Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-11 03:01
ds / Biuro prasowe Prymasa Polski

Prymas Polski przypomina o obowiązkach wobec Ojczyzny

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. w intencji Ojczyzny w 102. rocznicę odzyskania niepodległości. W swojej homilii apelował o pojednanie i odpowiedzialność za przyszły los Polski.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Uroczysta Msza Święta odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej. W homilii Prymas Polski przypominał, że „chrześcijanie jako obywatele konkretnego państwa, z taką czy inną władzą, nie mogą się uchylać od odpowiedzialności za jego kształt i jego porządek”. 

Metropolita gnieźnieński nawiązał też do czytanej Ewangelii o uzdrowieniu trędowatych przyznając, że i my potrzebujemy dziś uzdrowienia – uzdrowienia z nieufności wobec samych siebie i innych, z wielu obaw i wad, których jesteśmy niewolnikami, z naszych zamknięć, uzależnień i przywiązań.

Prymas Polski odniósł się do bieżących spraw mówiąc, że „wiele dziś rozgoryczenia i buntu, wiele agresji i zagubienia, wiele też egoizmu i cynizmu" i zaapelował o to, aby wszystko to uleczyć i poskładać. 

Abp Polak przypomniał, że ewangeliczny cud uzdrowienia, cud oczyszczenia dokonuje się w drodze i to w drodze pod górę, a więc w czasie podejmowanego wysiłku, co i dla nas jest wskazówką, że i my taki wysiłek musimy podjąć i nawoływał „do podejmowania wspólnych trudów i wysiłków, do cierpliwego budowania i tworzenia wspólnego dobra, do przekraczania barier i podziałów, do przebaczenia i pojednania, do odważnego przypominania sobie słów Jezusa: jedni drugich brzemiona noście".

Na koniec Prymas Polski podkreślił, że „warto pamiętać o codziennym i obywatelskim wymiarze patriotyzmu", na który składa się choćby sam szacunek dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne, ale także szacunek dla siebie nawzajem, a zwłaszcza dla inaczej myślących współobywateli, bez uproszczeń i krzywdzących porównań.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-11 10:00:28
miniaturka

Nieznane uzdrowienie za przyczyną Jana Pawła II

Piszę te słowa, aby dać świadectwo łaski otrzymanej w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes za wstawiennictwem papieża Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 2004 roku. Tak Linda zakończyła swoje świadectwo uzdrowienia, które dokonało się w Lourdes. Poznajcie jej historię.
2020-11-11 10:25:38
miniaturka

Rozmawiajmy z dziećmi o patriotyzmie

Instytut Książki zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Książki mogą stać się świetnym pretekstem do takich rozważań, ponieważ pomagają budować naszą tożsamość oraz lepiej poznać i zrozumieć historię.
2020-11-11 10:49:46
miniaturka

Francuscy katolicy domagają się powrotu Mszy

Francuscy katolicy modlą się u wejść do kościołów. W całej Francji organizowane są także pokojowe protesty przeciwko wprowadzonemu przez rząd zakazowi sprawowania liturgii z udziałem wiernych. Mimo odwołania złożonego przez biskupów decyzję tę potwierdziła francuska Rada Stanu.
2020-11-11 11:35:58
miniaturka

Jezus jak błyskawica

Aktualnie z błyskawicą kojarzy się nam ruch obiecujący wyzwolenie kobiet z „piekła”, przy czym to właśnie rzekome wyzwolenie jest dokładnie drogą do piekła. Kiedy przyjdzie Królestwo Boże i czy powtórnemu przyjściu Jezusa będą towarzyszyć błyskawice?
2020-11-11 11:44:07
miniaturka

Kościół jest zobowiązany wykorzenić zło w sobie

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej Papież Franciszek odniósł się do opublikowanego wczoraj raportu na temat instytucjonalnego dochodzenia i procesu decyzyjnego Stolicy Apostolskiej dotyczącego byłego kardynała Theodore’a McCarricka (od 1930 do 2017) opublikowanego przez Sekretariat Stanu.
2020-11-11 11:48:52
miniaturka

Zdalne nauczanie to słabsze wyniki

Badania pokazują, że lekcje online prowadzą do gorszych wyników w nauce. Grupa naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie i Sztokholmie oceniła efekty nauki zdalnej w szkołach w Holandii. Najsłabiej wypadały dzieci z rodzin, w których rodzice nie byli w stanie pomóc im w lekcjach.