Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia o zastrzeżeniach wobec szczepionek

Podczas piątkowej konferencji prasowej arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, wezwał katolików, którzy nie chcą przyjmować szczepionki przeciw COVID i sprzeciwiają się ich dystrybucji, aby wsłuchali się w to, co Kościół już powiedział na ten temat.

Jak podkreślił arcybiskup, wszystkie zastrzeżenia etyczne wobec szczepionek COVID zostały już omówione w oficjalnych dokumentach Kościoła.

Konferencja prasowa z 2 lipca miała na celu przedstawienie końcowego oświadczenia, które zostało opracowane dzień wcześniej podczas spotkania Światowego Stowarzyszenia Medycznego, Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego i Papieskiej Akademii Życia, poświęconego „promowaniu równości szczepień i stawianiu czoła wahaniom dotyczącym szczepionek”.

W oświadczeniu czytamy, że „podczas gdy wiele krajów o wyższych dochodach dysponowało zasobami pozwalającymi na szybkie podpisanie dwustronnych umów z firmami farmaceutycznymi na obiecujące kandydatury szczepionki COVID-19, pozostawiało to wiele krajów rozwijających się w niekorzystnej sytuacji ze względu na ograniczenia finansowe i ograniczenia zdolności produkcyjnych”.

Dokument mówi również, że niechęć do szczepień w społecznościach o niskim statusie społecznym „jest zakorzeniona w historycznych nierównościach, naruszeniu zaufania do badań medycznych, negatywnych doświadczeniach z opieką zdrowotną i podejrzliwości co do zachowań firm farmaceutycznych skupionych na zysku”. Jednocześnie przeciwstawia się „szkodliwej formie wahań dotyczących szczepionek ... napędzanych przez bezpodstawne i mylące twierdzenia i mity, w tym dezinformację na temat skutków ubocznych, które są wzmacniane przez media społecznościowe i inne środki wzmocnionej komunikacji”.

Oświadczenie przyznaje, że „wahania co do szczepionek istnieją nawet w społeczności medycznej i niektórych grupach religijnych. Wahania i odmowy szczepień mogą ostatecznie rodzić trudne pytania etyczne dotyczące napięcia między indywidualną wolnością wyboru a dobrem wspólnym”.

W części konferencji prasowej poświęconej pytaniom i odpowiedziom, kilku dziennikarzy reprezentujących świeckie i katolickie media wyraziło swój mocny sceptycyzm, a nawet sprzeciw wobec szczepionek COVID.

Jednym z nich był korespondent Epoch Times, który wezwał do otwarcia szerszej dyskusji, podczas której swoje racje mogliby przedstawić przeciwnicy szczepionek. Odpowiadając, abp Paglia stwierdził, że „Papieska Akademia Życia, która jakiś czas temu zdecydowała się przedyskutować kwestię szczepionek, chce oczywiście potraktować ją w sposób kompleksowy, a zatem zgromadzić wszystkie punkty widzenia dotyczące tej kwestii”, dodając, że „nie jest to tylko kwestia techniczna, naukowa, jest to kwestia etyczna i społeczna, która wymaga nowej perspektywy antropologicznej. Będziemy więc nadal debatować nad kwestią szczepionek”. Powiedział również, że w nadchodzących konferencjach zostaną wzięci pod uwagę ci, „którzy są krytyczni wobec szczepionek” i przypomniał, że Papieska Akademia Życia „nigdy nie mówiła o obowiązku [szczepienia], ale o odpowiedzialności”.

Na uwagi korespondenta Epoch Times zareagowali także dr Frank Ulrich Montgomery, przewodniczący Rady WMA oraz dr Ramin Parsa-Parsi, szef departamentu spraw międzynarodowych Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego. Według nich nieprawdą jest, że eksperci, którzy uczestniczyli w poprzednim dniu obrad, reprezentowali tylko „jedną stronę”. Podkreślili, że w obradach uczestniczyli niezależni naukowcy.

Krytyczne uwagi zgłosił także korespondent St. Michael Media (Church Militant) oraz korespondent z The Remnant. Ten drugi stwierdził, że kwestie etyczne poruszone przez abpa Paglię ograniczają się „przede wszystkim do sprawiedliwej dystrybucji i przezwyciężenia wahań szczepionkowych. Nie było mowy o tym, co naprawdę niepokoi wielu katolików: o fakcie, że wiele z tych szczepionek jest skażonych aborcją, o prawie do sprzeciwu sumienia i o tym, że te szczepionki kosztowały życie wielu ludzi w Stanach Zjednoczonych”.

W odpowiedzi abp Paglia podkreślił, że stanowisko Kościoła wobec szczepionek i ewentualnych zastrzeżeń etycznych zostało jasno wyłożone w dokumencie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z grudnia 2020, oraz w dokumencie Kongregacji Nauki Wiary. To ona jest ostateczną instancją w Kościele, jeśli chodzi o kwestie dotyczące wiary i moralności.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama