Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-16 13:10
AC / tom, KAI

Przewodniczący COMECE krytykuje brak solidarności między krajami UE

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) skrytykował Unię Europejską w obliczu kryzysu pandemii koronawirusa. W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga skarży się na brak solidarności między państwami.

Autor/źródło: Pixabay, geralt, licencja: CC0

„Chiny pomagają Indiom i one mogą tylko za to podziękować. Ale niestety muszę powiedzieć, że inne kraje europejskie nie zapewniają sobie takiej pomocy! Myślę, że najbardziej dotknięte narody zawsze potrzebują pomocy z zewnątrz. Europa jest wspólnotą solidarności, ale nie podkreśla się tego, dopóki wszystko idzie dobrze. Solidarność jest szczególnie ważna w dramatycznych momentach: teraz trzeba pokazać, że istnieje europejska tożsamość. Tak europejska, chrześcijańska tożsamość!” - mówi arcybiskup Luksemburga.

Zwrócił uwagę, że Niemcy i Francja wprowadziły zakaz wywozu odzieży ochronnej przeciwko koronawirusowi dlatego włoski rząd nie otrzymał pomocy wcześniej o nią prosząc. Z drugiej strony Chiny, u których wirus pojawił się jako pierwszy, dostarczyły Włochom maski ochronne. "Reżim chce puścić w niepamięć to, że początkowo ukrywał pojawienie się wirusa" - stwierdził kard. Hollerich.

Jego zdaniem wiele państw w Europie zamyka teraz granice i podejmuje decyzje tylko w interesie swoich narodów nie biorąc pod uwagę innych. „Dlatego apeluję do polityków: jeśli jest to możliwe dajmy świadectwo głębokiej solidarności, która powinna panować w Europie! Dzisiaj ryzykujemy zamykając się, gdy występują takie nieszczęśliwe zdarzenia. Ale jako chrześcijanie nie powinniśmy tak postępować, nie powinniśmy zamykać serc!” - powiedział kard. Hollerich.

Purpurat uważa, że kryzys związany z pandemią koronawirusa stanowi ważną lekcję. „Myślę, że nadszedł czas, aby zatrzymać się i pomyśleć o tym, co jest naprawdę ważne w naszym życiu. Wszystko to pozwala nam ponownie zrozumieć, że nasze życie jest w rękach Boga. I zrozumieć, że nie możemy sami z siebie osiągnąć szczęścia. Że nasze istnienie jest kruche. To, czego teraz doświadczamy, może pomóc nam zagłębić się w tajemnicę Chrystusa: Jego śmierci na krzyżu i Jego zmartwychwstania. Nie boję się, jestem bardzo spokojny: Bóg tu jest. Bóg jest z nami” - powiedział przewodniczący COMECE.

tom (KAI) / Luksemburg

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-16 09:01:41
miniaturka

Papież: Jezus jedynym zbawicielem

Podobnie jak tydzień temu modlił się w Pałacu Apostolskim, skąd transmitowano przebieg tego wydarzenia. „Niech Najświętsza Maryja Panna pomaga nam pielęgnować pragnienie Chrystusa, źródła wody żywej, jedynego, który może zaspokoić pragnienie życia i miłości, jakie nosimy w sercu” - mówił do wiernych Franciszek.
2020-03-16 09:28:34
miniaturka

Franciszek przed obrazem Matki Boskiej Śnieżnej

Przed wizerunkiem Najświętszej Maryji Panny Śnieżnej, Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) znajdującym się w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie modlił się o „koniec pandemii". Potem papież modlił się u stóp drewnianego krucyfiksu, który w XVI wieku ochronił Rzym przed zarazą.
2020-03-16 12:35:57
miniaturka
play

Abp Ryś: Bóg jest paradoksalny, bo kocha!

– Dzisiejsze czytania są trochę jak ten czas, w którym żyjemy. Ten czas wybija nas z takich prostych, mechanicznych rozwiązań, z takiego zwykłego myślenia. Ten czas wymaga od nas takich decyzji, które są paradoksalne, ale rozwiązaniem tych wszystkich paradoksów jest miłość. Bóg jest paradoksalny, bo kocha! – mówił abp Ryś.
2020-03-16 13:46:58
miniaturka

Koronawirus: burmistrz Wenecji zawierzył miasto Maryi

W obliczu epidemii koronawirusa, która szczególnie dotyka północne Włochy, burmistrz Wenecji zawierzył miasto, region wenecki i całą Italię Niepokalanemu Sercu Maryi. Uczynił to 13 marca przez obrazem Matki Bożej w bazylice Madonna della Salute.
2020-03-16 14:06:13
miniaturka

Mobilizacja diecezjalnych Caritas wobec zagrożenia koronawirusem!

Wolontariat kryzysowy, reorganizacja pomocy żywnościowej, specjalne dyżury – to niektóre z rozwiązań wprowadzonych w odpowiedzi na wyzwania ostatnich dni. Podstawą jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, ale Caritas nie ustaje w niesieniu pomocy potrzebującym.
2020-03-16 14:53:59
miniaturka

Płock: wspólnota seminarium modli się o ustanie panedemii koronawirusa

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku prowadzi nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu o ustanie pandemii koronawirusa.