Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-06 13:52
JR

Projekt ustawy ws. aborcji wychodzi poza moje przekonania. Ma pogodzić dwie strony

Ten projekt [dopuszczenia aborcji w przypadku wad letalnych dziecka] jest próbą pogodzenia dwóch zwaśnionych stron i wychodzi poza moje osobiste przekonania, ale w takiej sytuacji jak ta głowa państwa nie może się kierować tylko swoimi przekonaniami – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Po wyroku TK ws. aborcji eugenicznej i fali protestów prezydent Andrzej Duda złożył projekt zmian ustawy dopuszczający aborcję w przypadku wad letalnych dziecka. W wywiadzie dla Interii powiedział, że projekt nie odpowiada jego osobistym przekonaniom, ale jest próbą pogodzenia dwóch stron. 

„Przygotowałem projekt ustawy. Teraz jego gospodarzem jest marszałek Sejmu. Ten projekt jest próbą pogodzenia dwóch zwaśnionych stron i wychodzi poza moje osobiste przekonania, ale w takiej sytuacji jak ta głowa państwa nie może się kierować tylko swoimi przekonaniami” – mówił prezydent.

Jak zaznaczył, jest przeciwnikiem aborcji eugenicznej.

„Mam bardzo konserwatywny pogląd w tej kwestii. Jestem ostrym przeciwnikiem aborcji eugenicznej. W tym przypadku zrozumiałem jednak, że jako prezydent muszę też dostrzec tych, którzy się obawiają. Trzeba dostrzec ich obawy i zminimalizować je od strony prawnej. Polskie państwo o nich pamięta. W tej chwili gospodarzem projektu jest parlament i tam zapadnie decyzja. Politycy, którzy tam zasiadają, też ponoszą odpowiedzialność za te sprawy. Oni zdecydują, co dalej z tym projektem”.

Powiedział też, że zależy mu na ochronie i rozwoju rodzin.

„Oczywiście chciałbym nadal prowadzić bardzo ambitną politykę rodzinną i dlatego ogłosiłem Kartę Rodziny. Chciałbym stwarzać warunki w którym polskie rodziny będą mieć jak najwięcej dzieci. To są ważne zadania prezydenta, który patrzy w przyszłość”.

Zapytany, co dla niego jako konserwatywnego polityka, oznaczają takie sprawy jak odwracanie się młodych od Kościoła czy proaborcyjne protesty kobiet, odpowiedział:

„Bardzo proste wskazówki. Przede wszystkim trzeba spokojnie pozostawać przy swoich przekonaniach, bo to jest dla mnie najważniejsza rzecz. Moje poglądy nigdy nie były radykalne, ale byłem konsekwentny, np. jeśli chodzi o programy szkolne i unikanie treści o charakterze genderowym, bo one godzą w rodzinę. Ktoś powie, że to jej tradycyjny model. Tak, ale taka rodzina została w 1997 roku wpisana do Konstytucji nie przez kogo innego tylko lewicę. To pokazuje, jak silne są dziś prądy, które nazywam już lewackimi, a nie lewicowymi”.

Źródło: Interia.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-01-06 08:55:48
miniaturka

Co zrobić z choinką po świętach? Drzewko nie musi trafić do śmietnika

Choinka, której chcemy się pozbyć po świętach, nie musi trafić do śmietnika – przypominają Lasy Państwowe. Można ją zagospodarować – posadzić albo rozdrobić i rozsypać na rabacie. Drzewka świąteczne to też biomasa.
2021-01-06 11:13:03
miniaturka

Jakie Kościoły w Polsce obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia?

W środę przypada wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie święta obchodzą prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.
2021-01-06 12:28:08
miniaturka

Relikwie Trzech Króli istnieją? Relikwiarz znajduje się w Kolonii w Niemczech

Katedra w Kolonii, będąca symbolem tego miasta, jest szczególnie często nawiedzana w okresie Bożego Narodzenia, przy czym magnesem dla zwiedzających jest stojący za głównym ołtarzem relikwiarz Trzech Króli. Jaka jest jego historia?
2021-01-06 14:01:01
miniaturka

Franciszek: jesteśmy wezwani do fascynacji Chrystusem

„Jesteśmy wezwani, by zawsze dać się zafascynować, pociągać, prowadzić, oświecać i nawracać przez Chrystusa” – powiedział Ojciec Święty 6 stycznia w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Była ona transmitowana z papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim w Watykanie.
2021-01-06 15:26:47
miniaturka

Fundacja im. Brata Alberta apeluje o zaszczepienie niepełnosprawnych i bezdomnych

O objęcie dobrowolnymi szczepieniami na Covid-19 w grupach „0” i „1” pracowników i osób korzystających z pomocy placówek oferujących wsparcie niepełnosprawnym oraz bezdomnym, apeluje Fundacja im. Brata Alberta.
2021-01-06 15:42:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Czas Bożego Narodzenia nie jest tylko po to, aby się powzruszać przy stajence i pośpiewać kolędy (choć to ważne i piękne). Ale ostatecznie chodzi o nawrócenie, o odkrycie Jezusa na nowo w swoim życiu. Ile razy już słyszałem to wezwanie?