Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-30 13:59
JR / PAP

Program domowej opieki nad chorymi ma pomóc w zmniejszeniu liczby zgonów na COVID-19

Program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Autor/źródło: PAP

Celem programu #DomowaOpiekaMedyczna jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów. 

Szef resortu nauki Adam Niedzielski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 zmienił się, bo resort dokonał jego oceny po dwóch tygodniach działania.

„Ten program tak naprawdę, i to jest najważniejsze dzisiaj stwierdzenie, jest bardzo realnym narzędziem walki niestety z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach” – zaznaczył Niedzielski. Powiedział, że lekarze zwrócili uwagę na to, iż pacjenci za późno trafiają do szpitala.

„Odkładamy na ostatni moment to, kiedy potrzebujemy interwencji medycznej, takiej bardziej specjalistycznej, szpitalnej. Karetki są wzywane zbyt późno” – dodał.

„Żeby dobrze trafić w początek tego procesu (leczenia - PAP) chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatki wynik byli objęci właśnie taką domową opieką medyczną, żeby mieli szansę, mieli możliwość trafić do szpitala w odpowiednim momencie, kiedy te terapia, kiedy te środki będą najskuteczniejsze” – mówił. Dodał, że chciałby, aby wszyscy Polacy mieli zapewnioną taką dostępność.

„Zdecydowaliśmy się razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim, że taka dostępność do pulsoksymetru od państwa dla obywatela będzie zapewniona dla każdego, kto ma dodatni wynik testu covidowego”.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski zaprezentował również film promujący program domowej opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19. W filmie poinformowano, że jeśli ktoś jest zarażony koronawirusem to może liczyć na całodobową opiekę medyczną w domu. Aby było to możliwe, należy wypełnić formularz na stronie internetowej resortu zdrowia lub poprosić lekarza POZ o zgłoszenie. Wówczas zainteresowany otrzyma pulsoksymetr – wynika z zaprezentowanego filmu.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-30 11:16:15
miniaturka

KEP: właściwa reakcja na cierpienie to powierzenie się Bogu, a nie „przebaczenie” Mu

Wydany 28.11 dokument Komisji Nauki Wiary KEP to kolejna w szeregu kilku opinii dotyczących praktyk pojawiających się w grupach, wspólnotach i duszpasterstwach, które wprawdzie mogą mieć praktyczne uzasadnienie, jednak oparte są na wątłych lub błędnych podstawach teologicznych.
2020-11-30 11:40:24
miniaturka

Wrak na dnie Morskiego Oka. TOPR udostępnia zdjęcia

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pokazało zdjęcia łodzi spoczywającej na dnie Morskiego Oka. Sfotografowana łódź to „Syrena” służąca kiedyś do przewodu turystów. Odnaleziono ją 5 lat temu.
2020-11-30 13:09:20
miniaturka

Akcja #aGiftOfWisdom – podziel się mądrością zaczerpniętą od seniorów

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zachęca młodych ludzi, by w czasie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia znaleźli sposób na okazanie bliskości osobom starszym, nawet wirtualnie, a w sieci podzielili się zaczerpniętą od nich mądrością i radami. Ma temu posłużyć hasztag #aGiftOfWisdom.
2020-11-30 14:41:26
miniaturka

MIVA Polska pomaga mimo pandemii

Pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią MIVA Polska działająca w obrębie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji kontynuuje pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu. W październiku 2020 zostało zatwierdzonych i przyjętych do realizacji 38 nowych projektów od misjonarzy z całego świata na różnego rodzaju pojazdy.
2020-11-30 14:49:16
miniaturka

Karmelitanki bose zachęcają do powierzania im intencji w Adwencie

Na czas Adwentu można poprosić o modlitwę karmelitanki bose. Wystarczy na stronie internetowej ze specjalną skrzynką wybrać klasztor i wpisać swoją intencję. „Wybierz klasztor i napisz intencję do modlitwy” – zachęcają zakonnice.
2020-11-30 15:00:44
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Cóż takiego jest w prostaczkach – możemy zapytać – że widzą dalej i więcej niż mądrzy i roztropni? Z pewnością poczucie ich własnej niedoskonałości i niewystarczalności, które otwiera ich na Boga. Mądrzy i wielcy, przeciwnie, są jak naczynia wypełnione po brzegi.