Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-19 08:57
nc / Beata Zajączkowska/ VN

Przed podróżą do Tajlandii Papież poznawał tamtejszy Kościół

Papież Franciszek spotkał się z grupą katechistów z Tajlandii oraz towarzyszącym im misjonarzem i prosił, by przybliżyli mu realia Kościoła w tym kraju.

Oficjalne logo podróży apostolskiej
Autor/źródło: vatican.va

Wśród Karenów, którzy zamieszkują pogranicze Tajlandii i Birmy, od 15 lat pracuje ks. Alain Bourdery ze Stowarzyszenia Misji Zagranicznych i to on przywiózł do Rzymu grupę tamtejszych katechistów. Gdy spotkali się z Franciszkiem na audiencji środowej Papież zaprosił ich na prywatne spotkanie do Domu św. Marty.

"To była wyjątkowa okazja. Oni żyją w wioskach totalnie odizolowanych, gdzie często nie ma dróg, a przemieszanie się jest bardzo trudne. Nigdy wcześniej nie opuścili swego kraju, co najwyżej odwiedzili pobliskie miasteczka, a teraz w Rzymie mieli okazję dotknięcia Kościoła powszechnego – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Bourdery. – Są to katechiści, a więc ci, którzy uczą wiary i miłości do Kościoła, ale mają doświadczenie życia tylko w swych maleńkich wioskach, gdzie mieszka po 200 osób. Wszędzie są zdjęcia Papieża, ale nie myśleli, że kiedyś go spotkają, to prywatna audiencja była nieoczekiwanym darem. Franciszek spędził z nami pół godziny, bez sekretarza, bez ochrony. Wypytywał o Kościół w Tajlandii i wyraźnie był pod wrażeniem istniejącej współpracy między kapłanami a parafianami. Prosił byśmy nie zatracili swej prostoty i pozostali Kościołem ubogim."

Ks. Bourdery wyznaje, że na zakończenie spotkania Franciszek poprosił, by chwilę poczekali. „Po pięciu minutach przyszedł niosąc dwie torby, w których były piękne ikony, którymi obdarował wszystkich. Dla tych młodych katolików to bezcenny dar” – wspomina francuski misjonarz.

Spotkanie było swoistym przygotowaniem do rozpoczynającej się jutro wieczorem papieskiej podróży do Krainy Uśmiechu, jak nazywany jest ten azjatycki kraj.

W 69-milionowym buddyjskim społeczeństwie Tajlandii katolików jest zaledwie 390 tysięcy. Rodowici Tajowie rzadko przyjmują chrzest, na Ewangelię bardziej otwarte są górskie plemiona, które prawie w całości stają się katolickie. Są to m.in. Karenowie, których ewangelizacja rozpoczęła się 60 lat temu, a w tym roku z ich grona został wyświęcony pierwszy rodowity kapłan.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-18 16:03:18
miniaturka

Abp Gądecki: Prymas Wyszyński widział w Maryi nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce

Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce - przypomniał w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2019-11-19 08:16:24
miniaturka

Papież: spotykać się z ludźmi tam, gdzie mieszkają i pracują

Nie zapominajcie, że za każdym razem, gdy spotykacie drugiego w grę wchodzi prawdziwa historia, która może zmienić życie człowieka - powiedział Franciszek do członków Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych, które obchodzą 30-lecie istnienia.
2019-11-19 08:40:51
miniaturka

Prof. Brague: dla świata samo nasze istnienie jest już wyzwaniem

Pogaństwo oraz islam są łatwiejsze do przyjęcia. Bóg przychodzący do ludzi - Bóg przymierza - burzy ostry podział na to, co boskie i to, co ludzkie. Jednocześnie Bóg chrześcijan otwiera człowiekowi drogę do świętości - mówi prof. Rémi Brague, komentując ostatnie profanacje.
2019-11-19 09:36:11
miniaturka

Papież: używanie broni nuklearnej jest niemoralne

- Razem z wami modlę się, mówi w swym przesłaniu papież, żeby niszcząca siła broni nuklearnej nigdy więcej nie powtórzyła się w historii ludzkości. Tymi słowy Franciszek nawiązał do tragedii Hiroszimy i Nagasaki.
2019-11-19 10:23:03
miniaturka

Papież: marnotrawstwo prześladuje biednych

Jeśli chcemy budować przyszłość, w której nikt nie pozostanie w tyle, musimy stworzyć teraźniejszość, która radykalnie odrzuci marnotrawstwo – napisał Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników sesji Światowego Programu Żywności.
2019-11-19 10:38:02
miniaturka

Uznanie kościelnych studiów wyższych w Afryce

Stolica Apostolska ratyfikowała Konwencję z Addis Abeby dotyczącą uznania studiów wyższych w Afryce. Dokument stanowi o akceptacji dyplomów, doktoratów oraz innych stopni akademickich w systemie edukacji wyższej w państwach afrykańskich.