Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-11-07 15:47
S. Zielińska / KAI

Prymas Polski w Piekoszowie w 50-lecie koronacji obrazu MB Miłosierdzia

Zakończenie Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia i dziękczynienie za sto lat wolnej Polski, odbędzie się 18 listopada w Piekoszowie. Uroczystościom przewodniczył będzie abp Wojciech Polak.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Prymas spotka się także z chorymi i niepełnosprawnymi mieszkańcami Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

- Będzie to zakończenie Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia i dziękczynienie za sto lat wolnej Polski – zapowiadają organizatorzy, duszpasterze piekoszowskiej parafii.

Pobyt Prymasa w Piekoszowie rozpocznie się od wizyty w Domu dla Niepełnosprawnych, gdzie odbędzie spotkanie chorymi i wspólna Koronka do Miłosierdzia Bożego.

O godz. 16:00 rozpocznie się Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia pod przewodnictwem i z homilią abp. Prymasa Wojciecha Polaka, z udziałem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i biskupa pomocniczego w Kielcach Andrzeja Kalety. W czasie Mszy św. Prymas poświęci „Szatę dla Maryi” wykonaną w pracowni DRAPIKOWSKI-STUDIO w Gdańsku. Jest to wotum wdzięczności parafian, pielgrzymów i mieszkańców dekanatu piekoszowskiego za Złoty Jubileusz Koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

W piekoszowskiej świątyni obraz Matki Bożej, namalowany przez nowicjusza OO. Paulinów w Częstochowie – Krzysztofa Lateckiego w 1691 r., czczony jest od początku XVIII w., gdy w święto Wniebowstąpienia Pańskiego (21 maja 1705 r.) dostrzeżono krwawe łzy na wizerunku. Wydarzenie zostało opisane przez jednego z naocznych świadków. To niezwykle zjawisko dało początek kultowi Matki Bożej Piekoszowskiej. Obraz został umieszczony w świątyni. Do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych, zapisywano także łaski otrzymane za pośrednictwem Maryi.

8 IX 1968 r. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, w asyście biskupów, w obecności ok. 300 kapłanów, dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W uroczystości uczestniczył także generał Paulinów oraz blisko 70 000 tys. wiernych świeckich.

dziar / Piekoszów


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Wojciech Polak, prymas Polski, Matka Boża Miłosierdzia, Piekoszów