Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-03 13:37
ek / KAI

Prymas Polski: szkoła miejscem budowania kultury spotkania

Do budowania w szkołach kultury spotkania zachęcał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej 3 września w katedrze gnieźnieńskiej z okazji wojewódzkiej inauguracji nowego roku szkolnego.

Autor/źródło: Photogenica.pl

W Eucharystii wraz z uczniami i nauczycielami uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, wojewódzkich i oświatowych. W homilii metropolita gnieźnieński wskazał na znaczenie szkoły nie tylko jako placówki kształcącej, ale jako przestrzeni wychowującej do szacunku, otwartości i wzajemnych relacji.

„Wychowanie do dobrych wzajemnych relacji i troska o nie musi nas wszystkich prawdziwie dziś mobilizować do takiego wysiłku w wychowaniu przyszłych pokoleń, aby były otwarte i interesowały się tym, co je otacza. Aby były zdolne do dbania o innych i okazywania czułości, wolne od wszechobecnych uprzedzeń, według których, aby coś znaczyć, trzeba rywalizować z innymi, być agresywnym, twardym dla innych, szczególnie do tych, którzy są inni, są obcokrajowcami lub którzy w jakikolwiek sposób są postrzegani jako przeszkoda do autoafirmacji – powtórzył Prymas za papieżem Franciszkiem dodając, że wychowaniu takiemu służy właśnie budowanie w szkole kultury spotkania.

„W ten sposób szkoła staje się miejscem uprzywilejowanym, w którym wychowujemy się do wzajemnych relacji, gdzie nabywamy konkretne umiejętności i doświadczenia, które pomogą nam tworzyć dojrzałą, wierną swoim korzeniom i tradycjom, a jednocześnie prawdziwie otwartą na innych wspólnotę” – tłumaczył abp Polak.

Zaznaczył jednocześnie, że kultury spotkania nie można budować na siłę „błyszcząc słowem i mądrością”. Nie da się jej też zadekretować czy narzucić. To bowiem, co jest dla niej zasadnicze, fundamentalne i przez to twórcze, domaga się osobistego świadectwa, wzajemnej otwartości i porozumienia.

„Kulturę spotkania musi przenikać szacunek i otwartość. Owszem, wiele można znieść, ale ludzka małość, słabość, zazdrość, podejrzenie, powątpiewanie nie pozwolą ostatecznie na żadne spotkanie. Zawsze będzie jakaś wątpliwość czy podejrzenie, że przecież jest w tym może jakieś podwójne dno. Fundamentem musi być zaufanie, więcej, musi być pewność i jasność, że tylko w ten sposób prawdziwie się wychowuje” – mówił Prymas przypominając na koniec nauczycielom, wychowawcom i samorządowcom, że ich dzisiejsze działania i decyzje wpływają na przyszłe pokolenia.

Mszę św. wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem celebrowali abp senior Józef Kowalczyk, dziekan gnieźnieński ks. kan. Andrzej Grzelak oraz przybyli do katedry gnieźnieńscy kapłani. 

bgk / Gniezno

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-03 12:09:38
miniaturka

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu na nowy rok szkolny

Początek roku szkolnego to nowa nadzieja i nowe perspektywy na drodze rozwoju i dojrzewania – powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.
2018-09-03 12:30:41
miniaturka

Kard. Nycz na rozpoczęcie roku szkolnego: szkoła jest po to, by wspomagać rodziny

Dla uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny 2018/2019, ich rodziców i nauczycieli kard. Kazimierz Nycz odprawił dziś Mszę św. kościele Świętej Rodziny w Warszawie-Ursusie. Poświęcił też nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 360.
2018-09-03 13:19:05
miniaturka

Franciszek: chęć skandalu i dzielenia można pokonać tylko milczeniem i modlitwą

Papież wznowił sprawowanie codziennych Mszy św. z udziałem wiernych. „Niech Pan da nam łaskę, byśmy wiedzieli, ile trzeba mówić, a ile milczeć” – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty.
2018-09-03 14:07:08
miniaturka

Pielgrzymka Ann i Hann na Górę Świętej Anny

Ojcowie Franciszkanie z Góry Świętej Anny zapraszają 8 września 2018 r. już po raz drugi na pielgrzymkę wszystkie Anny i Hanny, a w tym roku także Marie, gdyż pielgrzymka wypada w dzień Narodzenia NMP.
2018-09-03 14:15:46
miniaturka
play

abp Ryś do uczniów: nauka Krzyża – to jest dopiero lekcja!

Z okazji początku roku szkolnego i katechetycznego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi na Teofilowie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II.
2018-09-03 14:30:29
miniaturka

"Ostatnia deska ratunku i droga do świętości" - zaproszenie

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na konferencję prasową pt. "Ostatnia deska ratunku i droga do świętości, czyli Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie po 40 latach".