Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-10-24 18:02
AC / ks. dr Andrzej Paś/ PKWP

Prześladowania chrześcijan najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej

W Poznaniu w czasie Red Week 2019 odbyła się prezentacja najnowszego raportu i modlitwa w intencji prześladowanych chrześcijan.

Autor/źródło: Pixabay, pszmajduch, licencja: CC0

- Prześladowania chrześcijan najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej. Jest to obecnie najbardziej niebezpieczny region świata jeśli chodzi o stopień prześladowań -  wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Prześladowani i zapomniani” (2017-2019). 23 października w Poznaniu w czasie Red Week 2019 odbyła się prezentacja najnowszego raportu i modlitwa w intencji prześladowanych chrześcijan.

Celem wydarzenia w poznańskim sanktuarium było też zwrócenie uwagi na chrześcijan prześladowanych ze względu na wyznawaną wiarę i modlitwa w ich intencji. Znakiem solidarności z cierpiącymi chrześcijanami była iluminacja fasady bazyliki w kolorze czerwonym. Kolor ten jest także znakiem solidarności z nimi.

Poznańskie wydarzenie wpisuje się w Red Week o zasięgu ogólnoświatowym. W minionych latach uczestniczyły w nim takie miasta jak Rzym (Koloseum), Londyn (katedra Westminsterska, budynek parlamentu), Paryż (kościół Sacre Coeur), Aleppo (katedra św. Eliasza, Syria), Morelia (katedra Przemienienia Pańskiego, Meksyk), Rio de Janeiro (statua Chrystusa Zbawiciela, Brazylia), Manila (katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, Filipiny).

Modlitwę za prześladowanych chrześcijan poprowadził ks. bp Damian Bryl, a krótkie świadectwa powiedzieli ks. Aleksander Dung z Nigerii oraz Maryam  Kurda z Iraku. Pieśni modlitewne w języku aramejskim i arabskim zaśpiewała Ola Grace Batarseh z Jordanii.

Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, tymczasem wielu ludzi nie wie nic o skali problemu. Od wielu lat Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest głosem tych, którzy są go pozbawieni. „Prześladowani i zapomniani. Raport o chrześcijanach prześladowanych za wiarę 2017-2019”, przedstawia wyniki bieżących badań PKWP oraz analizę aktów nienawiści i dyskryminacji z ostatniego czasu. Najnowsze wydanie, obejmujące okres od lipca 2017 r. do lipca 2019 r., koncentruje się na istotnych tendencjach w 12 krajach, w których cierpienie chrześcijan jest szczególnie dotkliwe. 

źródło: ks. dr Andrzej Paś, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie


Podziel się tym materiałem z innymi: