Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2020-03-03 10:26
nc

Promocja nowych pomocy duszpasterskich na Jasnej Górze

„Opatrznościowy Pasterz. Drogi życia Stefana kard. Wyszyńskiego” oraz „Maryjne Vademecum Duszpasterza” - to dwie książki, których promocja odbyła się niedawno na Jasnej Górze. Pierwsza to pomoc do nabożeństw majowych, druga zaś również wpisuje się w miesiąc maryjny, ale go przekracza.

Autor/źródło: Jasnogórski Instytut Maryjny

W ramach spotkania Komisji Maryjnej KEP na Jasnej Górze, 29 lutego odbyła się prezentacja nowego dokumentu Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

W pierwszej części „Maryjnego Vademecum Duszpasterza” omówiono sytuacje i wyzwania, wobec których staje dziś mariologia. W drugiej, zasadniczej – jak podkreślał o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv, członek Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski – drogi poznawania Maryi i oddawania jej czci: „Jakie to są drogi? Pierwsza to droga liturgii, wyraźnie jest podkreślone, że kult Maryjny nie jest jakimś osobnym kultem, tylko stanowi integralną część kultu chrześcijańskiego. Druga droga to droga prawdy, czyli poznawanie Maryi na drodze studium, Pisma świętego, Ojców Kościoła, dokumentów. Trzecia droga to piękno, droga wpatrywania się w piękno Maryi, w szczególności Jej Niepokalanego Poczęcia. Kolejna droga to droga miłości, droga przylgnięcia sercem do Maryi, i wreszcie ostatnia droga to droga doświadczenia”.

W trzeciej części Vademecum omówiono nieprawidłowości w kulcie maryjnym i wskazówki, jak im zaradzać. Ponadto do aneksu dołączono m.in. Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego i Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi za Wolność Kościoła Chrystusowego. Dokument zawiera również krótką charakterystykę wybranych ośrodków mariologicznych, ruchów i stowarzyszeń.

Abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji podkreślił, „że specyfika kultu maryjnego i duchowości maryjnej w Polsce domaga się, aby ten charyzmat wypracowany przez św. Jana Pawła II i Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, był w obecnym czasie jeszcze mocniej pogłębiany”.

Przewodniczący Komisji, przywołując słowa Konstytucji dogmatycznej o Kościele, gdzie jest mowa o godności Bożej Rodzicielki i formach Jej kultu, zwrócił uwagę na potrzebę syntetycznego opracowania wskazań duszpasterskich dotyczących pielęgnacji i rozwoju pobożności maryjnej w Kościele w Polsce: „Są takie dwa wektory, które pokazują nam drogi, żebyśmy rzeczywiście unikali nieprawidłowości, ale druga strona – żebyśmy zawsze byli otwarci na działanie Ducha Świętego. Właśnie Maryja nas tego uczy, będąc Oblubienicą w Duchu Świętym, kiedy Ona była uczulona na to, co słyszała w swoim wnętrzu, a już nie mówiąc o programie Jej Syna, któremu się poświęciła. I to dzieło Jej Syna zostało przez Nią potwierdzone, i przekazane nam i przyszłym pokoleniom”.

W czasie spotkania o. Mariusz Tabulski, sekretarz Komisji Maryjnej zaprezentował także inną pozycje, wydaną pod patronatem Komisji Maryjnej – czytania majowe na 2020 rok autorstwa o. Stanisława Przepierskiego, dominikanina pt. „Opatrznościowy Pasterz. Drogi życia Stefana kard. Wyszyńskiego”. Obie pozycje wydało wydawnictwo Zakonu Paulinów – Paulinianum.

„Mamy nadzieję, że one pomogą nam w przygotowaniu na beatyfikację – taki był sens i cel wydania tzw. Czytanek na maj; wprowadzając nas w radość spotkania ze świętym Pasterzem, kardynałem Stefanem Wyszyńskim” – mówił o. Tabulski.

Słowo wstępne do czytanek napisał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej. „Chcemy przez te czytanki nie tylko przygotować nas do samego daru beatyfikacji, ale również do dziękczynienia, które będzie miało miejsce 26 sierpnia 2020 r. tutaj, na Jasnej Górze – podkreślał w czasie prezentacji abp Wacław Depo – I wtedy, żeby to bardzo mocno zabrzmiało, że Prymas Wyszyński jest prymasem jasnogórskim, Jego nauczanie każdego roku, zarówno związane z uroczystościami Królowej Polski, czy Matki Bożej Jasnogórskiej, weszło tak w nasz krwioobieg duszpasterstwa polskiego, że będziemy mogli czerpać z nich nieustannie i je aktualizować”.

„Myślę, że obie te książki w roku beatyfikacji ks. Prymasa Wyszyńskiego, to będzie wkład z naszej strony, ze strony paulinów i naszego wydawnictwa w to, żeby dotrzeć do niemal każdej parafii w Polsce, bo obydwie te pozycje są bardzo cenne” – podkreślił o. Samuel Pacholski.

Książki można zamawiać w Instytucie Maryjnym na Jasnej Górze lub w wydawnictwie „Paulinianum”

Kontakt do Instytutu: instytut.maryjny@jasnagora.pl / tel. 34 37 77 439.

Źródło: jim


Podziel się tym materiałem z innymi: