Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-25 11:30
nc / Caritas Polska

Program Caritas dla edukacji dzieci

Utalentowane dzieci pragną rozwijać swoje zainteresowania, ale często potrzebują do tego naszego wsparcia. Pomoc zapewnia im program „Skrzydła”, realizowany przez Caritas dzięki darczyńcom z całej Polski.

Autor/źródło: Za zgodą Caritas Polska

Celem programu jest wsparcie dzieci i młodzieży, często podopiecznych świetlic środowiskowych, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Pomoc jaką otrzymują pozwala np. na opłacenie wycieczek szkolnych czy zakup potrzebnej odzieży. - Najważniejsze jest dla nas jednak inwestowanie w rozwój uczestników programu, czemu służy m.in. opłacanie im zajęć dodatkowych, rozwijających, kształtujących charakter. Szczególnie pochylamy się nad dziećmi, które są utalentowane, a ich osiągnięcia wyróżniają się na tle dokonań ich rówieśników. Pod naszą opieką są m.in. dzieci chcące rozwijać swoje talenty sportowe, muzyczne czy taneczne - mówi ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Motywować i inspirować

Problemem młodych ludzi, pochodzących z rodzin niepełnych, zmagających się z trudnościami materialnymi, czy też z domów dziecka, są nie tylko bariery finansowe, utrudniające, lub wręcz uniemożliwiające im rozwój, ale przede wszystkim brak wiary w siebie, brak motywacji do nauki, pracy nad sobą i twórczych poszukiwań, brak umiejętności wyznaczania sobie w życiu celów oraz znajdowania motywacji do ich osiągania. Dlatego realizując program „Skrzydła”, chcemy skupiać się nie tylko na przekazywaniu stypendiów, ale również na motywowaniu dzieci i młodzieży oraz na inspirowaniu ich do dalszej nauki i ciągłego rozwoju. Taką inspirację mogą przynosić uczestnikom programu wizyty w niezwykłych, niedostępnych dla nich na co dzień miejscach.

Fascynujące światy lotnictwa i kolei

W nowym roku szkolnym odbyło się pierwsze spotkanie o charakterze motywacyjnym w firmie Generali. Stypendyści Programu z Caritas Diecezji Radomskiej mieli szansę spotkać się z członkami zarządu firmy oraz jej pracownikami z różnych działów, którzy opowiedzieli o swojej codziennej pracy i pasjach. Podczas wizyty nie mogło zabraknąć czasu na posiłek, który firma przygotowała dla uczestników wycieczki, w jednej z firmowych stołówek. Dzięki temu dzieci zobaczyły jak wygląda codzienne życie pracowników korporacji.

Uczniowie – podopieczni Caritas Diecezji Radomskiej uczestniczyli również w zorganizowanych przez PLL LOT zajęciach edukacyjnych poświęconych samolotom i podróżom lotniczym. Edukatorzy opowiadali w jaki sposób przygotować się do lotu samolotem, a następnie oprowadzili grupę po hangarze, gdzie serwisowane są samoloty oraz po warszawskim Lotnisku Chopina.

Inną atrakcją była wizyta w Stacji Muzeum (dawnym Muzeum Kolejnictwa) wprowadzająca jej młodych uczestników w fascynujący świat kolei. Siedzibą Muzeum jest dawny dworzec stacji Warszawa Główna Osobowa przy ulicy Towarowej 3 w Warszawie. Podopieczni programu „Skrzydła” mogli podziwiać m.in. zabytki techniki kolejowej (tabor, elementy infrastruktury) oraz pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce, takie jak mapy kolejowe, mundury, zegary, modele i makiety. Zajęcia były przykładem dodatkowych działań, jakie Caritas Polska wprowadza podczas realizacji programu. Działania te mają służyć rozbudzaniu i rozwijaniu zainteresowań podopiecznych „Skrzydeł”.

Źródło: Biuro Prasowe Caritas Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-25 09:41:57
miniaturka

Kard. Filoni: każdy ochrzczony jest misjonarzem

„Ojciec Święty przypomina, że bycie misjonarzem nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób specjalnie do tego powołanych i wyszkolonych. Dlatego nazwał obecny miesiąc misyjny «nadzwyczajnym»” – wyjaśnił kard. Fernando Filoni.
2019-10-25 10:10:03
miniaturka

Abp Dal Toso: misjonarze to nie tylko duchowni, ale też rodziny

Dobiega końca nadzwyczajny miesiąc misyjny. Obchody miesiąca misyjnego nie były jednak scentralizowane, lecz odbywały się przede wszystkim na szczeblu lokalnym.
2019-10-25 10:23:13
miniaturka

Hongkong: potrzeba modlitwy różańcowej i niezależnej komisji

Modlitwa różańcowa przez cały październik oraz utworzenie niezależnej komisji śledczej w sprawie przemocy używanej przez policję w stosunku do manifestantów zalecił pomocniczy biskup Hongkongu jako drogę do pojednania narodowego.
2019-10-25 11:45:36
miniaturka

o. Marcin Magdziarz przeorem klasztoru św. Alberta Wielkiego

Bracia dominikanie z Konwentu św. Alberta Wielkiego we Fryburgu (Szwajcaria) wybrali swoim przeorem Polaka - o. Marcina Magdziarza.
2019-10-25 12:24:09
miniaturka

Jasna Góra trwa w oczekiwaniu na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” a także nocne czuwanie modlitewne przygotowujące do tego ważnego dla nas, Polaków, wydarzenia.
2019-10-25 13:26:28
miniaturka

Wioski Dziecięce SOS: 1,5 mln dzieci rocznie pozbawiane wolności

Każdego roku około 1,5 miliona dzieci jest pozbawianych wolności. Poinformowała o tym 23 października w Monachium organizacja Wioski Dziecięce SOS uczestnicząca w przygotowaniu raportu ONZ w tej sprawie.