Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-28 18:17
S. Zielińska / KAI

Przemyśl: kościół salezjanów wyróżniony w konkursie „Zabytek zadbany 2018”

Kościół pw. św. Józefa w Przemyślu, którym opiekują się salezjanie, zdobył wyróżnienie w konkursie „Zabytek zadbany 2018” organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Przemyska świątynia została uhonorowana w kategorii: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu. Wyróżnienie przyznano za „kompleksowe prace budowlane i konserwatorskie, które przywróciły historyczny wygląd kościoła”. Jak uzasadniono [premium], prace zostały przeprowadzone z poszanowaniem oryginalnych elementów wystroju architektonicznego, w tym pierwotnych posadzek oraz dekoracji ściennych. Wyróżnienie odebrał ks. Jacek Jurczyński SDB.

Główną nagrodę w tej kategorii zdobyła kaplica Hochberga przy kościele świętego Wincentego i świętego Jakuba – obecna katedra greckokatolicka we Wrocławiu.

Neogotycką świątynię wzniesiono w latach 1912-1923 według projektu turyńskiego architekta Mario Ceradiniego. Przy budowie współpracowali dwaj polscy architekci – Stanisław Majerski z Przemyśla i Stefan Müller z Krakowa.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Uroczysta gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w tym roku odbyła się w Zamościu.

pab / Przemyśl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-28 13:43:04
miniaturka
play

Ks. Dolindo i o. Pio. Dotknięci przez Boga

Dlaczego o. Pio powiedział księdzu Dolindo, że w jego duszy jest niebo? Jaki to miało sens? Czy ks. Dolindo zostanie świętym? Jakie cuda dokonały się, dzięki jego pokornej postawie wobec Boga i Maryi? mówił ks. prof. Robert Skrzypczak.
2018-04-28 17:29:03
miniaturka

Papież: nauka musi znać swoje granice

Papież przyjął na audiencji uczestników międzynarodowej konferencji medycznej poświęconej najnowszym zdobyczom i perspektywom nauk medycznych.
2018-04-28 17:41:37
miniaturka

Tarnów: duże zainteresowanie dniem otwartym w Wyższym Seminarium Duchownym

Aż 650 chłopców uczestniczyło w dniu otwartym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. To najwyższa frekwencja od kilku lat. Była to okazja, by zwiedzić gmach uczelni i porozmawiać z klerykami.
2018-04-28 18:46:18
miniaturka

Kraków: bierzmowana młodzież solidarna z chrześcijanami w Ziemi Świętej

W wielu parafiach archidiecezji krakowskiej młodzi bierzmowani otrzymują krzyżyki z drzewa oliwnego, wykonane przez chrześcijan w Betlejem.
2018-04-28 19:13:59
miniaturka

Kielce: bp Florczyk poprowadzi majówkę rowerową

Już po raz trzynasty bp Marian Florczyk na czele peletonu cyklistów pojedzie z Kielc do Borkowa prowadząc Rodzinną Majówkę Rowerową, którą zaplanowano na 19 maja.
2018-04-28 21:08:33
miniaturka

4 nowych diakonów w Kościele legnickim

- Jesteście posłani, by głosić Ewangelię w porę i nie w porę. Bądźcie radością Kościoła i waszych bliskich – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas liturgii święceń diakonatu.