Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-09-30 12:30
AC / pab / KAI

Przemyśl: 242 osoby na mecie biegu „Przemyska Piątka dla Hospicjum”

242 osoby wzięły udział w biegu „Przemyska Piątka dla Hospicjum”, którego celem jest wsparcie powstającego Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania” im. św. Łazarza w Przemyślu.

Autor/źródło: photogenica.pl, Perfect Pictures

Pierwsze miejsce w kategorii open mężczyzn zajął Damian Kic z Przemyśla, a wśród kobiet Victoriya Dutkevych ze Lwowa.

Twórcą hospicjum jest katolickie stowarzyszenie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy. Jak powiedział KAI ks. Józef Bar, prezes stowarzyszenia, bieg jest połączeniem bardzo żywego w Przemyślu nurtu biegowego z ideą opieki nad chorymi. Stąd współpraca stowarzyszenia z Przemyskim Klubem Biegacza. – Przemyska Piątka to z jednej strony promocja zdrowia, a z drugiej – idei opieki wobec ludzi chorych. Uznaliśmy, że bieg na 5 kilometrów służy zdrowiu i promuje zdrowy tryb życia. Jest to idea, którą warto wspierać i która jednocześnie promuje naszą inicjatywę – mówi ks. Bar.

Starania o powstanie Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania” trwają od kilku lat. Już funkcjonuje hospicjum domowe oraz ośrodek troski o płodność metodą naprotechnologii. W przyszłości ma powstać hospicjum dla dzieci oraz dla dorosłych z oddziałem geriatrycznym i domem dziennego pobytu dla seniorów. – To jest inicjatywa, która ma na celu połączenie początku życia człowieka i jego odejścia. Naszą ideą jest troska o człowieka od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci – zaznacza ks. Bar.

Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania” im. św. Łazarza będzie się mieścić w jednym z pustych budynków po dawnym szpitalu wojskowym. Dobiegł końca wart ok. 3,4 mln zł remont obiektu dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego. Stowarzyszenie chce pozyskać również pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na termomodernizację zabytkowego budynku. Koszt prac również przekroczy 3 mln zł.

Stowarzyszenie katolickie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy zostało powołane na terenie archidiecezji przemyskiej dekretem abp. Józefa Michalika w 2014 r. nawiązuje ono do tradycji Zakonu Rycerzy i Szpitalników Świętego Łazarza z Jerozolimy (Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani), należącego do najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych.

Celem stowarzyszenia jest uczestnictwo w misji Kościoła i promocja wiary chrześcijańskiej we wszystkich jej aspektach: duchowym, kulturalnym, społecznym i charytatywnym.

pab / Przemyśl


Podziel się tym materiałem z innymi: