Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-11 08:54
mk / PAP

Przez pół roku w wyniku oszustw m.in. „na wnuczka” seniorzy stracili ponad 63 mln zł

Przez sześć miesięcy 2021 r. nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustw metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Straty za pierwsze półrocze wyniosły ponad 63 mln złotych. Najwięcej pieniędzy oszuści wyłudzili od mieszkańców woj. łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego.

Autor/źródło: PAP

Z danych przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez Komendę Główną Policji wynika, że w od początku stycznia do końca czerwca 2021 roku co najmniej 1176 starszych osób straciło oszczędności życia w związku z oszustwami popełnionymi metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na „funkcjonariusza CBŚP”. Straty wyniosły 63 557 479 zł. Dzięki czujności swojej, osób bliskich bądź np. pracowników banku w ponad 900 przypadkach nie doszło do przekazania gotówki.

„Tak jak w latach ubiegłych nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustwa «na wnuczka», «na policjanta» lub wzorowaną na nich legendę. Na pierwszym miejscu znalazło się województwo łódzkie. W tym regionie oszukano 286 osób na łączną kwotę ponad 17,5 mln zł. Zaraz za województwem łódzkim znalazło się województwo śląskie, na którego terenie doszło do 274 przestępstw, a straty wyniosły 6,3 mln zł. Czołówkę komend wojewódzkich, na terenie których zanotowano najwyższe straty w wyniku oszustw, zamyka Warszawa, tam oszukano 238 osób, które straciły 8,6 mln zł” – przekazała PAP asp. szt. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.

Ze statystyk KGP wynika, że najmniejszym zainteresowaniem oszustów cieszyły się pieniądze zgromadzone przez seniorów z województwa lubuskiego, gdzie przez pół roku oszukano 26 osób, podkarpackiego – 37 ofiar, opolskiego – 40 osób i warmińsko-mazurskiego, gdzie odnotowano 49 podobnych przypadków.

Przez ostatnie pół roku funkcjonariuszom policji udało się zatrzymać 89 osób podejrzanych o udział w oszustwach „na wnuczka”, czy „na policjanta”, z czego 24 osoby zatrzymano na tzw. gorącym uczynku. Policjanci odzyskali także blisko 3,5 mln złotych, które wcześniej seniorzy przekazali oszustom.

Asp. szt. Szubska zwraca uwagę, że w wakacje oszuści „nie będą próżnować”. „Wiedzą doskonale, że to czas, kiedy seniorzy zostają pozostawieni sami sobie, bo ich krewni wyjeżdżają. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a przestępcy to wykorzystują. Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy mają w swoim otoczeniu starsze osoby. Informujmy rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobre serca, ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się, gdy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy, albo przekazanie ich na rzekomą policyjną akcję. Zwróćmy uwagę, aby zanim oddadzą pieniądze obcej osobie, zawsze upewnili się, czy rzeczywiście prawdziwy wnuczek potrzebuje pomocy” – apeluje policjantka.

Dodaje, żeby nie przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna, nie podpisywać żadnych dokumentów, ani nie przekazywać swoich haseł do kont bankowych.

Komenda Główna Policji przypomina również, że bez względu na rodzaj akcji, którą prowadzą funkcjonariusze, nigdy nie proszą nikogo przekazanie pieniędzy, czy biżuterii, i na pewno prawdziwy policjant z takim żądaniem do nikogo nie zadzwoni. Funkcjonariusze nie informują także o prowadzonych działaniach operacyjnych. „Jeżeli senior odbiera telefon i słyszy coś podobnego, może być pewien, że dzwoni oszust” – podkreśla asp. szt. Szubska.

Policjantka radzi by rozłączyć rozmowę w momencie, w którym cokolwiek budzi nasze wątpliwości. „Najważniejsze to nie dać się wciągnąć w grę z oszustem, który doskonale wie, jak manipulować rozmówcą. Ofiara jest zasypywana informacjami, niejednokrotnie straszona konsekwencjami wycofania się ze współpracy, oszust wywiera też presję czasu. Warto pamiętać, że przestępca dzwoniąc do pokrzywdzonego nie ma pojęcia na temat posiadanego przez niego majątku, czy oszczędności na kontach bankowych, ale wie, jak w sprytny sposób uzyskać te informacje od seniora. Dlatego pod żadnym pozorem nie przekazujmy nikomu takich informacji przez telefon. Najlepiej rozłączyć się i poinformować najbliższych o podejrzanej sytuacji. Nie wahajmy się również zadzwonić pod numer alarmowy 112” – dodała.

63 miliony złotych, które polscy seniorzy utracili przez pierwsze pół roku to kwota wyjątkowo wysoka. Tyle samo pieniędzy wyłudzono metodą „na wnuczka” i „na policjanta” przez cały 2018 rok. A każdego roku straty są wyższe. W 2019 roku „wnuczkowa mafia” wzbogaciła się o ponad 72 miliony złotych kosztem polskiego emeryta, a w roku 2020 o 89 milionów.

Jak podkreślają śledczy, te przestępstwa ukrócić mogą skuteczne działania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Za oszustwa i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, a także uczynienie sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, można wymierzyć nawet 15 lat pozbawienia wolności.

Prawdopodobny pomysłodawca oszustw metodą „na wnuczka” Arkadiusz Ł. ps. Hoss został przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu skazany na karę 6 lat więzienia. Sąd obniżył mu tym samym o rok wymiar kary orzeczonej przez sąd I instancji. Za kolejne przestępstwa zarzucane „Hossowi” Sąd Okręgowy w Poznaniu w lutym br. wymierzył mu karę 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, chociaż prokuratura oczekiwała kary dwukrotnie wyższej.

Inaczej Sąd Okręgowy w Warszawie potraktował w maju 40-letniego Marcina K. ps. Murzyn, którego sędzia Paweł Dobosz po dziesięciu rozprawach nieprawomocnie skazał na 11 lat pozbawienia wolności i karę grzywny w wysokości 16 tysięcy złotych. Oskarżony o 36 czynów „Murzyn” musi także oddać większość wyłudzonego od seniorów mienia, czyli kilkaset tysięcy złotych. Na kary od 1 do 13 lat pozbawienia wolności sąd skazał również współpracowników Marcina K.

Z kolei 30-letni Angelo M. został w kwietniu prawomocnie skazany na 13 lat pozbawienia wolności za serię oszustw metodą „na policjanta”, których ofiarami byli seniorzy z Warszawy. Sąd zobowiązał go także do zwrotu pieniędzy pokrzywdzonym – ponad 807 tys. zł.

Sędzia Rafał Kaniok z Sądu Apelacyjnego w Warszawie w ustnych motywach prawomocnego wyroku podkreślił, że „czyny popełnione przez oskarżonego miały wyjątkowo niebezpieczny charakter, oskarżony w sposób perfidny, wręcz odrażający wykorzystywał ufność osób starszych, często bezradnych, pozbawiając dorobku całego życia. To postępowanie wymaga szczególnego piętnowania. Kara jest karą trafną, sprawiedliwą, współmierną. Jest surowa, ale zasłużona” – podkreślał SSA Kaniok.(PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-10 14:06:59
miniaturka

Premier: Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad

Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Łowicza. Jak dodał, marzenia Polaków są dla rządzących drogowskazem wytyczającym drogę rozwoju gospodarczego kraju.
2021-07-10 14:13:11
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Przekazywanie prawdy ewangelicznej we dwóch ma większą siłę, gdyż dwie osoby są o wiele lepszym gwarantem, że to, co mówią, nie jest subiektywnym wymysłem wyobraźni jednego człowieka. Owszem, dwie osoby też mogą umówić się na oszustwo, jednak dwóch świadków jest zawsze bardziej wiarygodnych.
2021-07-11 08:49:21
miniaturka

W Sudanie Płd. znów niespokojnie, tysiące zabitych, wielu uchodźców

Nie słabną napięcia w Sudanie Południowym. Wczoraj kraj ten świętował 10-lecie niepodległości, które naznaczone zostało przeciągającymi się konfliktami wewnętrznymi, w których straciło już życie 400 tys. osób. O nowych starciach donosi tymczasem ordynariusz diecezji Tombura-Yambio.
2021-07-11 09:07:45
miniaturka

Prof. Sieroń: obawiam się czwartej fali pandemii, nie wiemy jaka będzie

Obawiam się czwartej fali pandemii, nie wiemy jaka będzie, każda kolejna jest inna, musimy się szczepić – powiedziała PAP prof. Karolina Sieroń ze Szpitala MSWiA w Katowicach. Specjalistka chorób wewnętrznych i gastroenterologii prowadziła oddział covidowy i sama poważnie zachorowała na COVID-19.
2021-07-11 10:20:13
miniaturka

Raport: ten rok będzie przełomowy w chirurgii robotowej w Polsce

Około 2,5 tys. operacji zostanie w tym roku wykonanych w naszym kraju z użyciem robota chirurgicznego. Ten rok może być przełomowy dla tego typu chirurgii – wynika z raportu opublikowanego przez Modern Health Institute.
2021-07-11 10:57:37
miniaturka

Prezydent: wolna Polska składa dziś hołd swoim zabitym córkom i synom

„Bolesna pamięć o tamtym ludobójstwie jest nade wszystko zobowiązaniem wobec następnych pokoleń do umacniania siły, suwerenności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – pisze Andrzej Duda w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.