Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-02 07:08
S. Zielińska / www.prymaspolski.pl

Prymas Polski: Zatrzymaj się, Pan zmartwychwstał!

„W biegu życia, w szamotaninie tylu ludzkich spraw, w naszych sukcesach i porażkach, w naszych nadziejach i lękach, w naszych oczekiwaniach i w snutych planach na przyszłość: zatrzymaj się, Pan zmartwychwstał!” – mówił w Gnieźnie abp Wojciech Polak.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

W homilii Eucharystii sprawowanej w Niedzielę Zmartwychwstania o poranku metropolita gnieźnieński zachęcał, by stając dziś wraz z Piotrem i Janem przy pustym grobie Jezusa nie skupiać uwagi na takim czy innym kamieniu swojego życia, na tym, co nas aktualnie przygniata i pochłania, ale spojrzeć wyżej, na Zmartwychwstałego.

„Spójrz, ale uważnie, bardzo uważnie! – zachęcał abp Polak. – Spójrz w górę, jakbyś chciał zobaczyć więcej niż to, co pozwalają ci dostrzec jedynie twoje oczy! Podnieś swój wzrok znad trudnych spraw, znad tego wszystkiego, co Cię tak niepokoi, czego się tak boisz, co nie pozwala ci żyć w wolności, którą daje wiara w zmartwychwstanie. Patrz na Zmartwychwstałego! W Nim i z Nim jest dla nas życie i nasze zmartwychwstanie” – mówił Prymas.

>>Homilia Prymasa Polski

Metropolita gnieźnieński zaznaczył również, że zmartwychwstanie jest czymś więcej niż szczęśliwym zakończeniem, „happy endem”. Jest – jak uczy papież Franciszek – tajemnicą odrzuconego kamienia, który staje się fundamentem naszej egzystencji. Jest prawdą – dopowiedział Prymas – którą trzeba nam konkretnie, dzień po dniu, żyć, i którą trzeba głosić innym.

„Jezus nie chce, aby Jego uczniowie powtarzali jedynie formuły wyuczone na pamięć. Chce świadków: ludzi, którzy szerzą nadzieję, poprzez swój sposób akceptowania, uśmiechania się, kochania. Zwłaszcza kochania: ponieważ moc zmartwychwstania czyni chrześcijan zdolnymi do miłości, nawet wtedy, gdy miłość zdaje się tracić swe racje” – powtórzył za Franciszkiem Prymas dodając, że moc zmartwychwstania czyni nas również zdolnymi do głoszenia, obrony i służby życiu.

„Dlatego za papieżem Franciszkiem pragnę dziś powtórzyć, że każde rodzące się dziecko jest obietnicą życia, po raz kolejny okazującego się silniejszym od śmierci. I moc zmartwychwstania sprawia także, że nasze wspólnoty rodzinne, kościelne, a także społeczne mogą być miejsca budzącymi nadzieję. Jeśli nie zamkniemy się w ufortyfikowanych twierdzach, jeśli z ufnością otworzymy nasze umysły i serca wobec drugich, zwłaszcza ludzi potrzebujących pomocy i wsparcia, zdolni będziemy ofiarować Słowo życia i świadectwo miłości Boga, miłości wiernej aż do końca” – mówił na koniec Prymas Polski.

Źródło: www.prymaspolski.pl/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-01 18:27:31
miniaturka
play

Utwór od GGDuo z życzeniami na Wielkanoc

- Lepszy jeden dzień w przedsionkach Twych niż tysiąc innych... Życzymy wszystkim radosnego świętowania - napisali małżonkowie z GGDuo na swoim profilu facebookowym i udostępnili w prezencie świątecznym nowe nagranie.
2018-04-01 19:03:39
miniaturka

Abp Jędraszewski: Zmartwychwstanie przynosi pełną prawdę o człowieku

- Nie na krzyżu kończy się prawda o człowieku. Prawda o człowieku, ta najwyższa i ostateczna, jest wyrażona w Chrystusowym zmartwychwstaniu - mówił w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Katedrze Wawelskiej abp Marek Jędraszewski.
2018-04-01 20:52:22
miniaturka

Mikstacka droga do Emaus

Przepełnieni wiarą w zmartwychwstanie Pana, tak jak ich przodkowie, w Niedzielę Wielkanocną mikstaccy parafianie wyruszyli w drogę... do Emaus
2018-04-02 07:44:21
miniaturka

Hiszpania: procesja “Spotkania” na zakończenie Wielkiego Tygodnia

W Hiszpanii nie ma procesji rezurekcjnej. Wielką popularnością cieszy się natomiast procesja Encuentro, która upamiętnia spotkanie zmartwychwstałego Jezusa z Maryją. Jest to ostatnia procesja Wielkiego Tygodnia.
2018-04-02 08:07:39
miniaturka

”W służbie Bogu i Ojczyźnie”. List pasterski Episkopatu Polski na 100-lecie KUL

Z okazji jubileuszu 100-lecia KUL biskupi polscy przygotowali specjalny list pasterski o znaczeniu i roli uniwersytetu, który odczytany będzie w Poniedziałek Wielkanocny podczas wszystkich Mszy Świętych.
2018-04-02 08:31:34
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: błędem jest ograniczanie nauczania św. Jana Pawła II do 2005 r.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w 13. rocznicę śmierci Papieża Polaka zachęca do duchowej łączności ze świętym i poznawania jego nauczania.