Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-01 13:16
S. Zielińska / KAI

Prymas: Kaplica Polska w Notre-Dame znakiem bliskości z Ojczyzną

Jest to szczególna okazja by podziękować tym wszystkim, którzy od lat obejmują troską Polonię mieszkającą we Francji. - napisał abp Wojciech Polak w liście z okazji inauguracji Kaplicy Polskiej w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Dzięki Waszej obecności zakorzeniona w każdym człowieku potrzeba odkrywania własnej narodowej tożsamości, może być należycie realizowana. Szczególnym znakiem tej bliskości jest inaugurowana przez Was nowa Polska Kaplica cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski – napisał prymas Polski, metropolita gnieźnieński, abp Wojciech Polak w liście z okazji inauguracji Kaplicy Polskiej w katedrze Notre-Dame w Paryżu, która odbędzie się w sobotę.

„Jest to też szczególna okazja by podziękować tym wszystkim, którzy od lat obejmują troską Polonię mieszkającą we Francji. Dzięki ich wytężonej pracy, lokalny Kościół ożywiony zwykłą wiarą naszych Rodaków, mógł znacząco się rozwijać. Przestrzenią działalności Polskiej Misji Katolickiej stała się ponadto troska o kultywowanie polskiej tradycji i więzi z Ojczyzną wśród tych, których różne życiowe sytuacje zmusiły do emigracji. Dzięki Waszej obecności zakorzeniona w każdym człowieku potrzeba odkrywania własnej narodowej tożsamości, może być należycie realizowana” – podkreślił prymas Polski.

Abp Polak przypomniał także słowa św. Jana Pawła II, który zwracając się do Polonii powiedział kiedyś: ,,Ci, którzy opuszczali kraj, czy za chlebem, czy z innych powodów, zabierali ze sobą Jasnogórski lub Ostrobramski obraz. Obraz ten był zewnętrznym znakiem ich wiary, ich przywiązania do Chrystusa i Polski” . Głęboko wierzę, że tak samo będzie w tym przypadku, a to szczególne miejsce stanie się przestrzenią wytężonej modlitwy.

Uroczystej Mszy św. w sobotę o godz. 15.00 w katedrze Notre-Dame będzie przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, który wygłosi także homilię. Obecni będą m.in. kardynał André Vingt-Trois, reprezentujący Kościół we Francji, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji ks. bp Wiesław Lechowicz, rektor katedry Notre-Dame ks. Partick Chauvet oraz przeor klasztoru ojców paulinów z Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. W uroczystości wezmą udział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-12-01 08:53:49
miniaturka

Siostry zakonne modlą się w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych

Bp Artur Miziński skierował do wszystkich żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce prośbę o modlitwę, by prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
2018-12-01 12:25:37
miniaturka

List biskupa polowego z okazji 100. rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce

„Podejmujmy wspólny wysiłek i życzliwą współpracę wokół najważniejszego celu, jakim jest dobro każdego żołnierza, niepodległość i bezpieczeństwo naszej umiłowanej Ojczyzny” – zachęca wiernych Ordynariatu Polowego bp Józef Guzdek.
2018-12-01 12:40:17
miniaturka

Modlitwa za szczyt klimatyczny COP24

Polski Kościół – odpowiadając na apel Stolicy Apostolskiej – wesprze szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach modlitewnie.
2018-12-01 13:43:42
miniaturka

Peregrynacja relikwii św. Ojca Pio

W ramach obchodów jubileuszu stulecia od otrzymania przez Ojca Pio stygmatów oraz pięćdziesięciolecia od jego przejścia do domu Ojca, odbędzie się peregrynacja wyjątkowych relikwii pierwszego stopnia świętego Stygmatyka.
2018-12-01 15:51:59
miniaturka

Jasna Góra: adwentowy dzień skupienia diakonów stałych

Diakoni stali posługujący w Kościele w Polsce przeżywali dziś na Jasnej Górze swój adwentowy dzień skupienia.
2018-12-01 17:53:48
miniaturka
play

Klerycy od kuchni

Co jest najfajniejszego w życiu kleryka? Co z nimi wspólnego ma sztuka? Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej zapraszają na sztukę pt: "Czy zobaczę Cię jutro?"