Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-12-22 09:00
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Przesłanie do szintoistów z okazji nowego roku

W Watykanie opublikowano przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowane do wyznawców szintoizmu w Japonii.

Autor/źródło: DeltaWorks/Pixabay/licencja CC0

Okazją jest bliski już początek nowego roku świętowany przez wszystkich Japończyków. Zawarto w nim zachętę do przekazywania wiernym uczestniczącym w tych uroczystościach nauczania płynącego z religii, tak aby stawało się ono ważną częścią codziennego życia.

Wskazano, że odejście od religii jako centrum życia człowieka przekłada się na kryzys moralności oraz brak zaangażowania w życie społeczne. Rozwój moralny oraz postawy religijne idą bowiem w parze z podejmowaniem zadań społecznych oraz religijnych. Trzeba dzisiaj pytać, na ile święta religijne przyczyniają się faktycznie do tworzenia oraz promowania wartości moralnych w tych, którzy w nich uczestniczą.

W orędziu podkreślono, że religie mogą oraz powinny przygotowywać obywateli odpowiedzialnych oraz uczciwych, aby podejmowali bezinteresowną służbę społeczeństwu. „Autentyczne życie religijne – czytamy w przesłaniu - przyczynia się wydatnie do formacji osób przyzwoitych, sprawiedliwych, uprzejmych, uczuciowych oraz pełnych szacunku dla innych. Przestrzeganie praktyk rytualnych nie jest oczywiście wystarczające, jeśli nie stawia w centrum uwagi odniesień moralnych, które dawne rytuały noszą w sobie. "

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Japonia, życie religijne, przesłanie, Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego, szintoizm