Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-02 09:15
AC / Łukasz Sośniak SJ

Przemoc zadana kobiecie jest zbezczeszczeniem Boga

„Przemoc wobec kobiety jest zbezczeszczeniem Boga zrodzonego z niewiasty. Po tym, jak traktujemy ciało kobiety, możemy rozpoznać nasz poziom człowieczeństwa”.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Te słowa powiedział Franciszek podczas homilii wygłoszonej w bazylice św. Piotra. W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi Papież odprawił Mszę, podczas której zawierzył nowy rok Matce Bożej.

Ojciec Święty przypomniał, że Chrystus nie pojawił się na świecie jako dorosły, ale został zrodzony z niewiasty. Dlatego kobietom należy się szczególny szacunek i cześć.

Kobiety są źródłami życia

- Odrodzenie ludzkości rozpoczęło się od niewiasty. Kobiety są źródłami życia. Jednakże są nieustannie poniżane, bite, gwałcone, nakłaniane do prostytucji i usunięcia życia, które noszą w swym łonie. Każda przemoc zadana kobiecie jest zbezczeszczeniem Boga zrodzonego z niewiasty – powiedział Papież. – Z ciała kobiety przyszło dla ludzkości zbawienie: po tym, jak traktujemy ciało kobiety, rozpoznajemy nasz poziom człowieczeństwa. Ileż razy ciało kobiety jest poświęcane na bezbożnych ołtarzach reklamy, dochodów, pornografii, wyzyskiwane jako obszar do użycia. Trzeba je wyzwolić od konsumpcjonizmu, trzeba je szanować i czcić. Jest ono najszlachetniejszym ciałem świata, poczęło i zrodziło Miłość, która nas zbawiła!

Franciszek zaznaczył, że Kościół w Maryi odnajduje swoje charakterystyczne cechy i nie zrozumiemy go patrząc jedynie na jego zewnętrzną stronę.

Kościół w Maryi odnajduje siebie

- Kościół, zbliżając się do Maryi, odnajduje siebie, znajduje swoje centrum i jedność. Nie rozumiemy Kościoła, jeśli patrzymy na niego wychodząc od struktur, programów i tendencji: coś z niego zrozumiemy, ale nie istotę. Kościół ma bowiem serce matczyne – zaznaczył Papież. – A my, dzieci, przyzywamy dziś Matkę Bożą, która nas jednoczy jako lud wierzący. O Matko, wzbudź w nas nadzieję, daj nam jedność. Niewiasto zbawienia, powierzamy tobie ten rok, strzeż go w swoim sercu.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-01 18:45:08
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: W Nowym Roku powierzajmy się Maryi – Matce wierzących

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, którą obchodzimy 1 stycznia w Kościele to najstarsze maryjne święto. Jezus w swoim testamencie z krzyża, wybrał Maryję na Matkę wszystkich wierzących. Powierzajmy jej nasze życie i sprawy.
2020-01-02 08:07:03
miniaturka

Krwawy koniec roku dla chrześcijan

Światowa Rada Kościołów potępiła ataki terrorystyczne, które miały miejsce w ostatnim czasie w Nigerii, Syrii i w Somalii.
2020-01-02 08:35:20
miniaturka

7 stycznia prezentacja nowego rocznika statystycznego ISKK

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce SAC oraz Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zapraszają na konferencję prasową prezentującą najnowsze wyniki badań ISKK.
2020-01-02 09:46:16
miniaturka

Licheń: Szampańska zabawa bez alkoholu

Msza Święta zamiast pokazu fajerwerków, szampan – ale bez alkoholu, pyszne potrawy i tańce do rana – tak po raz 16. bawiono się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w czasie bezalkoholowego balu sylwestrowego.
2020-01-02 10:17:02
miniaturka

Abp Jędraszewski w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki: przez Maryję do Jezusa

– Kiedy dzisiaj rozpoczynamy Nowy 2020 Rok, niech wspólne ze św. Faustyną rozważanie duchowego piękna NMP prowadzi nas do nieustannego wielbienia Boga Ojca – mówił metropolita krakowski podczas noworocznej Mszy św. w kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
2020-01-02 10:48:52
miniaturka

Przesłanie Papieża na nowy rok: pokój jest drogą nadziei

- Przesłanie na rok 2020 jest następujące: pokój jest drogą nadziei, którą podążamy przez dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne. Papież mówił o tym w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.