Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-26 08:00
MG / PAP

Przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd 770 tys. osób, w tym 75 tys. dwoma dawkami

Przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd w Polsce 770 tys. osób, z których 75 tys. przyjęło dwie dawki. W poniedziałek ruszyły szczepienia populacyjne - po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy.

Autor/źródło: PAP

Szczepienia realizowało w poniedziałek blisko 2,5 tys. punktów. Zaszczepionych zostało tego dnia 65 tys. osób - co jest najwyższym jak dotąd wynikiem, jeśli chodzi o wykonane jednego dnia iniekcje.


Rząd akcentuje, że tempo szczepień w Polsce jest uzależnione od harmonogramu dostaw szczepionki. Wtorkowa dostawa szczepionki Moderny do Polski została odwołana.


Narodowy Programu Szczepień ma być tematem zaplanowanego na wtorek spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych i sił politycznych. Według zapowiedzi na spotkaniu pojawią się przedstawiciele: PiS, KO, Lewicy, PSL oraz prawdopodobnie Konfederacji.


25 stycznia rozpoczęły się szczepienia populacyjne - na początek seniorów, którzy ukończyli 70 lat.


W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym na szczepienie zapisanych było tego dnia 240 osób. Także w drugiej radomskiej lecznicy – w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym – rozpoczęły się szczepienia seniorów.


Personel medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zaszczepił w poniedziałek ł 240 seniorów. Prowadzone były szczepienia osób z grupy "zero". W samym USK chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowało 2,3 tysiąca osób - w tym 800 pracowników szpitala i 1,5 tysiąca pracowników innych placówek medycznych z terenu miasta. Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki w USK otrzymały 962 osoby i pierwsze osoby z grupy "zero" są już szczepione drugą dawką.


W stolicy seniorzy otrzymali dawki szczepionek m.in. w punkcie uruchomionym w Szpitalu Południowym. Do końca tygodnia szpital zamierza zaszczepić blisko 1,8 tys. seniorów.


Na Pomorzu świadczeń udziela m.in szpital tymczasowy, który powstał w budynku sanatorium MSWiA w Sopocie. Każdego dnia placówka będzie szczepiła ponad 200 osób.


Punkt szczepień działa też w szpitalu tymczasowym w Gdańsku na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo.


Szczepienia populacyjne prowadzi również Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Część podmiotów leczniczych w regionie przełożyła rozpoczęcie akcji na wtorek.


W Łodzi szczepienia ruszyły w poniedziałek w miejskich poradniach. W Centrum Medycznym im. Rydygiera pierwszą osobą, która została zaszczepiona, był 86-letni pan Kazimierz. 240 szczepień dziennie ma być wykonywanych w punkcie funkcjonującym w szpitalu tymczasowym w hali Expo w Łodzi.


Od poniedziałku na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu ruszył punkt szczepień, gdzie dziennie zastrzyki otrzyma około 250 osób.


Szczepienia rozpoczęły się również w Szpitalu Powiatowym w Bolesławcu, który otrzymał 520 dawek szczepionki i gdzie dziennie zaplanowano po kilkadziesiąt iniekcji.


W Wojewódzkim Szpitali Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu (największy szpital zakaźny w regionie) w poniedziałek podawana była druga dawka pacjentom z grupy zero. Szczepienia seniorów rozpoczną się tam we wtorek i będą kontynuowane w środę i w czwartek. Szpital dysponuje 840 dawkami szczepionki przeciwko COVID-19.


Według informacji małopolskiego NFZ do wykonywania szczepienia populacyjnego zgłosiło się niemal 500 punktów w 206 gminach, co oznacza, że prawie 100 proc. mieszkańców będzie miało zapewniony punkt szczepień blisko miejsca zamieszkania. Wszystkie terminy szczepień są już zajęte.


Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku dotarło w poniedziałek ponad tysiąc szczepionek przeciw COVID-19. Tyle osób ma w tym tygodniu otrzymać tam ten preparat. Będą to pracownicy ochrony zdrowia i seniorzy. Szczepienia już się rozpoczęły.


180 osób, głównie seniorów, otrzymało w poniedziałek zastrzyki przeciwko COVID-19 w punkcie szczepień uruchomionym w szpitalu tymczasowym w hali Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Punkt prowadzi Uniwersytecki Szpital Kliniczny. We wtorek w punkcie w hali UMB ma być zaszczepionych kolejnych 440 osób.


Około 3 tys. seniorów ma zostać w tym tygodniu zaszczepionych przeciw COVID-19 w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich.


Szczepienia seniorów zaczęły się w szczecińskiej Netto Arenie. W punkcie dziennie szczepieniom ma być poddawanych 480-500 osób.


Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że według danych z godz. 21.00 w poniedziałek tego dnia zaszczepiono 65 tys. osób "W sumie ponad 770 tys. zaszczepionych, z czego 75 tys. przyjęło dwie dawki" - napisał minister na Twitterze.


Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki - Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 - od Moderny. Na rejestrację czeka m.in. szczepionka firmy AstraZeneca. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-25 15:51:33
miniaturka

Social media rozszarpywane przez cenzurę i pieniądze

Pod koniec ubiegłego roku ponad 21,5 mln Polaków było użytkownikami serwisu społecznościowego Facebook. To aż 57,2% całej populacji. Prawie każdy internauta korzysta codziennie z popularnej przeglądarki Google.
2021-01-25 16:09:28
miniaturka

Walka o życie Polaka, leżącego w brytyjskim szpitalu to nie tylko „sprawa rodzinna”

Głos rodziny, choć ważny, nie przesądza o tym, czy choremu Polakowi można odmówić wody i pożywienia. Nawet gdyby wszyscy najbliżsi tego oczekiwali, nie wolno by było tego zrobić. Z fundamentalnego powodu: człowieka nie wolno głodzić i… zagłodzić.
2021-01-26 08:40:00
miniaturka

Papieska homilia na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

„Niech Duch Święty, rozlany w naszych sercach, daje nam odczuć, że jesteśmy dziećmi Ojca, braćmi i siostrami między sobą, braćmi i siostrami w jednej rodzinie ludzkiej” – te słowa znalazły się w papieskiej homilii na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
2021-01-26 08:54:22
miniaturka

Sytuacja w Etiopii dramatyczna, biskupi apelują o otwarcie korytarza humanitarnego

80 dni od rozpoczęcia ofensywy wojsk rządowych przeciwko tigrajskim separatystom sytuacja humanitarna w Etiopii staje się coraz poważniejsza. Życie ponad 2,5 miliona mieszkańców północnego regionu Tigraj znajduje się w niebezpieczeństwie
2021-01-26 09:00:23
miniaturka

Trzeba pilnie ratować dziedzictwo chrześcijańskie w Turcji

W Turcji 5 tys. kościołów i 650 chrześcijańskich klasztorów wymaga pilnego ratunku. Wiele z nich jest świadectwem głoszenia Ewangelii jeszcze w czasach biblijnych, gdy tereny te były miejscem misji św. Pawła.
2021-01-26 09:41:03
miniaturka

„We wszystkim dawaj wzór dobrych uczynków”. Pięć cytatów z listów do Tymoteusza i Tytusa

Wspominamy dziś świętych biskupów – Tymoteusza i Tytusa, współpracowników św. Pawła. Skierował on do nich trzy listy, które weszły do kanonu Pisma Świętego. Co zalecał im Apostoł Narodów? Oto pięć inspirujących cytatów z listów do Tymoteusza i Tytusa.