Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-24 10:10
ds / Vatican News

Przewrót wojskowy w Mali pogłębił kryzys humanitarny

Pogłębia się destabilizacja polityczna w Mali. W wyniku zamachu stanu władzę przejęli wojskowi, którzy aresztowali urzędującego prezydenta. Misjonarze pracujący od lat w tym kraju donoszą, że wydarzenia ostatnich dni bardzo negatywnie wpływają na i tak dramatyczną sytuację humanitarną w Mali. Kraj należy do tzw. „pasa pustyni” w środkowym Sahelu, gdzie łącznie głoduje już ponad 5,5 mln ludzi. Pomoc jest utrudniona ze względu na pandemię koronawirusa.

Autor/źródło: Pixabay, wjgomes, licencja: CC BY-SA

Lokalni biskupi nazwali zamach stanu „porażką demokracji”. „Siłowe przejęcie władzy nie jest odpowiedzią na klęskę głodu, wszechobecną korupcję, złe zarządzanie gospodarką i brak bezpieczeństwa. Wzywamy do przywrócenia demokracji i postawienia na pierwszym miejscu dobra obywateli, którzy cierpią z powodu pogłębiającego się kryzysu” – zaapelował bp Jonas Dembélé, przewodniczący episkopatu Mali. 

Na zawirowaniach politycznych jak zwykle najbardziej cierpią prości ludzie. Wśród nich od lat żyją misjonarze, osoby konsekrowane i świeccy, którzy głoszą Ewangelię, ale także starają się zaradzić codziennym problemom mieszkańców. Jedną z nich jest siostra Myriam Bovino, która w Mali pracuje od ponad 20 lat. Dom jej zgromadzenia znajduje się na przedmieściach stolicy kraju Bamako, gdzie panuje wielka bieda, a ludzie mają problem z zaspokajaniem codziennych potrzeb.

„Wiadomości jakie słyszymy w radiu budzą niepokój. Nie tylko te związane z zamachem stanu, ale również te dotyczące kryzysu humanitarnego jaki panuje na tym terenie. Ludzie cierpią głód, nie widzą przed sobą przyszłości i żyją w strachu. Jednak staramy się radzić sobie w tej trudnej sytuacji jak możemy, jak wszyscy ludzie na świecie, którzy zmuszeni są do życia w ubóstwie – powiedziała siostra Bovino. – W związku z ostatnimi wydarzeniami problemy naszego kraju jeszcze się powiększyły, wszyscy znajdujemy się w podobnej sytuacji, cierpimy razem, ale staramy się iść dalej z odwagą i modlitwą.“

źródło: Łukasz Sośniak SJ, Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-24 07:44:12
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Słowo pełne mocy

... diabła nie widziałem, ale codziennie dotykam skutków jego działania.
2020-08-24 07:48:01
miniaturka

Papież: módlmy się za prześladowanych z powodu wiary

Po Modlitwie Anioł Pański Papież Franciszek nawiązał do obchodzonego wczoraj światowego dnia pamięci o ofiarach przemocy na tle religijnym. „Módlmy się za tych naszych braci i siostry – a jest ich wielu – którzy są dziś prześladowani z powodu swojej wiary” – zaapelował Ojciec Święty.
2020-08-24 07:52:34
miniaturka

Abp Kondrusiewicz: na Białorusi zaczynają narastać podziały

Na Białorusi trwa kryzys społeczno-polityczny po wyborach prezydenckich. Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz spotyka się z przedstawicielami władz, aby pomóc w rozwiązaniu konfliktu. Podczas rozmowy z ministrem spraw wewnętrznych Jurijem Karajewem wyraził zaniepokojenie z powodu brutalnych działań organów bezpieczeństwa. Otrzymał zapewnienie, że nie wydano w tej sprawie żadnego rozkazu, a znaczna liczba osób zatrzymanych podczas protestów została już zwolniona.
2020-08-24 08:18:42
miniaturka

Komisja Wychowania KEP: potrzeba szkolnych lekcji religii jak i katechezy parafialnej

Potrzeba zarówno szkolnych lekcji religii, jak i katechezy parafialnej – podkreśla Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w słowie z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego. W 30. rocznicę powrotu religii do szkół dziękuje rodzicom za współpracę i wsparcie.
2020-08-24 08:32:51
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: katolik jest posłuszny papieżowi

Kto okazuje posłuszeństwo władzy piotrowej, ten zawsze pełni wolę Boga – mówił w sanktuarium Maryjnym w Górce Duchownej abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zachęcał pielgrzymów, by wsłuchiwali się w głos papieża Franciszka.
2020-08-24 08:48:44
miniaturka

Zuzia znaleziona w Oknie Życia na Hożej

W poniedziałek o godz. 5:11 w Oknie Życia przy ul. Hożej w Warszawie siostry znalazły urodzoną dziś dziewczynkę, której nadały imię Zuzia. Przy noworodku była karteczka, że urodziła się 24 sierpnia o godz. 3 nad ranem.