Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-04 12:31
mk / vaticannews.va

Prof. Sorrel: kongresy eucharystyczne, wiara w dobie kryzysu

W niedzielę w Budapeszcie rozpoczyna się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Na jego zakończenie 12 września do węgierskiej stolicy przyjedzie Papież Franciszek. Kongresy Eucharystyczne mają 140-letnią historię, rozpoczęły się we Francji i początkowo były inicjatywą prywatną.

Autor/źródło: vaticannews.va

Ich celem miało być odrodzenie kultu eucharystycznego w przekonaniu, że w ten sposób pomaga się społeczeństwu, doświadczonemu przez kryzys i dziedzictwo rewolucji.

Jak zauważa prof. Christian Sorrel, członek Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, kongresy eucharystyczne zawsze łączyły element duchowy w postaci Mszy, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz procesji eucharystycznych, z refleksją na temat roli wiary katolickiej we współczesnym świecie. Tak będzie i tym razem w Budapeszcie, w kontekście społeczeństw europejskich, zmagających się ze skutkami sekularyzacji, kryzysów, destabilizacji, ruchów migracyjnych i populizmów. Kongresy eucharystyczne od samego początku były reakcją Kościoła na kryzysową sytuację. Mówi prof. Sorrel.

„Z ideą kongresów wyszła młoda Francuska Emilie Tamisier. Były to lata 70-te XIX w. Francja zmagała się z kryzysem po wojnie z Niemcami, a w szerszej perspektywie również z następstwami rewolucji francuskiej. Zdaniem Emilie Tamisier kongres miał odnowić kult eucharystyczny, aby ocalić społeczeństwo, uwolnić go od negatywnego dziedzictwa rewolucji. Pierwszy miał miejsce w 1881 r. w Lille. Katolicy w północnej Francji byli wówczas bardzo dynamiczni. Przez pierwszych dwadzieścia lat były to kongresy przede wszystkim francuskie, belgijskie i szwajcarskie. W pełni międzynarodowego charakteru nabierają dopiero na początku XX w. Odbywają się w najważniejszych stolicach, niekoniecznie katolickich, czego przykładem jest Londyn. Nie były to jednak pierwsze masowe zgromadzenia katolików, bo wcześniej istniały już pielgrzymki. Ale kongres wprowadzał nową, bardziej nowoczesną, a zarazem bardziej walczącą formę zgromadzeń. Od samego początku jednym z jego celów było wyjście na ulicę, pokazanie się na zewnątrz, i to pomimo prześladowań czy napięć w relacjach ze społeczeństwem. To właśnie pośród kongresów eucharystycznych rozwijała się i była dyskutowana teza o społecznym królowaniu Chrystusa, która doprowadziła do ogłoszenia przez Piusa XI święta Chrystusa Króla” – mówi prof. Christian Sorrel.

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-04 10:37:08
miniaturka

S. Nulla uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego: w życiu chodzi o miłość!

Słowa „będziesz miłował”, jak mi się wydaje, były dla Prymasa najważniejsze. Ilekroć nie wiem, co zrobić, odpowiadam sobie: Nulla, w życiu chodzi o miłość! – mówi KAI s. Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem sł. Bożego kard. Wyszyńskiego.
2021-09-04 12:20:40
miniaturka

Niedzielski: w ciągu ostatnich dni mamy przyspieszenie liczby zakażeń

W ciągu ostatnich dni mamy przyspieszenie liczby zakażeń, ale są to liczby, które nie powodują większej presji na system opieki zdrowotnej – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ocenił, że we wrześniu przyspieszy też dynamika szczepień przeciw COVID-19.
2021-09-04 12:24:34
miniaturka

Jak zadbać o kręgosłup ucznia? Odpowiada ekspert

Aktywność fizyczna i ergonomiczne miejsce do nauki to podstawy dbania o kręgosłupy uczniów – wynika ze wskazówek, które z rozpoczęciem nowego roku szkolnego przygotowała dla rodziców fizjoterapeutka Karolina Goławska.
2021-09-04 14:18:19
miniaturka

Abp Guzdek podczas ingresu: Najważniejsze jest zaufanie Bogu i postawa służby

„Święty Józef uczy najważniejszych postaw: zaufania i służby, które są fundamentem udanego życia osobistego, rodzinnego i społecznego oraz warunkiem wypełnienia misji powierzonej przez Boga” – mówił podczas ingresu do bazyliki archikatedralnej w Białymstoku abp Józef Guzdek.
2021-09-04 14:37:03
miniaturka

Kard. Erdő: z Papieżem będziemy modlić się o jedność Kościoła

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie będzie miał charakter ekumeniczny. Tej tematyce między innymi poświęcone jest sympozjum teologiczne, które rozpoczęło się w pałacu arcybiskupim w Budapeszcie. To jedno z licznych wydarzeń przygotowujących Węgrów na Kongres i wizytę papieża.
2021-09-04 14:51:09
miniaturka

Budapeszt: w niedzielę rozpoczyna się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Msze św., katechezy, świadectwa, warsztaty złożą się na program rozpoczynającego się jutro w Budapeszcie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Jego hasłem są słowa: „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7). Kończącą spotkanie Mszę św. odprawi 12 września papież Franciszek.