Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-19 09:08
JR / PAP

Prymas: wszystko, co czynił kard. Wyszyński, czynił dla Boga

Kardynał Wyszyński wszystko, co czynił, czynił dla Ewangelii, dla Boga, dla Jezusa Chrystusa, dla Maryi i dla Kościoła – powiedział w sobotę w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak w trakcie Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Autor/źródło: PAP

Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka stanowiła główny punkt sobotniego dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia był pasterzem archidiecezji gnieźnieńskiej przez przeszło trzydzieści lat.

„Przybyliśmy dziś z różnych stron naszej archidiecezji, aby tu razem dziękować Panu Bogu za dar świętości naszego pasterza” – podkreślił w sobotę w trakcie homilii prymas Polski abp Wojciech Polak.

Hierarcha nawiązując do słów Ewangelii wskazał, że w kardynale Wyszyńskim „widzieliśmy i wciąż widzimy dobrego pasterza”.

„Taki obraz nosimy w sercu, z takim przychodzimy dzisiaj do Pana Boga, razem, dziękując za pasterskie posługiwanie błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego. On przecież swoim życiem i słowem, swoją miłością i cierpieniem, swoją odwagą wiary i pasterską wrażliwością o każdego człowieka pokazał nam, że ten, który mówił dziś w Ewangelii sam o sobie «jestem dobrym pasterzem», właśnie przez niego dał nam konkretnie poznać i prawdziwie doświadczyć pasterskiej troski” – zaznaczył prymas.

Dodał, że „wierny jedynemu Bogu, «Soli Deo», kardynał Wyszyński wszystko co czynił, czynił dla Ewangelii, dla Boga, dla Jezusa Chrystusa, dla Maryi i dla Kościoła. «Z wielu rzeczy musiałem zrezygnować», wyznawał tutaj na katedralnym wzgórzu w 30-lecie swojego posługiwania w Kościele gnieźnieńskim (kard. Wyszyński), «ale jednego nie mogłem się wyrzec; odwagi, męstwa i gotowości na każdą ofiarę, której Bóg ode mnie żądał» – a wiemy, że żądał wiele”.

Prymas podkreślił, że „archidiecezjalne dziękczynienie jest uwielbieniem Boga za błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego, w którym On nam dał ojca i pasterza. Jest też wspólnym wołaniem, by ten, który w swym życiu i posługiwaniu dał nam świadectwo życia wiernego Ewangelii za wszelką cenę, i pozostawił wzór służby konkretnemu człowiekowi – uprosił i dla nas odwagę wiary i ufnej nadziei w trudnych dzisiejszych czasach”.

„On, nasz ojciec i pasterz – naśladując Dobrego Pasterza – będzie nam upraszał łaski, ale wzywa nas, byśmy w naszym chrześcijańskim życiu, jako Kościół, który żyje pośród synów i córek tej ziemi, byli wciąż zdolni dać swoje życie w miłości i służbie naszym bliźnim, i tym wszystkim, których Pan wciąż – jak mówił – zaprasza do swojej owczarni” – podkreślił prymas.

Sobotnie dziękczynienie rozpoczął wykład ks. prof. dr. hab. Bogdana Czyżewskiego pt. „Jesteście nadzieją ludu, wołającego do Boga… Troska Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych”. Po eucharystii zaplanowano m.in. koncert orkiestry dętej, oraz spektakl plenerowy „Teatru A” z Gliwic „Życie jest większe od legend” o kard. Stefanie Wyszyńskim.

Pielgrzymi, którzy zgromadzili się w Gnieźnie, mają także możliwość zwiedzenia zabytków Wzgórza Lecha oraz wystawy poświęconą Prymasowi Tysiąclecia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W czasie spotkania działa także mobilny punkt szczepień.

Odrębny program zorganizowano dla młodych, którzy w Gnieźnie spotykają się na dorocznym święcie z okazji wspomnienia patrona św. Stanisława Kostki. Przed Mszą św. wzięli udział m.in. w grze plenerowej, podczas której – jak wskazywali organizatorzy – „ze św. Stanisławem Kostką i Prymasem Wyszyńskim, a także koniecznymi do odbycia drogi smartfonami, udali się w szczególną podróż”.

Msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się w ub. niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Liturgii z udziałem najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-19 08:40:40
miniaturka

Kapsuła Crew Dragon z astronautami-amatorami powróciła na Ziemię

Czteroosobowy zespół Inspiration 4, pierwszej cywilnej misji na orbitę okołoziemską, powrócił bezpiecznie w sobotę na Ziemię, lądując na Atlantyku nieopodal wybrzeża Florydy po trzech dniach spędzonych w kosmosie.
2021-09-19 08:54:44
miniaturka

Ustanowiono sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia – mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył Mszy św. w kościele koło Stargardu.
2021-09-19 09:02:36
miniaturka

Otwarto drugi Dom Chłopaków w Broniszewicach

W Broniszewicach (diecezja kaliska) odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku drugiego Domu Chłopaków. Siostry dominikanki dzięki wsparciu anonimowego darczyńcy wybudowały nowy dom dla 11 podopiecznych z autyzmem.
2021-09-19 11:28:20
miniaturka

Ponad 1,8 mld zł płatności zrealizowano bonem turystycznym

Wykorzystując Polski Bon Turystyczny dokonano płatności na ponad 1,8 mld zł, z czego przeszło miliard wpłynął w okresie wakacji – poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Z bonu skorzystało 5,1 mln dzieci.
2021-09-19 11:33:00
miniaturka

Rośliny miejskie są chętnie wykorzystywane przez owady zapylające

Zieleń miejska to dobre źródło pożywienia dla owadów zapylających, gdyż zapewnia dostępność roślin kwitnących przez cały sezon wegetacyjny. Sadzone w mieście rośliny, nawet w miejscach szczelnie otoczonych budynkami, są chętnie wykorzystywane przez owady – wynika z prowadzonych w Warszawie badań.
2021-09-19 11:45:55
miniaturka

Coraz więcej krajów decyduje się na trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Coraz więcej krajów UE oferuje swoim najbardziej narażonym mieszkańcom przypominające dawki szczepionki przeciwko Covid-19, m.in. we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Danii i na Węgrzech. W Izraelu pojawiły się z kolei zapowiedzi podawania czwartej dawki.