Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-07 10:30
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Propozycja ustanowienia Światowego Dnia Braterstwa

Papież Franciszek i wielki imam al-Azhar, Ahmed Al-Tajjeb wspólnie zaproponowali ustanowienie 4 lutego Światowym Dniem Braterstwa.

Autor/źródło: Pixabay/sweetlouise/Pixabay License

Przesłanie w tej sprawie sekretarzowi generalnemu ONZ António Guterresowi wręczyli kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot oraz sędzia Muhammad Abd al-Salam.

Oprócz ustanowienia dnia braterstwa Franciszek i wielki imam zasugerowali ONZ zwołanie w niedalekiej przyszłości światowego szczytu poświęconego temu tematowi.

António Guterres wyraził uznanie dla inicjatywy oraz gotowość do włączenia się w jej realizację. Wyznaczył także Adamę Dienga, swojego specjalnego doradcę do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści oraz zapobiegania ludobójstwom, do współpracy z Komitetem Najwyższym. Gremium to powstało 20 sierpnia, a jego zadaniem jest osiągnięcie celów zawartych w Dokumencie o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i zgodnego współistnienia. Został on podpisany 4 lutego 2019 roku przez Papieża i wielkiego imama al-Azhar. Komitet aktualnie składa się z przedstawicieli chrześcijan, islamu oraz judaizmu. Gremium przewodzi kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Do tej inicjatywy ustosunkowała się Shahrzad Houshmand, teolog muzułmańska. Oto co powiedziała Radiu Watykańskiemu:

„Dzisiaj naglącym wyzwaniem dla bycia religijnymi jest również bycie wiarygodnymi. Religijność, która zamyka się jedynie w murach budynku i broni swoich własnych wartości nie może być uznana za wiarygodną, ponieważ potrzebujemy dzisiaj świadków. Ta propozycja jest krokiem w stronę duchowego, wiarygodnego świadectwa w świecie, który cierpi.“

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-06 14:30:02
miniaturka

Kraków: Weekend Cudów Szlachetnej Paczki

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów, jedno z największych świąt dobroczynności w Polsce, organizowane przez Stowarzyszenie Wiosna.
2019-12-06 16:24:10
miniaturka

101. rocznica powstania KUL

8 grudnia 2019 r. Katolicki Uniwersytet Lubelski będzie świętował 101. rocznicę powstania.
2019-12-06 16:28:09
miniaturka

Znajdź bohatera wśród swojej rodziny

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, którą obchodziliśmy 1 września br., ruszył ciekawy projekt pt. „Ministerstwo Bohaterów”. Twórcy zachęcają do szukania bohaterów wśród najbliższych, członków rodziny.
2019-12-07 10:19:24
miniaturka

Papież do włoskich notariuszy: bądźcie kompetentni i nieskazitelni

Podchodźcie z troską do wszystkich, którzy się do was zwracają – prosił Papież włoskich notariuszy. Przyjął ich na audiencji z okazji stulecia Krajowej Kasy Notariuszy.
2019-12-07 10:33:43
miniaturka

Papież: trzeba słuchać i dialogować

O potrzebie słuchania, które jest postawą człowieka pragnącego zrobić coś dla drugich, oraz o dialogu mówił Papież w spontanicznym przemówieniu skierowanym do członków redakcji czasopisma Aggiornamenti sociali prowadzonego przez włoskich jezuitów.
2019-12-07 11:20:49
miniaturka

Moc sługi Bożego jest wprost proporcjonalna do jego wiary

...Zadaniem kapłana jest nie tylko udzielanie sakramentów, ale także rozpalanie wiary i bycie jej świadkiem”.-To słowa o. Raniero Cantalamessy OFMCap skierowane do Papieża Franciszka i członków Kurii Rzymskiej.