Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-13 12:07
mk

Profanacja w niemieckiej restauracji. Toalety oznaczono wizerunkami Maryi i Jezusa

„To jest historia z gatunku tych, które na początku podnoszą ciśnienie, ale na koniec pozostawiają nas w smutku” – stwierdza Marcin Wikło (wPolityce.pl), który opisał sprawę restauracji „Plan B” w Münster w Niemczech. Przytacza też tłumaczenie właścicieli, którzy nie zamierzają zdjąć obrazów.

Autor/źródło: unsplash.com

Jak opisuje M. Wikło, film i zdjęcia obrazów wiszących na drzwiach toalet otrzymał od Polaków mieszkających w Münster. Postanowił napisać do właścicieli restauracji. Z odpowiedzi dowiedział się, że obrazy („oczywiście”) nie mają na celu obrażania czyichkolwiek uczuć religijnych. Jak podkreśliła Bettina Siek, współwłaścicielka lokalu, w ciągu 16 lat tylko jedna osoba powiedziała, że obrazy ranią jej uczucia. „Chodzi o człowieka, który gdy zapytał o drogę do toalety, usłyszał odpowiedź: «Poszukaj Jezusa!» Tę historię opisała mi sama właścicielka lokalu, nie uznając jej za w żaden sposób zawstydzającą. Raczej przyjęto to jako świetny żart” – pisze M. Wikło.

Przytacza dalsze tłumaczenie właścicielki. „Sama jestem wierzącą chrześcijanką i nawet przez jakiś czas studiowałam teologię. Jest podstawową zasadą wiary chrześcijańskiej – protestanckiej i katolickiej – że w Jezusie Chrystusie Bóg stał się w pełni człowiekiem. Jako taki oczywiście dzielił wszystkie nasze cielesne potrzeby, w tym normalną i zdrową potrzebę chodzenia do toalety”.

„Jako protestantka po prostu nie rozumiem w pełni katolickiej fascynacji świętymi ikonami. Protestantyzm uważa ich adorację za bałwochwalstwo. Nawet z konserwatywnego katolickiego punktu widzenia obrazy w naszym pubie nie są w najmniejszym stopniu święte. Nigdy nie zostały pobłogosławione, więc dla Kościoła katolickiego pozostają tylko prostymi obrazkami” — tłumaczy cytowana przez dziennikarza Bettina Siek.

Tyle tylko, że nie chodzi tu o żadne teologiczne rozważania czy o fakt poświęcenia obrazów, a o szacunek dla drugiego człowieka, jego religii, przekonań i wrażliwości.

Na kolejną prośbę o to, by właściciele wzięli pod uwagę głosy protestujących i zmienili obrazy na drzwiach, padła odpowiedź: „Nasze obrazy Maryi i Jezusa wywoływały pożyteczne dyskusje na temat wiary i religii w naszym pubie. Więc nie usunę naszych zdjęć”.

Mniej grzeczną odpowiedź otrzymał jeden z internautów krytykujących umieszczenie obrazów na drzwiach toalet. „To proste: po prostu idź tam, gdzie uważasz, że są najbardziej odpowiednie znaki toaletowe. W Niemczech mamy wolność słowa zapisaną w Ustawie Zasadniczej i dzięki Bogu, żadne reakcje tego nie zmienią” – napisano.

Ponownie jednak – nie chodzi o prawo, ale o drugiego człowieka. Cała sytuacja pokazuje, jak łatwo dziś drwić z chrześcijaństwa, ubierając to na dodatek w wielkie słowa.

Źródło: wPolityce.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-13 10:51:33
miniaturka

Marsz dla Męczenników. Amerykanie solidaryzują się z prześladowanymi chrześcijanami

25 września w Waszyngtonie przejdzie Marsz dla Męczenników. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na sytuację chrześcijan na świecie i rosnące prześladowania religijne. Uczestnicy marszu ubiorą się na czerwono na znak solidarności z prześladowanymi chrześcijanami.
2021-09-13 11:19:10
miniaturka

Papież do słowackich polityków: pielęgnujcie piękno bycia razem

Do krzewienia pokoju, braterstwa w oparciu o korzenie chrześcijańskie, sprawiedliwości i solidarności oraz pielęgnowania piękna bycia razem zachęcił Ojciec Święty przedstawicieli słowackiego życia społecznego i politycznego. Franciszek spotkał się z nimi w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego w Bratysławie.
2021-09-13 12:10:43
miniaturka

Zniszczony w pobliżu World Trade Center kościół staje się Sanktuarium Narodowym USA

Należąca do Patriarchatu Konstantynopolskiego nowojorska cerkiew św. Mikołaja, która przestała istnieć wskutek ataku terrorystycznego na pobliskie World Trade Center 11 września 2001, została odbudowana i otwarta 9 września jako Sanktuarium Narodowe.
2021-09-13 12:47:46
miniaturka

Zuzela: pierwsze w Polsce sanktuarium bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego

Podczas Mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli, w niedzielę 12 września br., bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, ogłosił ustanowienie tegoż kościoła sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego.
2021-09-13 13:09:27
miniaturka

XXVI Targi Wydawców Katolickich

Już wkrótce rozpocznie się przesunięta w czasie, kolejna edycja święta książki religijnej. W tym roku odbędzie się ona w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.
2021-09-13 13:12:41
miniaturka

Papież do duchownych: potrzebujemy Kościoła podążającego razem z płonącą lampą Ewangelii

Przemawiając do zgromadzonych w katedrze duszpasterzy Papież Franciszek podkreślił, jak bardzo Kościół potrzebuje dziś świadectwa pokory, bycia wśród ludzi i zrozumienia ich duchowych potrzeb. Trzy kluczowe terminy to autentyczna wolność, kreatywność i dialog