Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-14 12:18
AC / KAI

Przasnysz: wystawa o św. Patryku w Muzeum Historycznym

Kamienne krzyże św. Patryka, miejsca związane z działalnością misjonarzy w Irlandii Północnej oraz zabytki z okresu wczesnego chrześcijaństwa, można oglądać na wystawie „Śladami Świętego Patryka” w Muzeum Historyczny w Przasnyszu w diecezji płockiej.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Eksponaty związane ze świętym, który ochrzcił Irlandię, można oglądać do końca sierpnia.

Wystawę „Śladami Świętego Patryka” w Muzeum Historycznym w Przasnyszu tworzy 12 plansz, na których znajdują się informacje dotyczące św. Patryka – patrona Irlandii, w tym kamienne krzyże świętego Patryka. Umieszczono na nich też miejsca związane z działalnością misjonarzy w Irlandii Północnej. Na planszach pokazano na przykład zabytki z okresu wczesnego chrześcijaństwa m.in. kościoły, klasztory, okrągłe wieże, święte studnie, miejsca pochówku i relikwie.

Zaprezentowanie w Przasnyszu reliktów wczesnego chrześcijaństwa w hrabstwie Down w Irlandii było możliwe dzięki współpracy Muzeum Historycznego z Państwowych Muzeum Archeologicznym w Warszawie, które z kolei współpracuje z Down County Museum w Downpatrick w Ulsterze.

Jak przypomniano podczas wernisażu wystawy, św. Patryk właśnie w hrabstwie Down i jego okolicach w Irlandii Północnej w 432 r. rozpoczął swoją misję ewangelizacyjną. Po śmierci święty ten został pochowany na Wzgórzu Down.

Wystawę pt. „Śladami Świętego Patryka” oglądać można w Muzeum Historycznym w Przasnyszu do końca sierpnia br. Kuratorem wystawy jest Sebastian Pietrzak. W planach placówka ta ma też wystawę o św. Stanisławie Kostce (1550-1568), który pochodził z Rostkowa koło Przasnysza.

Patryk nosił celtyckie imię Sucat. Urodził się prawdopodobnie w 385 r. Pochodził z terenów dzisiejszej Walii, z pochodzenia był Brytem. Urodził się w rodzinie kapłańskiej, był synem diakona i wnukiem kapłana. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się tam sprawami wiary. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie.

Kiedy Patryk postanowił wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Chyba spędził najpierw kilka lat w klasztorze w Lerins. Do stanu kapłańskiego przygotowywał się prawdopodobnie w Galii, ucząc się od św. Germana z Auxerre. Był też podobno bliskim krewnym św. Marcina z Tours i znajdował się pod jego duchowym wpływem. Działalność misyjną rozpoczął w roku 431, w 432 roku został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny.

Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh (444). Prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 r.

eg / Przasnysz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-14 11:33:22
miniaturka

Poświęcenie tablicy ks. Krzysztofa Grzywocza w Kamieniu Śląskim

13 VIII br., po Mszy Świętej - wraz z uczestnikami Opolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę - w Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim bp Andrzej Czaja pobłogosławił tablicę poświęconą pamięci zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza.
2018-08-14 11:52:07
miniaturka

„Książka dla Hospicjum” – lekarstwem na samotność i chorobę

Niemal 1000 książek udało się zebrać do tej pory, podczas akcji na rzecz Hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, prowadzonego przez SPZOZ przy ul. Gen. Józefa Bema 22 w Siedlcach.
2018-08-14 12:04:52
miniaturka

Książka ukazująca Maryję z niezwyłej strony

Co roku, 15 sierpnia, większość polskich katolików udaje się do kościoła, aby uczcić Maryję oraz podziękować Jej za opiekę i plony zebrane w danym roku. Czy to święto kryje w sobie coś jeszcze?
2018-08-14 12:52:14
miniaturka

Kraków: bukiety z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce znanego także jako święto Matki Boskiej Zielnej, krakowski Instytut Dziedzictwa wspólnie z Muzeum Narodowym organizuje cykl pokazów „Cudowna moc sztuki”, w ramach którego zorganizowano warsztaty florystyczne.
2018-08-14 13:19:31
miniaturka
play

Wspomnienie męczeństwa św. Maksymiliana Marii Kolbego

Zwycięstwo świętego Maksymiliana Kolbe w Auschwitz: oddanie życia za brata.
2018-08-14 13:55:47
miniaturka

Oświęcim/Harmęże: obchody 77. rocznicy śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego

77 lat temu w Auschwitz został zabity św. Maksymilian Kolbe. Przy bloku 11, w którym zamordowano zakonnika, odprawiono uroczystą Mszę św. Podczas obchodów odczytano dekret ogłaszający św. Maksymiliana patronem Ziemi Oświęcimskiej.