Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-17 19:00
Szymon Wilk

Przeworsk: sympozjum w oczekiwaniu na koronację

8 września abp Adam Szal dokona koronacji obrazu Przeworskiej Maryi. Bernardyni, przygotowując się do tego wydarzenia, organizują sympozjum naukowe.

Matka Boża Pocieszenia w Kościele OO. Bernardynów w Przeworsku
Autor/źródło: Wojciech Kapusta

Obraz Pani Pocieszenia z bernardyńskiego kościoła pw. św. Barbary czeka na korony od co najmniej dziewięćdziesięciu trzech lat. W 1926 r. o. Tadeusz Ukleja rozpoczął starania o papieską koronację wizerunku Przeworskiej Madonny. Zebrał obszerną dokumentację historyczną i opisał bieżący kult oddawany Matce Pocieszenia przez Jej czcicieli. Mimo przychylności bpa Anatola Nowaka splot niekorzystnych wydarzeń (m.in. kryzys ekonomiczny lat 30.) unicestwił zamiary przeworskich bernardynów.

Do pomysłu wrócono w 2016 r., kiedy to ogromnym sukcesem zakończyła się zainicjowana przez o. Marcelego Gęślę, ówczesnego gwardiana, akcja zbierania precjozów na Wotywne Korony Wdzięczności dla Dzieciątka Jezus i Matki Bożej Pocieszenia – swoje dary złożyło kilkaset osób z całego regionu. Przy okazji odnaleziono dokumentację z okresu międzywojennego, potwierdzającą starania zakonników o ozdobienie wizerunku diademami. Na prośbę kolejnego gwardiana o. Kazimierza Kowalskiego abp Adam Szal powołał Komisję Koronacyjną, która pozytywnie zaopiniowała prośbę o koronację.

Datę koronacji wyznaczono na 8 września 2019 r. Spełnią się wówczas pragnienia przeworszczan, którzy od czterech wieków czczą w swym mieście obraz Matki Bożej Pocieszenia. Akt ten będzie pierwszym takim wydarzeniem na terenie rozległego powiatu przeworskiego.

W ramach przygotowań do koronacji Klasztor OO. Bernardynów w Przeworsku, Miasto Przeworsk, Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza w Przeworsku i Akcja Katolicka pw. św. Barbary w Przeworsku organizują 25 maja 2019 r. sympozjum naukowe dotyczące wybranych zagadnień związanych z czterowiekowym kultem Matki Bożej Pocieszenia.

Wydarzenie poprzedzi Msza Święta w bernardyńskim kościele pw. św. Barbary (9:00), obrady zaś rozpoczną się o 10:30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku. Dziewięcioro prelegentów zaprezentuje najnowsze wyniki badań związanych z niezwykłymi dziejami obrazu Matki Pocieszenia. Udział w sympozjum jest bezpłatny, organizatorzy oczekują na wszystkich czcicieli Maryi, pragnących poznać historię cudownego obrazu Pani Pocieszenia.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy