Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-04-21 17:33
Anna Bajon / KAI, bgk / Gniezno

Prymas Polski prosi o modlitwę w intencji nowych powołań

O podjęcie osobistej i wspólnotowej modlitwy w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych prosi diecezjan w liście na Niedzielę Dobrego Pasterza Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Autor/źródło: Mazur/episkopat.pl

Metropolita gnieźnieński zwraca się też do młodych, zachęcając, by z ufnością pytali Jezusa o życiową drogę i nie bali się na nią wkroczyć.


„Większość z nas przeżywa tajemnicę powołania w życiu świeckim i rodzinnym. Koniecznie jednak potrzebujemy kapłanów, którzy ofiarnie i wiernie będą głosić Ewangelię oraz sprawować sakramenty. Potrzebujemy także osób konsekrowanych, zakonników i sióstr zakonnych, które w prostocie i z entuzjazmem oddadzą się na służbę Bogu i Kościołowi” – podkreśla w liście metropolita gnieźnieński przyznając, że spadek liczby powołań dotyczy także prymasowskiej archidiecezji.


„Kryzys demograficzny, presja współczesnej kultury i mentalności, a nierzadko także nasze własne zaniedbania w dawaniu świadectwa czy też niewystarczająca troska o rodziny i ludzi młodych powodują, że również w archidiecezji gnieźnieńskiej odczuwamy już znaczne braki w tym względzie” – stwierdza Prymas Polski.


Abp Polak zauważa, że zmniejsza się liczba księży pracujących w poszczególnych wspólnotach i coraz częściej zdarza się, że kapłani muszą posługiwać jednocześnie w dwóch parafiach. "W obliczu wyzwań, przed którymi stajemy, musimy jeszcze raz z większą gorliwością i zawierzeniem Bogu podjąć osobiście i w naszych wspólnotach pokorną i ufną modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne” – pisze abp Polak.


Prymas poleca, by była ona zanoszona szczególnie podczas okolicznościowych nabożeństw w pierwsze czwartki miesiąca, a także na zakończenie każdej Mszy św. począwszy od 29 kwietnia aż do 28 października, kiedy zakończy się Synod Biskupów nt. młodzieży, który – jak podkreśla Prymas – będzie szczególną okazją do modlitwy w intencji powołań.


Abp Polak zwraca się także bezpośrednio do młodzieży. „Wiedzcie, że bardzo często o Was myślę i modlę się, abyście z ufnością pytali Jezusa o Waszą drogę życiową. Nie bójcie się na nią wkroczyć!” – przekonuje abp Polak i słowami papież Franciszka przypomina, że chociaż czasem trudno w to uwierzyć, to jednak „nie jesteśmy zanurzeni w przypadkowości, ani pociągani serią chaotycznych wydarzeń, ale przeciwnie, nasze życie i nasza obecność w świecie jest owocem Bożego powołania”.


List będzie czytany w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w Niedzielę Dobrego Pasterza 22 kwietnia. Zebrane tego dnia ofiary przekazane zostaną na rzecz Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, za co abp Wojciech Polak w imieniu całej seminaryjnej wspólnoty na zakończenie listu z serca dziękuje.


Pełna treść listu Prymasa Polski dostępna na stronie www.prymaspolski.pl

bgk / Gniezno


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: powołania, abp Wojciech Polak, Niedziela Dobrego Pasterza