Przewodniczący po obradach Rady Stałej KEP: dobro skrzywdzonych jest dobrem Kościoła

Ochrona dzieci i młodzieży, kwestia funduszu solidarnościowego z ofiarami wykorzystywania seksualnego w Kościele, obchody rocznic związanych z osobą św. Jana Pawła II i wybuchu II wojny światowej, lekcje religii w szkole – to główne tematy obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Obrady miały miejsce na Jasnej Górze w czwartek 2 maja, w przeddzień uroczystości NMP Królowej Polski.

Temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym był pierwszym z podjętych podczas spotkania Rady Stałej. „Im bardziej jesteśmy skłonni wysłuchać ofiar i towarzyszyć poszkodowanym, tym większą troskę wyrażamy o Kościół. Dobro osób skrzywdzonych przez niektórych duchownych jest dobrem Kościoła” – powiedział Przewodniczący Episkopatu.

Biskupi podkreślili potrzebę stworzenia w diecezjach i prowincjach zakonnych odpowiednich wytycznych dotyczących prewencji. „Zaangażowanie większej grupy ludzi zajmującej się tym problemem na terenie danej diecezji umożliwi lepsze i głębsze jego poznanie. Pomoże także w przygotowaniu wytycznych, które odpowiadają specyfice danej diecezji czy prowincji zakonnej” – zauważa abp Gądecki.

Podczas obrad podkreślono konieczność pogłębienia badań statystycznych przedstawionych na tegorocznym marcowym Zebraniu Plenarnym. Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że była to pierwsza tego rodzaju publikacja i trzeba, aby niektóre zagadnienia zostały szerzej opracowane.

Podczas spotkania Rady Stałej omawiano również projekt stworzenia funduszu solidarnościowego, którego celem byłaby pomoc osobom poszkodowanym. Szczególnie chodziłoby o niesienie pomocy przeznaczanej na pokrycie kosztów terapii, pomocy psychologicznej i medycznej w myśl wcześniej przyjętych „Wytycznych” KEP.

Arcybiskup Gądecki dodał również, iż na najbliższe Zebranie Plenarne Episkopatu, które będzie miało miejsce w diecezji świdnickiej w dniach 13-14 czerwca, biskupi zaprosili abp. Charlesa Sciclunę, sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, który od lat zajmuje się kwestią ochrony dzieci i młodzieży w Kościele.

Kolejnym podjętym w tematem były zbliżające się jubileusze papieskie. Jak poinformował abp Gądecki, centralne uroczystości związane z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki papieskiej do Polski będą obchodzone 2 czerwca – w Dzień Dziękczynienia – w Świątyni Opatrzności w Warszawie. Uroczystości te będą miały również formę lokalną w poszczególnych diecezjach.

„W związku z 100. rocznicą urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II jest przygotowywany specjalny list Episkopatu, który zostanie odczytany w kościołach 17 maja 2020 r. Planowane jest również zorganizowanie Zebrania Plenarnego KEP w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Wadowicach w czerwcu 2020 r.” – dodał Przewodniczący Episkopatu.

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, jak powiedział abp. Gądecki, delegacje Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec oraz najwyższe władze Polski i Niemiec wezmą udział we wspólnej Mszy Świętej 31 sierpnia wieczorem w Wieluniu oraz w obchodach rocznicowych 1 września rano o godz. 4.20, gdy 80 lat wcześniej, w tym miejscy spadły pierwsze bomby na Polskę.

Podczas obrad poruszono temat lekcji religii w szkołach i podkreślono, że ma ona bardzo ważne znaczenie w wychowaniu dzieci i młodzieży.

Arcybiskup Gądecki dodał, iż w związku ze zbliżającymi się wyborami do Europarlamentu planowany jest komunikat zachęcający do wzięcia w nich udziału.

Na koniec, Przewodniczący Episkopatu podkreślił, iż podjęto rozmowę o przygotowaniu w Watykania specjalnej wystawy z okazji 100. rocznicy narodzin św. Jana Pawła II. Jej celem byłoby przypomnienie wszystkim pielgrzymom, jak również Włochom, postaci Papieża Polaka i jego stale aktualnego jego nauczania.

« 1 »

reklama

reklama

reklama