Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-04 10:07
MG

Przewodniczący Episkopatu Niemiec precyzuje zalecenia dotyczące interkomunii

List, który skierował do księży swojej diecezji biskup Georg Bätzing z Limburga świadczyć może o jego ostrożnym wycofywaniu się z wcześniejszych twierdzeń dotyczących interkomunii z protestantami.

Autor/źródło: Diecezja Limburg

W czterostronicowym liście, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich zwrócił uwagę, że „nie może być powszechnego, międzywyznaniowego przyjmowania Eucharystii” lub „nowych form celebracji eucharystycznej”. Chodzi o takie formy, w których duchowni innych wyznań sprawują Eucharystię razem z kapłanami katolickimi.

Odnosząc się do planowanego na maj spotkania ekumenicznego, biskup Georg Bätzing przestrzegł księży przed powszechnym udzielaniem komunii protestantom. Trzeci Ekumeniczny Kongres Kościelny ma się odbyć we Frankfurcie w dniach 13-16 maja br.

W liście Przewodniczącego Episkopatu Niemiec czytamy m.in.: „Warunkiem godnego przyjmowania darów eucharystycznych, zarówno dla katolików, jak i niekatolików, jest zbadanie własnego sumienia”. „Jako duszpasterze szanujemy decyzję sumienia, gdy ktoś przyjmuje Komunię Świętą po poważnym rozważeniu i w zgodzie z wiarą katolicką”.

Ostrzeżenie wydaje się być krokiem we właściwą stronę, jednak sformułowanie nadal budzi wątpliwości. Czy chodzi o to, że protestant pragnący przystąpić do komunii podczas katolickiej Eucharystii ma sam rozstrzygnąć tę kwestię we własnym sumieniu, czy też po jej rozważeniu powinien zwrócić się najpierw do katolickiego kapłana, składając wyznanie wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii? W tym pierwszym przypadku zachodzi niebezpieczeństwo subiektywizacji wiary oraz niegodnego przyjęcia Eucharystii. Pozostaje także pytanie o stan łaski uświęcającej wymagany do godnego przyjęcia komunii. W jaki sposób rozumie go protestant, nie korzystający z sakramentu pokuty? Czy i tu nie zachodzi niebezpieczeństwo całkowicie subiektywnego podejścia do problemu grzechu i łaski?

W Niemczech trwa cały czas debata nad nad kontrowersyjną propozycją „wspólnoty stołu eucharystycznego” między katolikami i protestantami. Propozycja ta została wysunięta przez Ekumeniczną Grupę Studyjną Teologów Protestanckich i Katolickich (znaną pod niemieckim skrótem ÖAK) w dokumencie z 2019 r. zatytułowanym „Razem przy Stole Pańskim”. Bp Bätzing był wówczas współprzewodniczącym tej komisjii, razem z emerytowanym biskupem luterańskim Martinem Heinem.

Dokument ÖAK wzbudził zaniepokojenie w Watykanie, co spowodowało interwencję Kongregacji Nauki Wiary (CDF) we wrześniu 2020 roku. W czterostronicowym dokumencie skierowanym do Bätzinga, kongregacja podkreśliła, że między protestantami i katolikami pozostały znaczące różnice w rozumieniu Eucharystii i posługi. Dokument mówi m.in.: „różnice doktrynalne są nadal tak istotne, że obecnie wykluczają wzajemne uczestnictwo w Wieczerzy Pańskiej i Eucharystii”.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-03 17:04:11
miniaturka

Krzeszowskie uroczystości ku czci św. Józefa

19 marca w Krzeszowie odbędą się uroczystości ku czci św. Józefa. Szczególnym miejscem świętowania będzie kościół bracki św. Józefa, który zostanie ogłoszony sanktuarium diecezjalnym.
2021-03-04 08:39:56
miniaturka

Już rok Polska walczy z COVID-19. Dziś rocznica potwierdzenia pierwszego zakażenia

4 marca mija rok odkąd wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2. Od tego czasu zakażenie potwierdzono u ponad 1 mln 735 tys. osób, z których 44 360 zmarło.
2021-03-04 09:51:01
miniaturka
play

Św. Józef – wzór czułości. Czwarty odcinek rekolekcji „Ojcowskie serce”

Bóg działał w życiu św. Józefa przez jego słabości i pomimo tych słabości – mówi bp Artur Ważny. Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka rekolekcji wielkopostnych „Ojcowskie serce”!
2021-03-04 10:57:56
miniaturka

Papież przyjeżdża do Iraku, by zjednoczyć się w cierpieniu z chrześcijanami

Nie możemy się bać, ale musimy głośno mówić i upominać się o swoje prawa – powiedział chaldejski patriarcha Babilonii kard. Louis Raphael Sako. W rozmowie z KAI przedstawił obecną sytuację w Iraku oraz oczekiwania tamtejszych chrześcijan związane z podróżą Franciszka do tego kraju.
2021-03-04 11:26:24
miniaturka

Papież do Irakijczyków: przybywam jako pielgrzym pokoju!

Przybywam jako pielgrzym pokoju, dążąc do braterstwa – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu do mieszkańców Iraku przed planowaną na 5-8 marca wizytą apostolską w tym kraju.
2021-03-04 11:32:57
miniaturka

W Wielką Sobotę specjalne odsłonięcie Całunu Turyńskiego

Podobnie jak przed rokiem. również w tym roku w Wielką Sobotę, 3 kwietnia, będzie miało miejsce specjalne odsłonięcie Całunu Turyńskiego – poinformował wiernych metropolita stolicy Piemontu, arcybiskup Cesare Nosiglia.