Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-23 15:42
JR / KAI

Przez cały listopad będzie można uzyskać odpust dla zmarłych

W obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 przez cały listopad (a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych) będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – czytamy w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego przez Penitencjarię Apostolską.

Autor/źródło: Pixabay.com

Penitencjaria Apostolska zaznaczyła,  otrzymała wiele próśb od biskupów, którzy prosili, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zostały zmodyfikowane pobożne dzieła mające na celu uzyskanie odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych. Dlatego na specjalne polecenie papieża Franciszka postanowiła, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam gdzie są one zakazane: 

a. Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne dni tego samego miesiąca, aż do jego końca.

b. Odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz" i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę przed lub po, lub w dniu uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze wzglądu na ograniczenia nałożone przez właściwe władze na czas pandemii, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernym, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Penitencjaria Apostolska zachęca kapłanów do gorliwego sprawowania sakramentu pokuty i niesienia Komunii Świętej chorym. Przypomina, też że jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, odwołuje się do wskazań już wydanych w nocie „O sakramencie pokuty w obecnej sytuacji pandemii”, wydanej 19 marca 2020 roku. Zachęcono ponadto kapłanów do trzykrotnego odprawiania Mszy św. w dniu wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, 2 listopada.

Źródło: st (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-23 14:36:07
miniaturka

Od jutra we wszystkich kościołach w Polsce limit 1 osoby na 7 m2

Od soboty, jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej strefie, w kościołach przebywać może 1 osoba na 7 m2.
2020-10-23 15:08:26
miniaturka

Czyściec jest znakiem miłosierdzia

Refleksja nad sprawami ostatecznymi bywa trudna; budzi jednocześnie ciekawość i lęk. Podjęcie tego tematu w przestrzeni publicznej może być dużym ryzykiem, ale jednocześnie czymś bardzo potrzebnym. Podjął się tego Michał Kondrat w swoim nowym filmie „Czyściec”.
2020-10-23 15:28:32
miniaturka

Apel przewodniczącego KEP o rozłożenie nawiedzania grobów na dni przed i po 1 listopada

Apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przed uroczystością Wszystkich Świętych.
2020-10-23 16:12:02
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nie należy doszukiwać się bezpośredniej zależności między winą a nieszczęściem. Pojmowanie Boga jako tego, który reaguje natychmiast jako surowy sędzia i wymierza kary w zależności od wielkości popełnionego zła, jest mocnym uproszczeniem.
2020-10-24 07:51:37
miniaturka

Mniej śmieci – więcej pamięci: akcja promująca ekologiczną wrażliwość na cmentarzach

Ruszyła akcja „Mniej śmieci – więcej pamięci”, która jest wspólną inicjatywą środowisk włączonych w działania ekologiczne. Jest ona zaproszeniem do uważniejszego zaplanowania tegorocznej obecności na cmentarzu i głębszego dotknięcia sensu uroczystości.
2020-10-24 08:19:10
miniaturka

Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem

Jak poinformował na Twitterze Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta, Andrzej Duda miał wykonany test na koronawirusa i wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze i pozostaje w kontakcie ze służbami medycznymi.