Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-09 13:13
nc

Przewodniczący Episkopatu: racją celibatu życie Jezusa, a nie wyłącznie dyspozycyjność

– Celibat kapłański wynika z podobieństwa urzędu pasterskiego do sposobu życia Jezusa, który swoje życie oddał za owce i przez całe swoje życie zachowywał stan dziewiczy – wskazał abp Stanisław Gądecki na Mszy Krzyżma w poznańskiej archikatedrze.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Przewodniczący Episkopatu podziękował księżom za „niezmienne pełnienie posługi kapłańskiej i celebrowanie liturgii mimo braku wiernych w kościołach, za sprawowanie sakramentu pokuty, a także za wszystkie inicjatywy charytatywne, jakie pojawiły się w tym czasie w Kościele”.

Abp Gądecki podkreślił znaczenie zbiórek żywności na rzecz potrzebujących, kampanii #PomocDlaSeniora i #WdzięczniMedykom. Mówił też o spontanicznych zbiórkach na respiratory organizowanych przez księży, o Kapłańskiej Jałmużnie Postnej i pomocy szpitalom. Podziękował również za telefony i infolinie dla potrzebujących duchowego wsparcia. Zachęcił do tego, by kapłani nie zapominali o chorych i starszych księżach, a także nie zaniedbywali duszpasterstwa powołaniowego.

Odnosząc się do obecnej sytuacji epidemii, podjął refleksję nad rolą kapłanów w tym czasie. Przywołał m.in. słowa z „Księgi Pocieszenia” Proroka Izajasza, w której czytamy o posłaniu przez Boga „by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, […] pocieszać wszystkich zasmuconych…” (Iz 61,1-2). „W trudnej sytuacji mamy przekazywać nadzieję, która rodzi się z wiary” – powiedział  i zachęcił do pełnego poddania się kierownictwu Ducha Świętego.

Przewodniczący Episkopatu, mówiąc o wartości celibatu kapłańskiego, określił go jako znak kapłańskiej miłości otwartej na wszystkich.  Jak wyjaśnił, jest to stan dobrowolny, gdyż bezżenni tej kategorii „sami się takimi uczynili”. Jest to stan nadprzyrodzony, ponieważ uczynili to „dla królestwa niebieskiego”. „Wszystkich bezżennych „dla królestwa niebieskiego” Zbawiciel wzywa do podejmowania bardzo trudnych prac apostolskich, złączonych z wieloma niewygodami, jakie trzeba dobrowolnie znosić, aby tym sposobem głębiej uczestniczyć w Jego własnym losie. A jednocześnie wszystkim tym, którzy dla królestwa Bożego opuścili dom, rodzinę, żonę, dzieci – Zbawiciel obiecuje obfite dary” – podkreślił.

Abp Gądecki dodał, że najważniejszym uzasadnieniem celibatu nie są racje pragmatyczne, dotyczące większej dyspozycyjności, lecz życie samego Jezusa. „Celibat kapłański nie wynika bowiem z jednej z rad ewangelicznych (czystości, ubóstwa, posłuszeństwa), ale z podobieństwa urzędu pasterskiego do sposobu życia Jezusa, który swoje życie oddał za owce i przez całe swoje życie zachowywał stan dziewiczy, całkowicie poświęcając się służbie Bogu i ludziom” – powiedział.

Jak mówił, celibat jest atakowany, „bo – mimo różnych swoich niewierności – jest on świadectwem tego, że można żyć w czystości”. „A takie świadectwo jest bardzo ważne także dla małżonków, którzy pragną pozostać wiernymi sobie i żyć w harmonii z nauką katolicką” – wskazał.

„Im bardziej w dzisiejszym świecie doskonała powściągliwość jest uważana przez wielu za niemożliwą, tym wytrwalej prezbiterzy powinni – wraz z Kościołem – wypraszać sobie łaskę wierności, używając wszelkich pomocy – tak nadprzyrodzonych, jak i naturalnych – jakie są dla wszystkich dostępne. Modlitwa, połączona z sakramentami Kościoła i ascezą będzie – pośród trudności – umacniać naszą nadzieję, dodawać ufności i odwagi do potwierdzenia naszego wyboru, zawsze pamiętając o tym, że przyszłość kapłaństwa kryje się w radykalizmie ewangelicznym” – powiedział przewodniczący Episkopatu.


Za: Biuro Prasowe KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-09 12:11:34
miniaturka

Bp Lechowicz do młodzieży polonijnej: niech to będzie czas bliskości z Jezusem

– Niech ten wyjątkowy czas stanie się dla Was czasem wyjątkowo bliskiej relacji z Jezusem, mimo braku możliwości uczestniczenia w liturgii – napisał bp Wiesław Lechowicz w życzeniach wielkanocnych skierowanych do młodzieży polonijnej.
2020-04-09 12:38:56
miniaturka

W liście na Wielki Czwartek biskupi dziękują kapłanom i proszą o trwanie na modlitwie

Modląc się razem, chcemy prosić o łaski Ducha Świętego, by móc lepiej rozeznać stojące przed nami zadania i wspólnie zaangażować się w ich realizację. Z naszej strony pragniemy uczynić wszystko, co potrzebne, aby wspomóc Was, parafie i wspólnoty w tym trudnym okresie.
2020-04-09 13:02:10
miniaturka

Andrzej Duda: jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej

– Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej i uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem – stwierdził prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Tygodnika Katolickiego "Niedziela".
2020-04-09 14:01:59
miniaturka

Dalsze decyzje rządu związane z epidemią w Polsce

Dziś po 13.00 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zostały przedstawione dalsze decyzje rządu w sprawie obostrzeń związanych z epidemią w naszym kraju.
2020-04-09 14:46:18
miniaturka

Triduum Paschalne i Wielkanoc w Radiowej Jedynce

W Wielki Czwartek Program 1 Polskiego Radia wyemituje Mszę Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Piątek Nabożeństwo Wielkopostne, a w Wielką Sobotę Orędzie Wielkanocne abp. Stanisława Gądeckiego i Liturgię Wigilii Paschalnej.
2020-04-09 15:05:23
miniaturka

My też za Wami tęsknimy! Wielki Czwartek - dzień ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii

Wielu księży ustawiło ostatnio zdjęcia z nakładką "tęsknimy za Wami" na swoich profilach na Facebooku. O tej tęsknocie za wiernymi piszą często na swoich tablicach. Dziś, w Wielki Czwartek, wielu wiernych może odpowiedzieć: #my też za Wami tęsknimy!