzyści z posiadania rodziny

Młodzi ludzie są obecnie bombardowani konsumpcyjnym podejściem do życia, skierowanym wyłącznie na budowaniu kariery zawodowej; poprzez różne inicjatywy chcemy pokazywać korzyści płynące z posiadania rodziny – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha.

Autor/źródło: PAP

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozstrzygnęło trzecią turę konkursu „Po pierwsze rodzina!”, zgodnie z którym dofinansowane zostały najlepsze projekty informacyjno-edukacyjne i szkoleniowe na rzecz rodzin. Program jest adresowany do organizacji pozarządowych – stowarzyszeń i fundacji, organizacji kościelnych i do spółdzielni socjalnych. 

Organizacje pozarządowe mogły liczyć na dofinansowanie od 50 tys. do nawet 1,5 mln zł. Łączna pula to 6 mln zł.

Do trzeciej tury konkursu zgłosiło się 65 organizacji pozarządowych. Dofinansowanie trafiło do sześciu podmiotów zarekomendowanych przez komisję konkursową. Są to: Związek Dużych Rodzin Trzy Plus, Fundacja Instytut Tertio Millennio, Fundacja Światło-Życie, Fundacja Konfederacja Kobiet Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacja na Rzecz Wspierania Rodzicielstwa Rodzina Blisko, Fundacja Nie Zmarnuj Swojego Życia, Fundacja Action Life.

Wiceminister Barbara Socha wyjaśniła w rozmowie z PAP, że projekty są realizowane w bardzo różny sposób. Np. poprzez serie filmów edukacyjno-lifestylowych, które mają na celu wsparcie i upowszechnianie pozytywnego wizerunku rodziny. Inna inicjatywa dotyczy tzw. szkoły dla rodziców, która oferuje poradnictwo dla rodzin i małżeństw planujących założenie rodziny lub potrzebujących fachowego wsparcia w zakresie pomocy prawnej, psychologicznej i pedagogicznej.

„Bardzo nowatorskim pomysłem jest też budowanie lokalnych mediów rodzinnych. Wspieramy również projekty skierowane dla młodzieży. Zdecydowaliśmy się objąć dofinansowaniem zarówno projekty ogólnopolskie jak i lokalne” – powiedziała Socha.

Przypomniała, że tegoroczny konkurs jest organizowany po raz pierwszy. „Jestem bardzo ciekawa podsumowań i efektów tych działań. Wszystkie projekty muszą być zrealizowane i rozliczone do końca roku. Będziemy się przyglądać, jak te pomysły wypadły w praktyce i jakie efekty przyniosły poszczególne inicjatywy. Zależy nam na tym, żeby przebić się z przekazem, który pokazuje korzyści płynące z posiadania rodziny” – dodała Socha.

Zdaniem wiceminister młodzi ludzie są obecnie „bombardowani konsumpcyjnym podejściem do życia, skierowanym wyłącznie na budowaniu kariery zawodowej i samowystarczalności”. „Ze swojego doświadczenia życiowego mogę powiedzieć, że wiele osób, które w ten sposób podchodziło do życia, po wielu latach żałują, że nie zetknęły się z alternatywą” – powiedziała Socha.

Zaznaczyła, że chęć udziału w tegorocznym konkursie zgłosiło bardzo dużo organizacji. „Bardzo nas cieszy, że jest tak wiele organizacji pozarządowych, z którymi łączy nas wspólna troska o dobro rodzin” – podkreśliła.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-21 18:14:36
miniaturka

Zaburzenia postaborcyjne pokazują, że natura nigdy nie wybacza działania wbrew niej

Aborcji nie da się wymazać zwykłą „gumką psychoterapii”. A możliwe zaburzenia są dobitnym ostrzeżeniem – natura nie wybacza nigdy. Matką tego dziecka kobieta będzie zawsze. Do niej należy jedynie wybór, czy chce być matką dziecka żywego, czy martwego – pisze prof. Maria Ryś.
2020-11-22 09:24:17
miniaturka

Tworzenie fałszywego negatywnego obrazu Jana Pawła II przyniesie szkodę całemu narodowi

Oczerniając i odrzucając Jana Pawła II, czynimy wielką krzywdę nie jemu, ale sobie samym. Pokazujemy w ten sposób, że nie mamy szacunku dla dziejowych dokonań i najjaśniejszych kart w naszej współczesnej historii – napisali profesorowie w liście otwartym.
2020-11-22 10:05:30
miniaturka

Wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył

Mimo ostatnich pozytywnych wiadomości wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył. To jest raczej maraton, a nie bieg na setkę – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
2020-11-22 10:59:30
miniaturka

Ludzi gorszy nie tyle jakiś błąd czy grzech Kościoła, ile ukrywanie tych faktów

„W Polsce jest ciągle mentalność oblężonej twierdzy. Na równi stawia się tych, którzy krytykują Kościół, bo go po prostu nie lubią i tych, którzy go krytykują, bo się o niego troszczą i chcą, żeby zmieniał się na lepsze” – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
2020-11-22 11:29:29
miniaturka

Od przyszłego roku diecezjalne ŚDM będą odbywać się w uroczystość Chrystusa Króla

Ojciec Święty przeniósł diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Chrystusa Króla. Papież zapowiedział to na zakończenie Mszy św. przed przekazaniem przez młodzież z Panamy znaków ŚDM delegacji z Lizbony.
2020-11-22 11:53:27
miniaturka

Chore nienarodzone dziecko jest pacjentem tak samo jak dorosły człowiek

Lekarze protestują przeciwko stanowisku prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podważającemu decyzję TK ws. aborcji eugenicznej. „Jest ono oparte na przesłankach pozamedycznych, nacechowane ideologicznie, niezgodne z zadaniami samorządu lekarskiego i przysięgą lekarską” – piszą.