Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-01-11 13:41
A. Czylok / KAI

Prymas Polski spotkał się z mieszkańcami schronisk dla osób bezdomnych

Prymas Polski abp Wojciech Polak spotkał się 10 stycznia z podopiecznymi Stowarzyszenia „DOM”, które prowadzi w Gnieźnie schroniska dla osób bezdomnych.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Placówki zapewniają dach nad głową i pracę osobom chcącym wyjść z bezdomności.

W spotkaniu, jak co roku, wzięło udział ponad sto osób. Do wspólnego stołu z mieszkańcami schronisk prowadzonych przez Stowarzyszenie „DOM” zasiedli pracownicy zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, dobroczyńcy, siostry zakonne, parlamentarzyści oraz wieloletni przyjaciele organizacji. Zwyczajową część artystyczną przygotowały w tym roku dzieci z gnieźnieńskiego przedszkola nr 9, wystawiając jasełka, których motywem przewodnim była miłość.

Nawiązując do przedstawienia abp Wojciech Polak zachęcał, by z taką właśnie dziecięcą szczerością i ufnością przyjmować przychodzącego Boga. Jak mówił, Odwieczny i Niepojęty stał się człowiekiem z jednego prostego powodu – z miłości i tylko w takim kluczu można tajemnicę narodzenia Boga zrozumieć i przyjąć.

„Kluczem jest miłość. Bóg nas kocha takimi, jakimi jesteśmy, niezależnie od tego ile posiadamy, cośmy w życiu przeszli i ile zrobili” – mówił abp Polak, zachęcając, by to doświadczenie miłości Boga, tak pięknie wyrażane i wyśpiewywane szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia, znalazło konkretne odzwierciedlenie w naszym codziennym życiu i relacjach z drugim człowiekiem.

„Kocham, kiedy chcę dobra drugiego, kiedy dostrzegam tego, którego chcę dobrem obdarować, i który jest dobrem również dla mnie” – podkreślił abp Polak, życząc byśmy taką postawę mieli nie tylko wobec naszych najbliższych, tych, których kochamy i lubimy, ale także, a może zwłaszcza wobec tych, którym trzeba przebaczyć, z którymi musimy się pojednać, do których powinniśmy wyciągnąć rękę.

Prymas podziękował też podopiecznym schronisk dla osób bezdomnych za ich pracę na rzecz lokalnej społeczności, a także przykład i dobro, które płynie zarówno z niej, jak i z wysiłku jaki podjęli, by zmienić życie i wyjść z bezdomności.

Doroczne spotkanie w sali gnieźnieńskiej parafii Świętej Trójcy byyło okazją do spotkania, ale przede wszystkim podziękowania wszystkim, którzy wspierają działalność Stowarzyszenia „DOM”. Powstało ono w 2004 roku z inicjatywy Marii Chwiałkowskiej-Grygiel i Mariana Wierzbickiego, który niegdyś sam bezdomny, zmobilizował środowisko podobnych sobie osób i z błogosławieństwem ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego założył zrzeszającą ich organizację. W krótkim czasie powstały schroniska, które do dziś zapewniają osobom bezdomnym nie tylko dach nad głową, ale i pracę, pomagając im w ten sposób wyjść z bezdomności.

Gniezno / bgk


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Wojciech Polak, prymas Polski, bezdomność, osoby bezdomne, Stowarzyszenie DOM