Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-22 18:59
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Przedsynodalne spotkanie młodych: redakcja dokumentu końcowego

W Rzymie odbywa się przedsynodalne spotkanie młodych. Trwają prace nad ostateczną wersją dokumentu końcowego, który zostanie przekazany Papieżowi i uczestnikom synodu biskupów o młodzieży i powołaniach.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Dokument został zredagowany na podstawie tego, o czym przez dwa dni była mowa w małych grupach językowych, gdzie młodzi przedstawiciele wszystkich Kościołów lokalnych dzielili się doświadczeniem rówieśników w swych krajach, a zarazem próbowali odpowiedzieć na 15 pytań postawionych im przez sekretariat synodu biskupów. 

Jednym z polskich reprezentantów jest Maciej Klimasiński, 30-letni lekarz z Poznania. Mówiąc z perspektywy własnego doświadczenia, wyraził zadowolenie, że szukając dróg dotarcia do młodzieży, mówiono nie tylko o takich rzeczach, jak rozrywka, sport czy kultura, ale uwzględniono również tych młodych, którzy potrzebują Kościoła w dramatycznych chwilach życia, kiedy chorują bądź stają się niepełnosprawni.

Głos Kościoła jest również ważny, by pokazać, że ideały, które stawia się dziś przed młodymi, często nie spełniają ich prawdziwych oczekiwań. Mówi Maciej Klimasiński.

„Uderzyła mnie obserwacja, która się potwierdza we wszystkich środowiskach na całym świecie, że społeczeństwo naciska na młodych ludzi, żeby osiągnęli biegłość w tym, co robią, czyli, że muszą znać języki, muszą skończyć świetne studia, znaleźć świetną pracę, być zdolnymi do wielu rzeczy. Jest taki nacisk, że młody człowiek musi osiągnąć sukces za wszelką cenę. I to po pierwsze jest źródłem wielu frustracji, bo nie każdy jest zdolny, aby temu sprostać, a po drugie w takim pędzie, w takim poszukiwaniu sukcesu często zapominamy o duchowości, nie ma na to czasu i miejsca. Tutaj Kościół ma swoją rolę. Ma pokazać, że ta biegłość, ten sukces nie są źródłem szczęścia, sensu życia, i że również w życiu podatnym na zranienie, czy wręcz w słabości i niedoskonałości można odnaleźć bliskość z Chrystusem, a poprzez to sens życia. Tego dzisiejszy świat nie mówi, a Kościół mówi to bardzo mocno” – powiedział Radiu Watykańskiemu Maciej Klimasiński.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-22 17:47:13
miniaturka
play

Czy człowiek może...? - bł. Anicet Kopliński

Dzisiejszy odcinek rozmów o bł. Anicecie odbywa się w dość nietypowej scenerii...
2018-03-22 18:15:27
miniaturka

Warszawa: 2 kwietnia – wieczorne czuwanie w 13. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

„Nie lękajcie się!” – słowa wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat papieża są hasłem obchodów 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II przypadającej w drugi dzień Wielkanocy.
2018-03-22 18:34:41
miniaturka

W Markowej uczczono 74. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów

W Markowej uczczono 74. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a kazanie wygłosił abp senior Józef Michalik.
2018-03-22 19:34:38
miniaturka

PZU nagrodzone za obsługę klientów w języku migowym

PZU uhonorowane nagrodą Insurance Innovation of the month europejskiej organizacji EFMA. Największy polski ubezpieczyciel został wyróżniony za innowacyjny sposób obsługi klientów Głuchych i Niedosłyszących. PZU, jako pierwsza firma w Europie, uruchomiła w 2017 roku trójstronne połączenia wideo przez Internet z konsultantem w języku migowym.
2018-03-22 19:46:27
miniaturka

Bezpieczny poród z TUW PZUW

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych przekazał specjalistyczną aparaturę medyczną Uniwersyteckiemu Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
2018-03-22 19:50:25
miniaturka

PZU finansuje innowacyjny samochód dla niepełnosprawnego sportowca

PZU zaangażowało się w poprawę życia niepełnosprawnego sportowca Mateusza Puszkarskiego.