Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-28 07:59
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Prof. Zamagni: Papież przypomina, że istnieje lekarstwo na chory świat

Papież nie jest przeciwko dobrobytowi i rozwojowi rynków finansowych, chce jednak, by profity trafiały do wszystkich, a nie tylko do wybranych, zostawiając większość na śmietnisku świata.

Autor/źródło: Pixabay, Alexas_Fotos, licencja: CC0


 Wskazuje na to przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w kontekście kolejnej ze środowych katechez Ojca Świętego z cyklu „Uzdrowić świat”. Wczoraj Franciszek mówił o chorej gospodarce i ogromnych nierównościach społecznych, które uwydatniła pandemia.
Prof. Stefano Zamagni wskazuje na trafność papieskiej diagnozy. „Przypomina nam, że gospodarka jest chora i może się to zakończyć zgonem albo wyzdrowieniem. Wszystko zależy od terapii, jaką zamierzamy zastosować" - mówi Radiu Watykańskiemu papieski akademik. Zauważa, że Papież nie chce znieść, jak wielu mu zarzuca, gospodarki rynkowej, tylko ukierunkować ją na sprawiedliwość społeczną. Przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk Społecznych przypomina jednocześnie, że Franciszek jest obecnie jedynym wiarygodnym głosem, który realnie może przyczynić się do zmiany sytuacji.


    „Znamy lekarstwa jakie należy zaaplikować. Przede wszystkim trzeba zmienić funkcjonowanie rynków finansowych. Finanse są dziś super chore, ponieważ opierają się na złych, powiedziałbym wręcz niemoralnych prawach narodowych i międzynarodowych. Trzeba to zmienić – mówi papieskiej rozgłośni przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. – Konkretnym przykładem może być zamknięcie rajów podatkowych. By to zrobić, nie są potrzebne żadne narzędzia, jedynie wola polityczna. Dziś raje podatkowe są jedną z pierwszych przyczyn pogłębiania nierówności. Po drugie finanse muszą być na służbie realnej gospodarki rynkowej. Dziś tak się nie dzieje. Trzeba postawić zaporę autoreferencyjności rynków finansowych, nie można się jednie bogacić samemu nic nie wytwarzając. Trzeba też skończyć z tym, że głównym celem przedsiębiorców jest jedynie maksymalizacja zysków.“


Prof. Zamagni przypomina cenną uwagę Papieża Franciszka, że istnieją dobra wspólne, które nie mogą zostać skomercjalizowane. Wymienia wśród nich m.in. dostęp do wody pitnej i równy dostęp dla wszystkich do szczepionki na koronawirusa.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-27 13:30:32
miniaturka

Program duszpasterski 2020/21: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”

„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, to tytuł programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na kolejny rok liturgiczny, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu. A jego mottem są słowa: "Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32).
2020-08-27 13:35:17
miniaturka

Abp T. Kondrusiewicz: Od Kościoła w Polsce oczekujemy solidarności i modlitwy (wywiad)

"Od Kościoła w Polsce przede wszystkim oczekujemy solidarności i modlitwy. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski już zwrócił się z takim apelem do Polaków. Oby jak najwięcej ludzi na niego odpowiedziało i stale pamiętało o Białorusi. Na razie tylko tyle oczekujemy. Na pewno przyszłość wskaże na inne formy pomocy" - powiedział KAI metropolita mińsko-mohylowski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
2020-08-27 13:50:44
miniaturka

bp Wojciech Osial nowym przewodniczącym Komisji Wychowania katolickiego KEP

Podczas 386. Zebrania Plenarnego KEP, jakie odbyło się na Jasnej Górze, został wybrany nowy przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. Bp W. Osial zastąpi pełniącego dotychczas tę funkcję bp. Marka Mendyka
2020-08-27 22:06:33
miniaturka

W czasie pandemii niezbędna jest solidarność międzyreligijna

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Światowa Rada Kościołów wydały wspólny dokument na temat pandemii koronawirusa.
2020-08-27 22:09:51
miniaturka

Estonia: pielgrzymka do ruin sanktuarium maryjnego

Ofiarom koronawirusa była poświęcona tegoroczna pielgrzymka estońskiego Kościoła do ruin średniowiecznego sanktuarium maryjnego w Viru-Nigula.
2020-08-27 22:14:04
miniaturka

Trwa dramat pakistańskich chrześcijanek porywanych na żony

Porwanej w Pakistanie przez muzułmanina 14-letniej chrześcijance Mairze Shahbaz udało się uciec, jednak musi się ukrywać w obawie o swe życie.