Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-11 16:11
mk

Prof. Roszkowski: zakwestionowano pojęcie prawdy, wolność stała się bóstwem

„To jest błędne koło, w którym dzisiejszy postmodernistyczny świat ugrzązł. Pytanie, co jest ważniejsze, wolność czy dobro i prawda” – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski. Przyznał, że cywilizacja zachodnia stoi dziś przed wieloma zagrożeniami – zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Autor/źródło: Biały Kruk /Wikimedia Commons (CC BY 2.5)

„Dziś zakwestionowano pojęcie prawdy. Odwołałbym się do problemu, który pokazał Isaiah Berlin, że mamy kwestię wolności, która dzisiaj stała się bóstwem. Filozof powiedział, że istnieje wolność «od czegoś», czyli wyzwalanie się od ograniczeń, oraz wolność «do czegoś», w chrześcijaństwie jest to wolność do realizacji dobra, którym jest Bóg. Isaiah Berlin twierdził, że jakakolwiek prawda czy dobro, które ustalimy jako cel naszego działania, ogranicza naszą wolność» – przypominał.

„To jest błędne koło, w którym dzisiejszy postmodernistyczny świat ugrzązł. Pytanie, co jest ważniejsze, wolność czy dobro i prawda” – podkreślił. „Wybieramy wolność, ale kompletnie nie wiadomo po co” – dodał.

Mówił o ludziach, którzy osłabiają cywilizację zachodnią, a których za prof. Zbigniewem Stawrowskim określił „wewnętrznymi barbarzyńcami”.

„Zagrożenie zewnętrzne jest ogromne, natomiast cywilizacja zachodnia łatwiej by się broniła, gdyby miała więcej sił własnych. «Wewnętrzni barbarzyńcy» te siły podkopują” – mówił prof. Roszkowski.

Jak dodał, postulat, by aborcję traktować jako jedno z praw człowieka to prawne usankcjonowanie zabijania. „Logika osób, które dzisiaj płaczą nad losem małych dzieci na granicy, a jednocześnie demonstrują w imię zabijania dzieci nienarodzonych, jest niezrozumiała” – podkreślał historyk. „Jeżeli demontuje się małżeństwo przez szafowanie prawem do nazywania grupy ludzi małżeństwem, to demontujemy podstawy cywilizacji zachodniej – zaznaczył.

„Jak będą się zachowywały dzieci z tych zupełnie dowolnych związków, trudno w tej chwili powiedzieć, chociaż pewne symptomy już widać” – mówił profesor. „Mam czasami wrażenie, oglądając filmy o młodzieży amerykańskiej czy zachodniej, że taki stosunek do życia – bez żadnej refleksji, bez żadnego poczucia obowiązku, zobowiązania, norm postępowania – bierze się właśnie z braku równowagi psychicznej u młodych ludzi, którzy wyrastają w nienormalnych rodzinach” – tłumaczył.

Źródło: Polskie Radio 24

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-11 14:20:30
miniaturka

Papież dziękuje Siostrom Miłosierdzia za czułość i współczucie

Papież przyjął na audiencji uczestniczki 21. Kapituły Generalnej Sióstr Miłosierdzia św. Joanny Antydy Thouret. Franciszek przypomniał w kontekście rozpoczętego Synodu, że osoby konsekrowane są niezastąpioną obecnością w wielkiej wspólnocie w drodze, jaką jest Kościół.
2021-10-11 15:00:14
miniaturka

Za nami I edycja Europejskiego Forum Przyszłości

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zakończyło się Europejskie Forum Przyszłości (EFP). W trakcie trzech dni wydarzenia, w 60 debatach uczestniczyło ponad 8 tys. gości, a transmisje online z debat i wydarzeń towarzyszących śledziło ponad 30 tys. widzów.
2021-10-11 15:02:50
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus zasiada dziś przy stole w domu faryzeusza. Został zaproszony na obiad. To jedno z wielu miejsc, w których był goszczony. Przyjmował zaproszenia nie tylko od tych, którzy darzyli Go życzliwością.
2021-10-11 16:13:11
miniaturka

Ochrona danych osobowych w podmiotach kościelnych - relacja ze szkolenia KIOD

W dnia 7-9 października 2021 r. w Centrum Formacyjno – Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem odbyło się szkolenie pt. „Ochrona danych osobowych w podmiotach kościelnych: kontrola, kancelaria, odpowiedzi”.
2021-10-12 08:40:21
miniaturka

Ad limina drugiej grupy polskich biskupów w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II

Wczoraj rano Mszą odprawianą przy grobie św. Piotra rozpoczęła się wizyta ad limina Apostolorum drugiej grupy polskich biskupów.
2021-10-12 08:44:44
miniaturka

Pustoszejące seminaria we Włoszech i księża „globtroterzy”

Kościół we Włoszech stara się wypracować nowy plan duszpasterski, który będzie odpowiedzią na coraz bardziej odczuwalny brak kapłanów w tym kraju. Zdarza się, że jeden kapłan sprawować musi posługę duszpasterską w kilkunastu kościołach.