Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-06-23 19:05
AC / bgk / KAI

Prymas do bierzmowanych: świat i Kościół potrzebują radości wiary

Mamy być świadkami wiary, którą przeżywamy z radością, zdumieniem i wdzięcznością. Świadków takiej wiary oczekuje dziś świat i Kościół – mówił abp Wojciech Polak do młodych, którym udzielił sakramentu bierzmowania.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w niedzielę 23 czerwca Mszy św. i udzielił sakramentu bierzmowania młodym w parafii pw. Wszystkich Świętych w Orchowie. Tamtejsza wspólnota przeżywała tego dnia także 650-lecie erygowania parafii oraz przypadające 24 czerwca święto patronalne Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Nawiązując do tych dwóch wydarzeń abp Polak przypomniał o istocie parafii, jako wspólnoty ludzi wierzących, których łączy Jezus Chrystus.

„Idziemy w Jego imię. Idziemy jako ci, których to imię jednoczy. Idziemy jako ci, których łączy święty chrzest i wiara w Jezusa Zmartwychwstałego. Idziemy jako świadkowie tej prawdy, powołani i posłani, aby głosić zbawienie światu” – mówił metropolita gnieźnieński wskazując dalej na potrzebę dawania świadectwa wiary nie tylko z odwagą i autentycznością, ale także z radością.

„Mamy być świadkami wiary, którą przeżywamy właśnie tak: z radością, ze zdumieniem i z wdzięcznością” – podkreślił Prymas, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że prawdą jest, iż radości wiary nie przeżywa się tak samo na różnych etapach i nieraz w trudnych okolicznościach życia. Niemniej trzeba sobie i innym o tej radości przypominać, bo są wśród chrześcijan i tacy, którzy, jak trafnie zauważa papież „zdają się żyć Wielkim Postem bez Wielkanocy”.

„Dlatego Ojciec Święty właśnie dziś, w tym dniu, w którym wydarzenie narodzenia świętego Jana Chrzciciela, rzuca światło i na nasze życie, proponuje, abyśmy i my zapytali siebie: jaka jest moja wiara? Czy jest to wiara radosna, czy też wiara zawsze taka sama, wiara płaska? Czy potrafię odczuć pociechę Ducha Świętego, czy jestem zamknięty? Jaka jest moja wiara? Czy jest radosna?” – pytał Prymas.

Zachęcał też uczestników liturgii, a zwłaszcza młodych przyjmujących sakrament bierzmowania, by z tak właśnie przeżywaną wiarą – pełną radości, wdzięczności i zdumienia – szli do świata. Z Jezusem bowiem – przypomniał – radość zawsze się rodzi i odradza, a ci, którzy pozwalają, aby ich zbawił, zostają wyzwoleni z grzechu, uwolnieni od smutku, wewnętrznej pustki i izolacji.

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Orchowie należy do najstarszych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Erygowana została w 1369 roku. Zabytkowy, drewniany kościół wzniesiono w latach 1789-1792 dzięki staraniu ks. Ignacego Gułkowskiego, z fundacji Petroneli Mlickiej. W latach 1997-2002 świątynia została gruntownie odrestaurowana.

bgk / Orchowo


Podziel się tym materiałem z innymi: